pn - pt: 9-21 sb: 10-14
Schowek
 58 741 59 20

Dubaj - wakacje, wczasy, wycieczki - biuro podróży Dreamtours.pl

Dubaj to jeden z siedmiu emiratów tworzących Zjednoczone Emiraty Arabskie – niezbyt duże państwo leżące na Półwyspie Arabskim, nad zatokami Perską i Omańską. Dubaj jest najliczniej zaludnionym i drugim co do wielkości (po Abu Zabi) spośród emiratów tworzących państwo.

Nazwa oficjalna – Emirat Dubaju
Głowa państwa – emir Muhammad ibn Raszid al-Maktum
Ustrój – monarchia konstytucyjna (część Zjednoczonych Emiratów Arabskich)
Powierzchnia – 3 885 km2 (powierzchnia naturalnego lądu należącego do emiratu) lub 4 114 km2 (powierzchnia uwzględniająca sztuczne wyspy)
Gęstość zaludnienia – 336 osób/km2
Liczba ludności – 1 770 554 osoby wg spisu ludności z 2008 r.
Stolica i największe miasto emiratu – Dubaj
Język urzędowy – arabski
Waluta – dirham (AED)
Inne używane języki – angielski, hindi, urdu, perski, niemiecki
Oficjalna religia – islam

Dubaj jest częścią, czyli jednym z siedmiu emiratów, tworzących państwo o nazwie Zjednoczone Emiraty Arabskie. Bliskowschodni emirat jest podobny do naszego dawnego księstwa. Najczęściej jest to prowincja znajdująca się we władzy emira. Emirat może być albo niepodległym państwem albo łączyć się z kilkoma innymi emiratami federalnymi w ramach jednego państwa.

Dubaj - pogoda, temperatura, klimat

Dubaj leży w strefie klimatu podzwrotnikowego suchego. Lato jest tu bardzo gorące, suche i wietrzne; średnia temperatura lipca i sierpnia w ciągu dnia to 40-42°C. Nocą nadal jest gorąco – słupek rtęci spada wówczas do 30°C. Rekordowa temperatura odnotowana w Dubaju wynosiła 49°C.

Zima jest chłodniejsza, ale krótka. Temperatura w ciągu dnia w mieście Dubaj wynosi wówczas średnio 23°C, a nocą spada do ok. 14°C. Na pustyni jest chłodniej; średnia dzienna temperatura wynosi tam 5°C.

Choć Dubaj to kraina przede wszystkim pustynna, nie jest tu aż tak sucho jak chociażby w Egipcie. W ciągu kilku ostatnich dziesięcioleci zanotowano wręcz wzrost opadów, których roczna suma wynosi obecnie średnio 150 mm.

Dla Dubaju typowe są nieregularne, krótko trwające opady. Występują one głównie w okresie od grudnia do marca. Jest to również czas najchłodniejszy i najbardziej polecany na wyprawę do emiratu. Warto rozważyć również wczesną wiosnę oraz późną jesień, kiedy temperatury oscylują między 25 a 30°C.

Pogoda w poszczególnych miesiącach:Styczeń

Średnia temperatura wynosi 24°C (z wyjątkiem pustyni). Podobna jest temperatura wody. Możliwe są opady deszczu w wysokości ok. 10 mm, ale występują one średnio dwa razy w ciągu miesiąca.

Luty

Jest to najbardziej „deszczowy” miesiąc w Dubaju; mogą pojawić się opady w wysokości 35 mm. Średnia temperatura powietrza to 25°C, natomiast wody – 22°C.

Marzec

Średnia temperatura powietrza w marcu wynosi 28°C; jest umiarkowanie gorąco i średnio wilgotno. Temperatura wody wynosi wciąż ok. 23°C. Możliwe są opady – średnio 27 mm; zwykle występują 4 razy w ciągu miesiąca.

Kwiecień

Temperatura powietrza przekracza 30 stopni – wynosi średnio 33°C. Średnia suma opadów to już tylko 8 mm, przy czym pada zwykle dwa razy w ciągu miesiąca. Temperatura wody wzrasta do 25°C.

Maj

W maju temperatura powietrza bardzo wzrasta i może wynosić już 39°C. Jest bardzo gorąco, a wilgotność powietrza jest bardzo wysoka. Deszcz może spaść raz w ciągu miesiąca i jest raczej symboliczny – 1 mm. Średnia temperatura wody wynosi 28°C.

Czerwiec

W czerwcu deszcz praktycznie zanika – szansa na jakiekolwiek opady jest minimalna. Nadal jest bardzo wilgotno, a temperatura powietrza rośnie i przekracza już 40°C. Temperatura wody wynosi ok. 32°C.

Lipiec

Aura lipcowa podobna jest do czerwcowej; temperatura powietrza wynosi średnio 42°C, a wody - 32°C. Brak opadów.

Sierpień

W sierpniu temperatura może jeszcze bardziej wzrosnąć; średnio wynosi 43°C. Temperatura wody utrzymuje się na stałym poziomie ok. 32°C.

Wrzesień

Temperatura powietrza nieco spada i wynosi średnio 39°C; temperatura wody jeszcze się nie zmienia.

Październik

Średnia temperatura powietrza to 36°C, a wody – 30°C. Dopiero w październiku można powiedzieć o pewnym zelżeniu upału i nieco mniejszej wilgotności powietrza – choć nadal oba wskaźniki są wysokie.

Listopad

Temperatura powietrza zbliża się do 30°C. Woda jest przyjemnie ciepła – ma ok. 28°C. Mogą występować skąpe opady (ok. 3 mm).

Grudzień

Średnia temperatura powietrza wynosi w grudniu 26°C. Woda ma ok. 25°C. Opady są nieco większe – ok. 15 mm; występują średnio dwa razy w ciągu miesiąca.

Dubaj - waluta, ceny

Można przyjąc że średnio 1 AED = 1 PLN. Uprości to znacznie obliczenia.

Sklepy w Dubaju są tradycyjnie otwarte w godzinach od 9:00 do 13:00 oraz od 16:00 do 20:00. Wiele placówek jednak (zwłaszcza dużych sklepów czy sklepów w centrach handlowych) otwartych jest bez popołudniowej przerwy. Centra handlowe czynne są zazwyczaj w godzinach od 10:00 do 22:00.

Wiele sklepów otwartych jest w piątek, najważniejszy dzień tygodnia dla muzułmanów. Warto jednak zapamiętać, że będą one nieczynne w czasie południowej modlitwy piątkowej. Między 11:30 a 13:30 nie warto wybierać się na zakupy.

Emiraty oferują bardzo konkurencyjne ceny wielu towarów w stosunku do rynków europejskich. Słynna jest przede wszystkim tamtejsza biżuteria i wyroby ze złota, o niebo tańsze niż u nas. Bardzo atrakcyjne są również ceny elektroniki, aparatów fotograficznych, zegarków, markowych ubrań oraz butów.

Z bardziej orientalnych towarów, których zakup warto by rozważyć w ramach gustownej pamiątki, należy wymienić ręcznie wykonaną, tradycyjną srebrną biżuterię jemeńską i omańską, arabskie tygielki do parzenia kawy, ręcznie zdobne handżary (arabskie sztylety) ze srebra lub brązu, figurki ze steatytu (typ skały), naczynia wyłożone lapis lazuli, perskie dywany.

Ceny artykułów podstawowych – żywności, dużej części chemii gospodarstwa domowego – są podobne do cen polskich. Wynajem mieszkania to koszt o wiele wyższy niż w Polsce. Benzyna kosztuje natomiast dosłownie tyle, co woda.

Przykładowe ceny, dane z 2012 r. 1 dirham to zwykle niecała złotówka (w zależności od kursu dolara, gdyż kurs dirhama jest sztywny względem waluty amerykańskiej).

Woda 1,5 l – 1,5 dh
Mleko 1 l – 5,50 dh
Sok – 4 dh
Bułka razowa – 0,75 dh
Ciabatta (ok. 20 cm) – 3,50 dh
Jogurt naturalny 200g – 1,75 dh
Masło Lurpak 250g – 9,75 dh
Jajka 6 szt. (od kur z wolnego wybiegu) – 16,75 dh
Ser biały w kostce - 4,30 dh
Ser żółty 1 kg – ok. 20-30 dh
Banany 1kg – 4,95 dh
Jabłka 1 kg – 9,75 dh
Pomidorki typu „cherry” – 19,50 dh
Szampon do włosów 400 ml – ok. 16 dh
Odżywka do włosów 400 ml – ok. 16 dh

Czas w Dubaju, strefa czasowa, godzina w Dubaju

W Dubaju nie występuje zmiana czasu w zależności od czasu letniego czy zimowego. W związku z tym, że w Polsce zmieniamy czas o godzinę, czas w Dubaju obliczamy tak:

w czasie letnim (od ostatniej niedzieli marca do ostatniej niedzieli października): czas w Dubaju = czas w Polsce + 2 godziny

w czasie zimowym (od ostatniej niedzieli października do ostatniej niedzieli marca): czas w Dubaju = czas w Polsce + 3 godziny

Co warto zobaczyć w Dubaju, atrakcje Dubaju

Al Bastakija

Historyczną dzielnicą Dubaju jest Al Bastakija. Znajduje się nad zatoką Dubai Creek, w pobliżu fortu Al Fahidi. Najstarsze z tutejszych budowli pochodzą z lat 90. XIX wieku. Dzielnica uważana jest za kulturalne centrum miasta. Jednym z miejsc z miejsc wartych zobaczenia w Al Bastakija jest Muzeum Monet.

Burj al Arab

Burj al Arab to ekskluzywny hotel położony na jednej z dubajskich sztucznych wysp - Palm Dżumeirah. Jest to czwarty najwyższy hotel na świecie, kształtem przypomina rozpięty żagiel. Znajduje się tu ponad 200 apartamentów, kilka restauracji, klub fitness, dwa baseny, solarium, studio masażu i hydroterapii, jacuzzi, akwarium oraz muzeum i biblioteka. W hotelu, który przypomina ogromny żagiel, znajdziemy 202 luksusowe apartamenty, lądowisko dla helikopterów, czy usługujących gościom prywatnych lokajów. Burj Al Arab jest też nazywany "hotelem ociekającym złotem". Wszystko przez to, że jego wnętrza bogato ozdobione są 24-karatowym złotem. Złote są też iPady, iPhony i BlackBerry, z których bezpłatnie mogą korzystać goście. Jeśli, któryś z nich przywiąże się do sprzętu może kupić urządzenie za jedyne 10 tys. dolarów.

Burj Khalifa

Tego budynku raczej nie sposób nie zauważyć, będąc w Dubaju. Burdż Khalifa to najwyższy budynek na świecie. Budowany był przez 5 lat, a do użytku został oddany 4 stycznia 2010 r. Wieżowiec ma 829 metrów, w tym 163 piętra użytkowe. Wyglądem nawiązuje do elementów architektury islamu. Budowa Budrż Chalifa wyniosła łącznie 1,5 miliarda dolarów.

Dubai Mall

Dubai Mall to największe pod względem powierzchni centrum handlowe na świecie. Znajduje się tu ponad 1200 sklepów, wiele restauracji oraz kawiarni. Ponadto mieszczą się tu liczne atrakcje, np. kino, park rozrywki SEGA, a także Akwarium i Podwodne Zoo. W 2011 roku Dubai Mall odwiedziły ponad 54 mln osób.
W olbrzymim centrum handlowym znajdują się 22 sale kinowe, które pomieszczą 2,8 tys. osób. W wewnątrz obiektu znajduje się również gigantyczne akwarium i lodowisko. Tylko w 2014 roku centrum handlowe odwiedziło 80 mln osób.

Dubai Marina

W 2014 roku została ukończona budowa nowej dzielnicy Dubaju – Dubai Marina. Znajdują się tu zarówno niskie budynki, jak i drapacze chmur. Nie zabrakło też sklepów oraz licznych deptaków. Nowe centrum Dubaju powstało wokół sztucznego jeziora.

Meczet Jumeirah

Meczet Jumeirah wybudowany został w 1976 roku. Jest to jeden z najciekawszych obiektów architektonicznych w Dubaju i jedyny meczet, do którego wejść mogą niemuzułmanie. Budowla może pomieścić aż 1300 osób! Opłata za wstęp wynosi 10 dirhamów. Zwiedzać można tylko w wyznaczone dni o określonych godzinach. Nie zapomnijmy o zdjęciu obuwia przed wejściem do meczetu!

Muzeum Dubajskie – Fort Al Fahidi

Obowiązkowym punktem naszej wycieczki do Dubaju jest Muzeum Dubajskie, które mieści się w forcie Al Fahidi. Zostało ono otwarte w 1971 roku. Zwiedzając je poznamy historię miasta oraz tradycyjne życie jego mieszkańców. Zobaczymy tu także eksponaty z Azji i Afryki. Bilet wstępu do muzeum kosztuje ok. 3 dirhamy.

Park wodny Wild Wadi

Kolejnym miejscem, które koniecznie należy odwiedzić będąc w Dubaju jest Park Wodny Wild Wadi. Znajdują się tu liczne zjeżdżalnie, 18-metrowy wodospad, maszyny do surfowania oraz basen. Jednorazowy wstęp do Wild Wadi to koszt około 220 dirhamów.

Sztuczne wyspy

Dubaj to także miasto wizjonerów. To tam powstają Wyspy Palmowe - zespół trzech największych sztucznych wysp na świecie, usypywanych od 2001 roku na dnie szelfu u wybrzeży miasta. Maja kształt palm otoczonych kolistą koroną. Dom letniskowy na jednej z nich miał kupić David Beckham. Okrzyknięte nowym cudem świata wzbudzają też kontrowersje - pojawiają się oskarżenia o to, że niszczą środowisko naturalne m.in. rafy koralowe i siedliska zwierząt wodnych.

Ski Dubai

Inwestorzy w Dubaju wielokrotnie pokazują, że nie ma rzeczy niemożliwych. Na środku pustyni otworzyli bowiem kryty ośrodek narciarski wraz ze stokiem. Mowa o Ski Dubai, który znajduje się w centrum handlowym Mall of Emirates. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych ikon Dubaju. Warto przy tym pamiętać, że Zjednoczone Emiraty Arabskie należą do najgorętszych państw świata. Średnia temperatura latem w Dubaju to aż 42°C. Wewnątrz Ski Dubai znajduje się 5 torów narciarskich o różnych stopniach trudności. Najdłuższy z nich ma 400 metrów. Z ośrodka może jednocześnie korzystać 1,5 tys. osób.
W Ski Dubai jest również park śnieżny, gdzie można jeździć np. na sankach, stoczyć się po zboczu w tzw. kuli śnieżnej, czy spotkać pingwiny.

Dubaj - wizy

Polacy nie muszą posiadać wiz przy wjeżdzie do Zjednoczonych Emiratów Arabskich - Dubaju.

Dubaj - oferta Itaki

Oferta Itaki do Dubaju dostępna jest tu: http://dreamtours.pl/wakacje/zjednoczone-emiraty-arabskie/dubaj/itaka

Dubaj - oferta TUI

Oferta TUI do Dubaju dostępna jest tu: http://dreamtours.pl/wakacje/zjednoczone-emiraty-arabskie/dubaj/tui-deutschland

Dubaj - oferta Neckermann

Oferta Neckermann do Dubaju dostępna jest tu: http://dreamtours.pl/wakacje/zjednoczone-emiraty-arabskie/dubaj/neckermann

Dubaj all inclusive

Oferta all inclusive do Dubaju dostępna jest tu: http://dreamtours.pl/wakacje/dominikana/all-inclusive

Dubaj last minute

Oferta last minute do Dubaju dostępna jest tu: http://dreamtours.pl/wakacje/zjednoczone-emiraty-arabskie/dubaj/last-minute

Oferta do Ras al Khaimah - popularnego kurortu turystycznego

Oferta do Ras Al Khaimah dostępna jest tu: http://dreamtours.pl/wakacje/zjednoczone-emiraty-arabskie/ras-al-khaimah

rozwiń filtry Vzwiń filtry ^
Dubaj
Dowolne
Wybierz lotnisko wylotu
Polska
Niemcy
Inne
X
Zatwierdź
-
7-15
Wybierz długość pobytu
X
Zatwierdź
Dowolne
Wybierz wariant wyżywienia
X
Zatwierdź
Dowolny
  • od 1 gwiazdki
  • od 2 gwiazdek
  • od 3 gwiazdek
  • od 4 gwiazdek
  • od 5 gwiazdek

Dowolny
Wybierz udogodnienia
Pokój
Położenie
Obiekt
Dla ciała i duszy
Dzieci
Sport
Narty
X
Zatwierdź
Dowolny
Wybierz organizatorów
Polscy organizatorzy:
Niemieccy organizatorzy:
X
Zatwierdź
Dowolna
Cena za osobę
  • do 300 euro
  • do 400 euro
  • do 500 euro
  • do
X Zatwierdź
Proszę czekać, trwa wczytywanie ...
Proszę czekać, trwa wczytywanie ...

Zadzwoń

58 741 59 20

Pomóc Ci znależć wycieczkę? Kliknij >