pn - pt: 9-21 sb: 10-14
Schowek
 58 741 59 20

Kuba - wakacje, wczasy, wycieczki - biuro podróży Dreamtours.pl

Kuba to stosunkowo niewielka wyspa, od lat budząca jednak wielkie emocje. Kojarzy się z kilkoma używkami i historycznymi postaciami, jest zarazem pociągającą destynacją turystów z całego świata, którzy przyjeżdżają tu na wakacje i wczasy. Wyjątkowy, ciepły klimat, nieustające kontrasty, perły pięknej i upadłej jednocześnie architektury, wspaniałe wycieczki – to wszystko sprawia, że wczasy na Kubie to marzenie, które warto zrealizować.

Kuba - wiza, karta turysty

Dla fanów słonecznych wakacji najważniejszym dokumentem przed udaniem się na Kubę jest tak zwana Tarjeta de turista. Jest to odpowiednik wizy, swego rodzaju „karta turystyczna”. Oczywiście nie należy jej utożsamiać z faktyczną wizą. Wizy można otrzymać jedynie w placówkach konsularnych, natomiast Tarjeta de Turista można nabyć już na miejscu. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy wypoczywają na Kubie. Niestety nie wystarczy w przypadku pobytu innego niż turystyczny. Karta Tarjeta de turista kosztuje kilkanaście euro. Niektóre biura podróży kartę turysty wliczają już w cenę wycieczki i dostarczają ją razem z dokumentami podróży.

Kuba - kiedy jechać, temperatura, klimat, pogoda

Sezon wzmożonych opadów, czyli tzw. pora deszczowa na Kubie ciągnie się od maja do października. Jednak nie jest ona zbyt uciążliwa: deszczu nie ma z reguły wiele i pada przeciętnie po 20 minut dziennie. Jednak z powodu upału i jednocześnie wysokiej wilgotności powietrza potrzeba w tym okresie trochę czasu na aklimatyzację.
Okres od września do listopada w basenie Morza Karaibskiego określany jest sezonem huraganów. W tych miesiącach istnieje prawdopodobieństwo ich powstawania, jednak zjawisko nie powtarza się regularnie i dotyczy Kuby tylko w niewielkim stopniu. Wielu turystów jeździ na Kubę i wspaniale odpoczywa zarówno we wrześniu, jak i w październiku.
Pora sucha ma Kubie trwa od listopada do kwietnia, niemniej jednak także w porze suchej możliwe są czasem ulewy. Na przykład w kwietniu 2007 roku deszcz padał bez przerwy przez dwa dni pod rząd.

Zima: grudzień – styczeń – luty

Średnia temperatura powietrza w ciągu dnia wynosi 25-26°C (tzn. realnie od 20 do 30°C). W nocy temperatura osiąga średnio 16°C. Woda w morzu ma ok. 25°C.
Zimą na Kubie może być nocami dosyć chłodno – także w dzień przyda się zwykle jakaś bluza albo sweter. Szczególnie w styczniu na plażach widać przeważnie tylko turystów – miejscowi w tym czasie raczej się nie kąpią w morzu. Możliwe są deszcze, zwłaszcza w grudniu.
Zachód wyspy znajduje się o tej porze roku często pod wpływem chłodnych mas powietrza znad Ameryki Północnej. Temperatura może spaść nawet poniżej 10°C.
Jeśli wybieracie się na Kubę głównie z myślą o odpoczynku na plaży i lubicie gorącą pogodę, to powinniście się tam wybrać w innym miesiącu.   

Wiosna: marzec – kwiecień – maj

W ciągu dnia średnia temperatura powietrza wynosi 27-30°C, a w nocy spada do 20-21°C. Woda w morzu ma temperaturę ok. 27°C.
Od marca temperatura ciągle rośnie, robi się coraz cieplej.
Marzec i kwiecień są uważane za jedne z najbardziej odpowiednich miesięcy do odwiedzenia Kuby. Jest ciepło, ale jeszcze nie upalnie, wilgotność powietrza jest też umiarkowana, a prawdopodobieństwa wystąpienia deszczu – niewielkie.
Maj jest również dobrym miesiącem do wypoczynku na Kubie, chociaż wzrasta zarówno wilgotność, jak i możliwość opadów. Ponieważ maj uważa się za miesiąc poza głównym sezonem turystycznym, liczba turystów jest na Kubie niewielka, ale za to ceny stosunkowo niskie.

Lato: czerwiec – lipiec – sierpień

Przeciętna temperatura powietrza w dzień wynosi 30-31°C (przeważnie do 35°C), w nocy spada do 22°C. Woda w morzu ogrzała się już do 27-29°C.
Lato na Kubie jest upalne, co w połączeniu z dużą wilgotnością powietrza nie stwarza najkorzystniejszych warunków do wypoczynku. Potrzeba też czasu na aklimatyzację.
Często przechodzą ulewne deszcze (zwykle w drugie połowie dnia). Nie stanowi to jednak szczególnego problemu – po deszczu znowu zaczyna świecić słońce.

Jesień: wrzesień – październik

Średnia temperatura powietrza w dzień dochodzi do 30°C. Od września upał zaczyna się zmniejszać. W nocy jest nadal ok. 22°C, a woda w morzu ma 27-28°C.
W pierwszej połowie jesieni na Kubie jest ciągle jeszcze gorąco i wilgotno. Często pada deszcz pod koniec dnia. Jest to również sezon huraganów. Same huragany zdarzają się rzadko, ale pogoda w tym czasie może się często zmieniać. Na morzu bywają sztormy.
W listopadzie robi się na Kubie chłodniej, średnie temperatury powietrza i wody obniżają się o około trzy stopnie. Warunki stają się bardziej komfortowe, ale wciąż jeszcze przechodzą deszcze.

Kuba - waluta

Do listopada 2004 roku na Kubie obowiązującą walutą był dolar amerykański. Od tamtego momentu w kraju funkcjonuję dwie waluty: peso wymienialne (peso convertible - CUC)  oraz peso kubańskie niewymienialne (peso nacionale - CUP).
Oficjalną walutą Kuby jest peso wymienialne. Otrzymamy je po wymianie euro. Wywóz tej waluty z kraju jest zabroniony. Nie warto zatem tracić czasu na szukanie tej waluty poza terytorium Kuby.
W kwietniu 2005 roku, peso convertible przewyższyło wartość dolara amerykańskiego o 8%. Jeśli więc chcemy wymienić USD, musimy się liczyć z 10% podatkiem. Nie dotyczy on jednak innych walut, które są dopuszczalne do obiegu: euro, dolar kanadyjski, funt szterling i frank szwajcarski. Najbardziej więc opłaca się zabrać ze sobą euro, ponieważ można je wymienić zarówno na peso wymienialne jak i peso niewymienialne. W niektórych miejscach, najczęściej w strefach turystycznych można płacić tą walutą. 

Kuba - zwiedzanie, co zobaczyć, wycieczki fakultatywne

Hawana

Hawana przez wielu uważana jest za najpiękniejsze miasto zachodniej półkuli. Z pewnością, jak rzadko które miasto, obfituje w wiele wiekowych budowli. Znaczna cześć z nich jest zbudowana z białego wapienia powstałego z koralowców. Do jednych z najstarszych budowli należy zespól warowni hawańskich. Należy do nich strzegący portu Castillo del Moro, La Punta i La Cabana. 
Zwiedzanie samego miasta dobrze zacząć od Habana Vieja, gdzie znajdują się główne muzea miasta oraz odrestaurowane, eleganckie kolonialne budynki. Wokół Placu Katedralnego (Plaza de la Catedral) wznoszą się liczne kościoły z XVI - XVIII wieku. Znajduje się tu katedra, kościół San Francisco, klasztor Santa Clara. Spośród licznych rezydencji najokazalszy jest dawny pałac gubernatora. Interesujący jest także Castillo del Principe z XVII wieku. 
Z drugiej strony miasta leży Vedado, postmodernistyczne centrum miasta z lat 50. Wiele z okazałych pokolonialnych budowli zostało tu zamienione na gmachy użyteczności publicznej, ministerstwa i muzea. Kilka kilometrów dalej leży rozległy Plaza de la Revolución. 

Trinidad

Trinidad to miasto nazywane powszechnie „klejnotem Kuby”. Obowiązuje tutaj zakaz budowy wieżowców, a na prace renowacyjne zabytkowych domów wydaje się dość pokaźne sumy. Dlaczego? Wszystko po to, aby jak najdłużej zachować niepowtarzalny charakter i klimat tego miejsca. Trinidad, w odróżnieniu od większości kubańskich, miast nie jest usytuowany bezpośrednio na wybrzeżu. Wybudowano go w głębi lądu, aby chronić miasto przed napadami piratów.
Miasto przyciąga więcej gości niż inne duże ośrodki, urzekając cudowną architekturą, zachowaną dzięki wpisaniu na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Posiada także przepiękne centrum. Brukowane uliczki, kolonialne rezydencje, dachy, kryte czerwoną papą, tworzą niepowtarzalną całość. Spacerując po dzielnicy kolonialnej nie spotkamy rowerów, motocykli a tym bardziej samochodów. Za to widok koni jest niemal na porządku dziennym.
Do Trinidadu warto przyjechać w czasie święta „Semana Santa”, czyli odpowiednika naszych Świąt Bożego Narodzenia. W ciągu dziewięciu dni poprzedzających Wigilię, odbywają się tutaj uroczyste obchody. Po ulicach maszerują barwne procesje, śpiewa się kolędy, a dzieci przebrane za Maryję i Józefa, objeżdżają ulice na osiołkach, odtwarzając biblijną scenę poszukiwania noclegu.
Z Trinidadu jest niedaleko do wielu największych atrakcji prowincji, zatem piaszczystych plaż i zielonych stoków. Trudno zatem nie zauważyć, że Trinidad to chyba najlepsza baza dla wszystkich, którzy chcą poznać różne oblicza kubańskiego krajobrazu.

 

Varadero

Varadero to największy, kubański kurort turystyczny, położony w północno - wschodniej części wyspy. Od Stolicy Kuby - Hawany - dzielą go zaledwie dwie godziny drogi. Znajduje się tutaj około pięćdziesięciu ośrodków turystycznych i aż dwadzieścia trzy specjalne miejsca do nurkowania.
To miejsce niemal zdominowane przez przemysł turystyczny. Na liczącym 25 km długości półwyspie, nie ma miejsca, z którego nie byłoby widać jakiegoś hotelu! Praktycznie cały północny brzeg zajmują plaże ze wspaniałym jasnym piaskiem, powszechnie uważane za najlepsze na Kubie. Z każdego miejsca można w ciągu 10 min dojść piechotą, bowiem szerokość półwyspu prawie nigdzie nie jest większa niż pół kilometra.
Tutejsze restauracje oferują posiłek przy karaibskich, rytmach. Życie nocne w miasteczku jest dość bogate - nocne kluby, liczne kafejki na świeżym powietrzu, dyskoteki, które znajdują się w większości przy głównej ulicy. Znakomitą atrakcją są bryczki, którymi można przejechać wzdłuż deptaka i zwiedzić jego najciekawsze zakątki. Miłośników zwiedzania z pewnością zainteresuje fakt, że w pobliżu Varadero znajdują się Jaskinie Pirackie. Legenda głosi, że niegdyś były one kryjówką piratów i że do dziś schowane są tam złupione skarby.

Holguin

Śnieżnobiały piasek, lazurowe morze i tropikalne drinki pod palami? Tak właśnie wyglądają wakacje na Kubie. Ponad 60 kilometrów niebiańskich plaż czeka nas w prowincji Holguin, w pobliżu miasta o tej samej nazwie. Jeśli stawiamy na wypoczynek w kameralnym kurorcie, jest to jedno z najlepszych miejsc na wyspie.
Prowincja Holguin leży we wschodniej części Kuby, a jej stolicą jest miasto Holguin, położone nieco w głąb lądu. Jakie atrakcje czekają na nas w mieście? Holguin to ważne centrum historyczne i kulturalne Kuby, w którym znajdziemy wiele cennych obiektów. Zwiedzanie miasta nie może się obejść bez takich miejsc jak Parque Calixto Garcia, Museo Provincial de Historia, Casa de la Trova, Iglesia de San Jose czy Catedral de San Isidro de Holguin. 

Cayo Coco

Cayo Coco jest czwartą, co do wielkości wyspą archipelagu kubańskiego. Połączona z lądem kamienną drogą o długości ok. 17 km, tworzy istny raj dla turystów. Znajdują się tu rezerwaty fauny i flory, dzięki którym można podziwiać wiele niespotykanych gatunków, zwłaszcza ptaków, takich jak: kokosy, kormorany, dzięcioły, pelikany itd.
To wprost wymarzone miejsce dla miłośników nurkowania - rafa koralowa o długości ok. dziesięciu kilometrów oraz różnorodność wodnych gatunków zwierząt i roślinności stwarza, że nurkowie czują się tu niemal jak w akwarium.
Wyspa ta posiada własny port lotniczy, wybudowany oczywiście na potrzeby przemysłu turystycznego. Naturalna grobla łączy Cayo Coco z sąsiednią wyspą - Cayo Guillermo.

Kuba - czas, różnica czasu, strefa czasowa

Po przyjeździe na Kubę należy cofnąć wskazówki zegarków o 6 godzin w stosunku do czasu polskiego.

Kuba - oferta Itaki

Oferta Itaki na Kubę dostępna jest tu: http://dreamtours.pl/wakacje/kuba/itaka

Kuba - oferta TUI

Oferta TUI na Kubę dostępna jest tu: http://dreamtours.pl/wakacje/kuba/tui-deutschland

Kuba - oferta Neckermann

Oferta Neckermann na Kubę dostępna jest tu: http://dreamtours.pl/wakacje/kuba/neckermann

Kuba all inclusive

Oferta all inclusive na Kubę dostępna jest tu: http://dreamtours.pl/wakacje/kuba/all-inclusive

Kuba last minute

Oferta last minute na Kubę dostępna jest tu: http://dreamtours.pl/wakacje/kuba/last-minute

rozwiń filtry Vzwiń filtry ^
Kuba
Dowolne
Wybierz lotnisko wylotu
Polska
Niemcy
Inne
X
Zatwierdź
-
7-15
Wybierz długość pobytu
X
Zatwierdź
Dowolne
Wybierz wariant wyżywienia
X
Zatwierdź
Dowolny
  • od 1 gwiazdki
  • od 2 gwiazdek
  • od 3 gwiazdek
  • od 4 gwiazdek
  • od 5 gwiazdek

Dowolny
Wybierz udogodnienia
Pokój
Położenie
Obiekt
Dla ciała i duszy
Dzieci
Sport
Narty
X
Zatwierdź
Dowolny
Wybierz organizatorów
Polscy organizatorzy:
Niemieccy organizatorzy:
X
Zatwierdź
Dowolna
Cena za osobę
  • do 300 euro
  • do 400 euro
  • do 500 euro
  • do
X Zatwierdź
Proszę czekać, trwa wczytywanie ...
Proszę czekać, trwa wczytywanie ...

Zadzwoń

58 741 59 20

Pomóc Ci znależć wycieczkę? Kliknij >