pn - pt: 9-21 sb: 10-14
Schowek
 58 741 59 20

Sycylia - wakacje, wczasy, wycieczki - biuro podróży Dreamtours.pl

Sycylia - pogoda, temeratura, klimat, kiedy jechać na Sycylie ?

Sycylia (wł. Sicilia) jest największą wyspą Morza Śródziemnego, leżącą na końcu „włoskiego buta” – Półwyspu Apenińskiego. W pobliżu znajduje się m.in. Malta. Takie położenie Sycylii oznacza dla niej klimat śródziemnomorski z suchymi i lokalnie bardzo upalnymi latami oraz łagodne zimy.

W przypadku Sycylii trzeba wziąć pod uwagę wpływ ukształtowania terenu na warunki klimatyczne, a wyspa jest w większości pagórkowata, a nawet górzysta. Najwyższe wzniesienie wyspy stanowi najwyższy i najbardziej aktywny wulkan Europy – Etna. Tam zimą pada obficie śnieg, można też do wiosny jeździć na nartach.
Im wyżej, tym chłodniej. Ta reguła sprawdza się też na Sycylii. Latem w regionach położnych poniżej 1000 m może być ekstremalnie gorąco, natomiast od 1000 m można już znaleźć całkiem przyjemne miejsca. Za to zimą na górze jest bardzo zimno, nawet mroźno i śnieżnie. Przy czym na dole przez cały czas jest łagodnie.

Sycylia - pogoda miesiąc po miesiącu

Styczeń – z reguły jest zmienny i niezbyt ciepły. Temperatury przeciętne wynoszą maksymalne 14°C i minimalne 10°C. Dziennie występuje 5 godzin słonecznych, przy co najwyżej 12 dniach deszczowych.
Luty – też nie jest zbytnio ustabilizowany, jest tylko nieco cieplej i słoneczniej niż w styczniu, ale za to nie tak deszczowo. Kąpiel w morzu przy temperaturze poniżej 14°C nie jest raczej możliwa. Przy dobrych układach w lutym może nadejść już wiosna a z nią początek kwitnienia migdałowców.
Marzec – nawet jeśli pogoda jest jeszcze trochę zmienna, to temperatury w marcu wyraźnie idą do góry. Przeciętnie w ciągu dnia dochodzi do 17°C, a nocą rzadko spada poniżej 10°C. Wiosna jest już na dobre, wyspa kwitnie po deszczach migdałowcami i makiem. Kąpiele morskie przy temperaturze ok. 15°C jeszcze nie są możliwe.
Kwiecień – przeciętna temperatura wzrosła do 20°C, nocami też nie jest już tak chłodno. Słońce świeci przez 7 godzin dziennie, pada podobnie jak w marcu. Wiosna w całej okazałości. Tylko woda w morzu nadal chłodna.
Maj – pierwszy w zasadzie stabilny pod względem pogody i łagodny miesiąc. Dzienna temperatura sięga już średnio 23°C, w nocy rzadko spada poniżej 15°C. Maj jest bardzo dobrym miesiącem na zwiedzanie Sycylii; nie jest jeszcze zbyt gorąco, a opady deszczu nie są uciążliwe.
Czerwiec – można powiedzieć, pierwszy letni miesiąc z dziennymi temperaturami rzędu 28°C i ciepłymi nocami. Prawie nie pada, woda w morzu osiągnęła dobre 21°C – zaczyna się więc sezon kąpielowy. Ogólnie, na wyspie jest sucho.
Lipiec – upalny miesiąc, przeciętne temperatury dnia sięgają 31°C, noce też są gorące. Woda podgrzała się do 24°C. Kiedy w lipcu powieje sirocco, na Sycylii może być naprawdę gorąco. Sierpień – miesiąc podobny do lipca – upalnie i sucho. Woda w morzu jest jeszcze cieplejsza. Dla miłośników aktywnego wypoczynku należy polecić regiony powyżej 1000 m.
Wrzesień – jest gorąco, ale już nie tak, jak w ostatnich miesiącach. Może znowu więcej padać i słońce nie świeci już tak długo. Woda utrzymuje temperaturę z lipca. Również w niżej położonych regionach możliwe są aktywne formy wypoczynku. Można powiedzieć, wrzesień jest naprawdę dobrym miesiącem na urlop na Sycylii.
Październik – przyjemne warunki – w dzień ok. 23°C i w nocy poniżej 20°C. Woda w morzu ma cięgle jeszcze 20°C. Dobry miesiąc zarówno na kąpiele, jak i na wypoczynek bardziej aktywny.
Listopad – zaczyna się zmienny sezon. Temperatury rzadko przekraczają w dzień 20°C, a nocami 15°C. Pada niewiele więcej niż w październiku, ale woda w morzu zdążyła już się ochłodzić do poniżej 20°C.
Grudzień – najbardziej zmienny miesiąc z dzienną temperaturą ledwie sięgającą 15°C (w nocy poniżej 10°C). Pada przeciętnie przez osiem dni. Przy temperaturze wody rzędu 16°C kąpiel jest praktycznie niemożliwa.

Sycylia - przewodnik, atrakcje, ciekawe miejsca, co warto zobaczyć ?

Syrakuzy

Syrakuzy (Siracusa) - miasto na Sycylii (150 tys. mieszk.) położone nad Morzem Jońskim, na wschodnich krańcach wyspy; ośrodek przemysłowy, port i duże centrum turystyczne. Osada na terenie miasta została założona przez Greków z Koryntu w 733 r. p.n.e. W tym okresie (zwłaszcza w V i IV w. p.n.e.) Syrakuzy należały do najpotężniejszych państw-miast w basenie Morza Śródziemnego. W 212 r. p.n.e. (wojna punicka) miasto zajęli i złupili Rzymianie. W wyniku ataku śmierć poniósł żyjący w mieście słynny matematyk i fizyk Archimedes. Starożytne Syrakuzy składały się ostatecznie z pięciu dzielnic: Achradine, gdzie znajdowała się świątynia Zeusa, Tyche, gdzie znajdowała się świątynia tej bogini, Neapolis, gdzie znajdował się największy teatr na Sycylii, Epipolai, wyspa Ortygia, gdzie znajdowało się silnie obwarowane akropolis i pałac tyranów.
W Syrakuzach zachowały się ruiny trzech greckich świątyń z VI-V w. p.n.e., wzniesionych w porządku doryckim. Jedna z nich - świątynia Ateny została wkomponowana w kompleks średniowiecznej katedry. W ruinie pozostaje grecki teatr z V w. p.n.e., twierdza Euralios (V-IV w. p.n.e.) amfiteatr rzymski z II w. oraz ogromny Ołtarz Hierona II z III w. p.n.e., na którym niegdyś składano ofiary. W Rajskim Kamieniołomie znajduje się słynne Ucho Dionizosa - ogromna sztuczna grota w kształcie ucha, dająca niezwykłe efekty akustyczne. Wśród zabytków późniejszych epok zwracają uwagę liczne kościoły m.in. św. Mikołaja (XI w.), św. Łucji (XII-XIV w.), św. Piotra (XV w.), św. Tomasza (XII w.), zamek Maniace z XIII w., oraz pałace sycylijskiej arystokracji z XIII-XVIII w. W Palazzo Bellomo znajduje się najlepsza w mieście kolekcja malarstwa.

Palermo

Palermo to miasto kontrastów i niespodzianek, gdzie góry otaczają zatokę, zachwycają arabskie, normańskie, średniowieczne i barokowe budowle i przepiękna zieleń parków, ulic i podwórek. To miasto, gdzie duma i wyniosłość stoi obok biedy i fantazji, gdzie w wielkomiejskie ulice zaglądają ogromne statki z portu, gdzie zaniedbanie towarzyszy elegancji ze śródziemnomorską estetyką i wdziękiem, gdzie wyszukaną staranność szczegółu często zakłóca dysharmonia biedy i zniszczenia, gdzie obok starannie rekonstruowanych budowli straszą dziury po bombardowaniach z czasów II wojny.
Palermo wrze życiem, kipi hałasem. Aby je skosztować, nie wystarczy dzień, czy dwa. Warto przeznaczyć na to miasto przynajmniej kilka dni. Zatrzymać się tu na dłużej, robić stąd wycieczki i powracać. Kto tu się znajdzie, powinien zacząć od Quattro Canti - środka tego świata. Quattro Canti to skrzyżowanie dwu najważniejszych ulic miasta, dzielące je na cztery najważniejsze części. Zaczynając od Quattro Canti dotrzecie wszędzie, gdzie warto dotrzeć, stąd wszędzie jest blisko, choć oczywiście, mowa jest jedynie o centrum, bo miasto jest bardzo rozległe - ciągnie się wzdłuż wybrzeża aż do Sferracavallo.
Palermo to ruchliwe, zatłoczone miasto. Kto nie ma wiele czasu, lepiej zatrzymać się w centrum, w pobliżu Dworca Kolejowego, skąd też odjeżdżają autobusy - tak miejskie jak i dalekobieżne, i jest stąd wszędzie blisko, wszędzie można dojść pieszo. Jazda samochodem po Palermo wymaga wielkich umiejętności a także anielskiej cierpliwości.

Katania

Katania, drugie co do wielkości miasto Sycylii położone na wschodnim jej wybrzeżu, zaledwie 35 km od kraterów Etny, zawsze była związana z wulkanem i jego aktywnością. Miasto założyli w 729 r.p.n.e Grecy.
Przez całą swoją historię było wielokrotnie niszczone przez lawę Etny, i przede wszystkim przez wciąż występujące, mniejsze i większe trzęsienia ziemi (to z 1693 r niemal starło Katanię z powierzchni ziemi). W XVIII roku zostało odbudowane w taki sposób, aby złagodzić skutki przyszłych trzęsień ziemi, stąd szerokie, proste ulice, rozległe, nieregularne place, wtedy też miasto nabrało swego barokowego charakteru. Większość budowli Catanii jest wykonana z czarnej wulkanicznej lawy.
Miasto prowadzi specjalną politykę w celu konserwacji wciąż uszkadzanych przez trzęsienia ziemi budynków - właściciele domów otrzymują dotacje na prace remontowe.
Główna ulica Katanii to trzykilomentrowa via Etnea, która biegnie od starego portu przez plac Duomo, gdzie krzyżuje się z drugą główną ulicą miasta, Via Vittorio Emanuele, i dalej zmierza aż na przedmieścia, skąd dochodzi do stóp Etny. Jest ona wybrukowana kawałkami lawy. Dolny odcinek ulicy jest zamknięty dla ruchu, znajduje się tu wiele eleganckich sklepów i pięknych budowli.
Na Piazza Duomo, przed kościołem katedralnym Sant'Agata stoi Liotro, symbol miasta - słoń z lawy, który na grzbiecie niesie egipski obelisk.
W Catanii w XV wieku założono pierwszy na Sycylii uniwersytet. Sycylijczycy nazywają Katanię Mediolanem południa, uważając to miasto za najmniej sycylijskie i nie poddające się tak bardzo tradycji wyspy. Między mieszkańcami stolicy Sycylii, Palermo a Katanii panuje poważny antygonizm...

Trapani

Trapani - miasto portowe, bogate w znaczące zabytki architektoniczne. Na uwagę zasługuje przede wszystkim XIV-wieczne Santuario dell'Annunziata, przy którym stoi potężna barokowa dzwonnica. Warto przyjechać tutaj w czasie obchodów Wielkiego Tygodnia, aby wziąć udział w corocznej procesji, podczas której niesione są naturalnej wielkości drewniane rzeźby. W okolicach Trapani również znajduje się wiele miejscowości godnych zwiedzania. Wśród nich: zniszczona Segesta (w gminie Calatafimi), gdzie znajduje się wyjątkowa, wspaniale zachowana świątynia dorycka z V wieku p.n.e., a także Erice oraz kolosalne ruiny greckiej miejscowości Salinos, dziś Selinunte.

Taormina

Taormina, najsłynniejsze kąpielisko Sycylii, leży na Monte Tauro, w cieniu której lśnią tafle dwóch przepięknych zatok. Niesamowite ruiny starożytnego teatru, rysującego się na tle Etny, przykuwały uwagę podróżnych już w średniowieczu. Obsługa biura informacji turystycznej chętnie wspomina, że osadą zachwycały się tak wybitne postaci, jak J.W. Goethe czy D.H. Lawrence, który zamieszkał za teatrem, w domu na skraju doliny. Choć tłumy zagranicznych turystów zaczynają dawać się we znaki mieszkańcom, Taormina zachowała wiele uroku, tak charakterystycznego dla włoskich osad. Przy zamkniętej dla ruchu głównej ulicy wznoszą się liczne pałace z okresu od XV do XIX w., czasem przedzielone kameralnymi placykami. Inną atrakcją jest urokliwy, choć nieco zrujnowany zamek. Niestety, latem niemal niemożliwe jest znalezienie noclegu, a ulice są do tego stopnia zatłoczone, że trudno złapać oddech.

Cefalu

Cefalu to sycylijskie miasteczko słynące ze średniowiecznych zabytków i malowniczego położenia. Przez wielu jest uważane za najpiękniejszą miejscowość kąpieliskową na wyspie. W Cefalu białe domki w typowo włoskim stylu, kręte, wąskie uliczki ozdobione kwiatami są jakby wciśnięte między Morze Tyrreńskie i wysokie, żółto-brązowe góry.

Miasto to dobry punkt wypadowy na wycieczki fakultatywne, leży między dwoma dużymi miastami nadmorskimi Palermo i Mesyną. Przed wjazdem do miasteczka znajdują się dwa duże campingi, najchętniej oblegane przez ludzi młodych. Droższy z nich, o nazwie Costa Ponente jest dość luksusowy.

Cefalu swoim pięknem i niezwykłą atmosferą zachwyciło już wielu, i nic dziwnego. Proszę sobie wyobrazić małą, nadmorską wioskę, która mimo rozwoju turystyki, nie zatraciła swojego regionalnego klimatu, ale z drugiej strony nie jest też pozbawiona miejsc, gdzie nie tylko można leniuchować i odpoczywać, ale również dobrze się bawić. Polecamy najchętniej odwiedzane dyskoteki - Pappagayo i La calette. Znajdują się tu również puby, gdzie można posłuchać muzyki na żywo - Bar de molo i Bip Pop.

Marsala

Marsa al-Allah to po arabsku - Port Allah. Marsala została założona 2500 lat temu przez Fenicjan, dziś zamieszkuje ją 80.000 mieszkańców, ma swój ważny wkład w zjednoczenie Włoch - to tutaj w 1860 roku przybił do brzegu Giuseppe Garibaldi wraz ze swoimi żołnierzami ,to stąd wyruszył na podbój Sycylii a potem Rzymu.

Plan miasta to głównie rozkład rzymski, zewnętrzne dzielnice powstały natomiast w czasach Arabów, którzy zdobyli miasto w 830 roku i rozwinęli je w prężny ośrodek handlowy. Centrum Marsali to piękny barokowy ośrodek miejski z uroczymi fasadami typowych sycylijskich domów, otoczony prawie niezniszczonymi murami miejskimi z XVI wieku. Centrum starego miasta ‐ to Piazza della Repubblica z katedrą San Tommaso. Do zwiedzania są tutaj: ruiny punickie i rzymskie, muzeum Arassów i muzeum Baglio Anselmi (z jedynym na świecie statkiem punickim), Porta Garibaldi, na obrzeżach wyspa archeologiczna Mozia, słynne Saliny morskie istniejące od trzech tysięcy lat i winnice Florio, Pellegrino etc. W granicach Marsali leży najbardziej na zachód wysunięty przylądek Sycylii, Capo Lilibeo.

Marsala kojarzy się przede wszystkim z winem o tej samej nazwie. Słusznie, bo jest to największy na Sycylii ośrodek produkcji wina. Swój rozwój zawdzięcza Anglikowi Woodhouse'owi i włoskiej rodziny Florio.

Marsala to miasto z fajnym życiem nocnym (movida) pełnym lokali, gdzie można delektować się smakami i zapachami Sycylii.

W Marsali są idealne warunki dla miłośników kitesurfingu. W 2013 roku odbył się tutaj finał konkursu pucharu świata w tej dyscyplinie.

Noto

Noto barocca czyli barokowe Noto to miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Gdy w 1693 roku trzęsienie ziemi zniszczyło całkowicie 10 miast południowo-wschodniej Sycylii, zrównane z ziemią zostało też średniowieczne Noto Antica.

Przez cały XVIII wiek Noto było odbudowywane 18 km dalej, a rekonstrukcji miasta dokonywali wybitni urbaniści i architekci, którzy wykreślili trzy główne ulice ze wschodu na zachód, tak, aby przez cały dzień były nasłonecznione. Górna ulica była zamieszkana przez szlachtę, środkowa przez duchowieństwo, a dolna przez niższe grupy społeczne.

Miasto jest systematycznie odnawiane i restaurowane po okresie zaniedbania, w wyniku którego zapadła się jedna z kopuł katedry (dziś na szczęście odbudowana)

Na południowo-wschodnim krańcu Sycylii, niedaleko od Noto leży miasteczko Portopalo di Capo Passero - centrum rybołówstwa i rolnictwa, oraz popularne letnisko. Niedaleko brzegu znajduje się wysepka Capo Passero z XVII strażnicą.
Noto, prócz tego że jest miastem niewątpliwie wartym odwiedzenia, jest też doskonałym punktem wypadowym. Będąc tutaj można robić jednodniowe wycieczki do Syrakuz, Raguzy, Ibli. Z tego względu warto tu spędzić 3, 4 dni. Miasteczko jest czyste i spokojne, choć niemało tu turystów.

Etna - wulkan na Sycylii

Etna to najwyższy i największy w Europie wulkan. Najwyższy, bo mierzy ok. 3300 metrów wysokości, największy, bo pokrywa obszar ok. 1250 km² na którym znajduje się około 270 różnej wielkości kraterów. Czyli prawdziwy olbrzym i to bynajmniej nie śpiący. Etna cały czas pozostaje aktywna, szacuje się, że od czasu powstania miało miejsce ponad 200 wybuchów. Mimo potencjalnego niebezpieczeństwa drzemiącego w tym kolosie, wszystko wydaje się być pod kontrolą. Na południowych zboczach kursuje kolejka linowa a zimą wyciągi narciarskie, są schroniska i tysiące turystów. Ci najwytrwalsi i najodważniejsi docierają na sam szczyt stożka, do czterech głównych kraterów. Tym, którym nie odpowiadają wielogodzinne piesze wędrówki w księżycowym krajobrazie, z pomocą przychodzą wspomniany wcześniej wyciąg oraz terenowe samochody, którymi można dotrzeć na wysokość 2900 m.n.p.m.

Plaże na Sycylii

Sycylia cała otoczona jest morzem, jak to wyspa :) Wszędzie tam, gdzie brzeg morski, znajdują się plaże. Sycylijskie plaże mogą być różnego rodzaju - dla każdego to co lubi: piaszczyste, plaże z czarnym wulkanicznym piaskiem (Wyspy Eolskie), skaliste, plaże z drobniutkimi kamyczkami. Plaże płytkie na dużej przestrzeni i plaże strome jak skała. Spokojne zatoczki i skały z ruchliwymi falami... Każdy wybierze coś dla siebie!

Na terenie Sycylii za najpiękniejszą plażę uchodzi plaża w San Vito Lo Capo (30 km od Trapani). Jest to plaża piaszczysta, łagodnie schodząca ku morzu. Latem bardzo zatłoczona! Nie jest to z pewnością miejsce dla miłośników ciszy i spokoju, no chyba, że poza sezonem.

Za najpiękniejszą plażę świata użytkownicy TripAdvisor uznali plażę Isola dei Conigli na Lampeduzie. Jest to nie tylko piękna plaża, z czyściuteńkim, drobniutkim piaskiem, bardzo łagodnie schodząca ku morzu, z krystalicznie czystą wodą, ale jest to również przepiękne miejsce, o cudnych kolorach skał, morza, nieba.

W Palermo słynna jest piaszczysta plaża w Mondello, dawnej wiosce rybackiej. Dojeżdża tu autobus miejski.

W Palermo piękne miejsce warte polecenia to zatoka Sferracavallo (na północnym krańcu miasta), znajduje się tu schronisko młodzieżowe Baia del Corallo. Schronisko posiada własną niewielką plażę, jest to plaża kamienista, zejście do morza po głazach i kamieniach. Spokój, cisza. Na terenie schroniska można wynająć miejsce w pokoju schroniskowym lub też domek campingowy. Plaża w Sferracavallo (na terenie schroniska, bo od południowej strony nie sprawdzałam) jest polecana dla osób, które nie przepadają za zatłoczonymi piaszczystymi plażami, a bardziej cenią sobie spokój i naturę.

Plaże w Trapani: od najbardziej na zachód wysuniętego miejsca Trapani, czyli Torre di Ligny, w stronę wschodnią ciągnie się pas wybrzeża, gdzie mieszkańcy wykorzystują każdą najmniejszą zatoczkę jako miejsce plażowania. Są tu maleńkie kamienne zatoczki, jak i bardziej rozległe plaże piaszczyste. A więc mieszkając w Trapani można w kilka - góra kilkanaście minut dojść piechotą do plaży. Dla tych co lubią plaże publiczne wyposażone w parasole itp, godna polecenia jest plaża Lido Paradiso (ok 1,500 m od portu). Dla zmotoryzowanych lub rowerzystów, plaże ciągną się od Trapani aż do San Vito.

Riserva dello Zingaro i Scopello - tu znajdują się piękne plaże z cudnie krystaliczną i czystą wodą (słowa Anety;). Plaże sprawiają wrażenie bielutkiego piasku, są to natomiast maleńkie gładkie kamyczki. Niezwykle piękna okolica, spokój, widoki, cudna przyroda... W galerii Riserva dello Zingaro jest kilka zdjęć zrobionych na jednej z plaż.

Favignana - wyspa w archipelagu Wysp Egadzkich w bezpośredniej bliskości Trapani. Znajdują się tu przepiękne zatoki i zatoczki, plaże kamieniste i piaszczyste, a wszystko to ok pół godziny drogi wodolotem od miasta (wodoloty kursują od rana do wieczora).

Cefalu - miasto na północnym wybrzeżu Sycylii posiada dużą piaszczystą plażę w samym centrum Starego Miasta. Latem bardzo zatłoczona.

Wyspy Eolskie - znajdują się tu (między innymi) bardzo szczególne plaże - czarne plaże z wulkanicznym piaskiem. Na pierwszy rzut oka czarny piasek nie budzi zaufania, wydaje się po prostu brudny, jednak kiedy ośmielimy się wejść na taką plażę, zauważamy ze zdziwieniem, że czarny piasek jest czyściuteńki, drobniuteńki, nie brudzi, jest miły w dotyku. Najładniejsze czarne plaże widziałam na Vulcano, są też na Stromboli, na Salinie.

Sycylia - oferta TUI

Oferta TUI na Sycylię dostępna jest tu: http://dreamtours.pl/wakacje/wlochy/sycylia/tui-deutschland

Sycylia - oferta Itaka

Oferta Itaka na Sycylię dostępna jest tu: http://dreamtours.pl/wakacje/wlochy/sycylia/itaka

Sycylia - oferta Neckermann

Oferta Neckermann na Sycylię dostępna jest tu: http://dreamtours.pl/wakacje/wlochy/sycylia/neckermann

Sycylia all inclusive

Oferta all inclusive na Sycylię dostępna jest tu: http://dreamtours.pl/wakacje/wlochy/sycylia/all-inclusive

Sycylia last minute

Oferta last minute na Sycylię dostępna jest tu: http://dreamtours.pl/wakacje/wlochy/sycylia/last-minute

rozwiń filtry Vzwiń filtry ^
Sycylia
Dowolne
Wybierz lotnisko wylotu
Polska
Niemcy
Inne
X
Zatwierdź
-
7-15
Wybierz długość pobytu
X
Zatwierdź
Dowolne
Wybierz wariant wyżywienia
X
Zatwierdź
Dowolny
  • od 1 gwiazdki
  • od 2 gwiazdek
  • od 3 gwiazdek
  • od 4 gwiazdek
  • od 5 gwiazdek

Dowolny
Wybierz udogodnienia
Pokój
Położenie
Obiekt
Dla ciała i duszy
Dzieci
Sport
Narty
X
Zatwierdź
Dowolny
Wybierz organizatorów
Polscy organizatorzy:
Niemieccy organizatorzy:
X
Zatwierdź
Dowolna
Cena za osobę
  • do 300 euro
  • do 400 euro
  • do 500 euro
  • do
X Zatwierdź
Proszę czekać, trwa wczytywanie ...
Proszę czekać, trwa wczytywanie ...

Zadzwoń

58 741 59 20

Pomóc Ci znależć wycieczkę? Kliknij >