pn - pt: 9-21 sb: 10-14
Schowek
 58 741 59 20

Turcja - wakacje, wczasy, wycieczki - Dreamtours.pl

Klimat, pogoda, temperatura w Turcji

Turcja odznacza się wieloma różnorodnymi strefami klimatycznymi, ogólnie biorąc, posiada jednak przyjemny klimat, a na południu nawet gorący i suchy śródziemnomorski. W regionie wybrzeża trzech mórz (Marmara, Czarne i Śródziemne) panuje przez cały rok łagodna, miła pogoda. Na wschodzie występuje mniej przyjazny klimat kontynentalny.

Na klimat kraju ma wpływ położenie i ukształtowanie terenu. Maksymalna rozpiętość tureckiego terytorium z zachodu na wschód – 1600 km, z północy na południe – 600 km. Z trzech stron Turcja otoczona jest morzami: na północy – Morzem Czarnym, na zachodzie - Egejskim, na południu – Śródziemnym. Turcja jest ogromnym półwyspem, w którego kształcie można dopatrzeć się głowy konia, jak wyraził się kiedyś pewien turecki poeta.

Klimat Turcji zmienia się w poszczególnych regionach. Na zachodzie i południu, gdzie panuje klimat śródziemnomorski, letnie miesiące są suche i gorące, a zima łagodna. Dlatego Antalya wraz z przyległym regionem, charakteryzująca się gorącym latem, nazywana jest Riwierą Turecką. W górach w głębi lądu panuje klimat kontynentalny z upalnym latem i śnieżną zimą. W rejonach wschodnich przeważa klimat kontynentalny, na wybrzeżu czarnomorskim z górskim krajobrazem przypada duża ilość opadów. Temperatura na południowym wybrzeżu pozwala na kąpiele morskie od kwietnia do października. Wybrzeże zachodnie odznacza się nieustannie ciepłą pogodą. Nieprzyjemne lato – upalne i wilgotne -posiada natomiast region w okolicach Antiochii.

W Stambule klimat jest łagodny, niebo często pokryte obłokami. Średnia temperatura stycznia wynosi od +3°C do +9°C, a najcieplejszego sierpnia – od 20°C do 29°C. Temperatura wody wynosi 23°C. Warto zauważyć, że pod względem geograficznym Stambuł znajduje się na tej samej szerokości, co i Neapol, Lizbona i Pekin, a wybrzeże śródziemnomorskie Turcji – na szerokości Tokio, Seulu i San Francisco.

Na zachodnim wybrzeżu Turcji klimat jest ciepły i wilgotny. W Izmirze średnia temperatura stycznia wynosi od 6°C do 13°C, a w sierpniu od 21°C do 33°C. Woda ma temperaturę 23°C. Na południowym wybrzeżu klimat jest gorący, kąpać się można od kwietnia do października. W Antalyi średnia temperatura stycznia wynosi 6°C do 15°C, sierpnia od 23°C do 34°C, a temperatura wody 27°C.

Ciężkie – upalne i wilgotne lato - jest charakterystyczne dla wybrzeża śródziemnomorskiego między Mersin i Antiochią (do 45°C).

Stambuł - dawna stolica Turcji

Stambuł jest największą i najludniejszą aglomeracją miejską w Europie – mieszka tam ok. 13 mln osób. Miasto podzielone jest na połowy przez Cieśninę Bosforską i zatokę Złoty Róg. Najwięcej atrakcji, z najsłynniejszymi zabytkami na czele, znajduje się po stronie europejskiej. Nie można jednak odmówić uroku i różnorodności także stronie azjatyckiej, gdzie znajdziemy zarówno akcenty orientalne, jak i bardzo „zachodnie” z wyglądu centrum.

Atmosfera Stambułu to mieszanka Wschodu i Zachodu. Nawet w najbardziej zachodnio wyglądającej części miasta usłyszymy ezan czy dostrzeżemy wszechobecne Oko Proroka. Jakże charakterystyczne są też wszędobylskie koty, pnące się w górę uliczki czy kelnerzy przekrzykujący się w zapraszaniu gości do swych restauracji.

W mieście można podróżować autobusem, tramwajem i metrem, a także metrobusem (szybkim, posiadającym własny pas autobusem), promem oraz dolmuşem (małym autobusikiem, który zatrzymuje się na żądanie na wyznaczonej trasie).

Obowiązkowym punktem każdej wycieczki do Stambułu jest dzielnica Sultanahmed. To właśnie tam znajdują się najsłynniejsze zabytki stambulskie, z monumentalną Hagia Sophią oraz pięknym Błękitnym Meczetem na czele.

Zaraz obok meczetu znajduje się starożytny Hipodrom, gdzie stoi m.in. najstarszy zabytek w mieście, czyli egipski obelisk z XV w. p.n.e.

Będąc w Stambule, nie sposób też nie zwiedzić przepięknego pałacu sułtańskiego Topkapı oraz cysterny bazyliki – największej spośród sześćdziesięciu cystern bizantyjskich, przez wieki zaopatrujących miasto w wodę.

W ciągu dnia warto udać się do jednego z licznych stambulskich parków, pełnych zieleni i kwiatów. Nie brakuje tam ławek, aczkolwiek Turcy preferują siadanie na trawie.
Z pewnością niezapomniany będzie też rejs po Bosforze, czy odpoczynek na jednej z Wysp Książęcych.
Aby spojrzeć na miasto z góry, warto wejść na Wieżę Galata, z której roztacza się przepiękny widok na miasto, Bosfor i zatokę Złoty Róg.

W Stambule nie brakuje też miejsca na zakupy. Sztandarowym miejscem dawnej stolicy osmańskiej jest Kapalı Çarşı, czyli Kryty Bazar, otwarty po raz pierwszy w XV wieku.

Riwiera turecka

Alanya

Alanya przyciąga co roku masy turystów dzięki swemu klimatowi (wysoka temperatura i bezdeszczowe dni latem) oraz pięknemu położeniu, umożliwiającemu odpoczynek na piaszczystej plaży, uprawianie sportów wodnych oraz zwiedzanie licznych jaskiń.

Przemysł turystyczny stanowi główne źródło dochodów i jest najważniejszym motorem rozwoju miasta. Trzeba jednak przyznać, że masowa turystyka odebrała Alanyi nieco uroku. Warto zastanowić się nad odwiedzeniem tego kurortu poza szczytem sezonu wakacyjnego – wiosną lub we wrześniu.

Spośród przepięknych plaż Alanyi tylko nieliczne są dostępne dla wszystkich – większą część rozdzieliły pomiędzy siebie hotele.
Najsłynniejsza jest Plaża Kleopatry, której zalety to czysta, przejrzysta woda oraz idealnie piaszczyste wybrzeże. Ten klejnot również znajduje się na terenach należących do hoteli.

Z Alanyi można wybrać się na wycieczkę po grotach oraz na rejs wzdłuż wybrzeża.

Pod koniec maja w Alanyi odbywa się Międzynarodowy Festiwal Kultury i Sztuki. Z kolei we wrześniu lub październiku do miasta przyjeżdżają artyści jazzowi, którzy grają w Czerwonej Wieży. Nie brakuje również imprez sportowych.

Side

Jedna z najbardziej popularnych miejscowości wypoczynkowych na Riwierze Tureckiej kusi swoim urokiem od lat. Nieduże miasteczko (18 tys. mieszkańców) położone jest tuż nad brzegiem Morza Śródziemnego. Posiada przebogatą historię sięgającą kilkuset lat przed naszą erą. Starożytne Side to przede wszystkim imponujące bogactwo pochodzące z piractwa oraz handlu niewolnikami, którego dowodami są wspaniałe budowle. Ich pozostałości możemy podziwiać do dnia dzisiejszego. Znajduje się tutaj jeden z największych w Anatolii teatrów na 15 tys. widzów, olbrzymia agora z niezliczonymi kolumnami, nieduże, lecz zasobne w arcydzieła muzeum starożytności, zbudowane na miejscu rzymskich łaźni, bizantyjska bazylika. Niewątpliwie największą atrakcją miasta jest świątynia Ateny i Apollina z II w. n.e., położona tuż nad brzegiem morza, która jest miejscem szczególnie magicznym po zmroku. Side to kameralne miejsce, gdzie można odkryć ulubioną kawiarenkę, ulubioną tawernę, spacerować po krętych, wąskich uliczkach, a wieczorem pójść na dyskotekę i bawić się do białego rana. Oprócz tego oczywiście piękna, szeroka, piaszczysta plaża i świetne hotele, gdzie przy basenach można godzinami zażywać kąpieli słonecznych, sącząc przepyszne drinki i delektując się brakiem pośpiechu i ucieczką od codzienności.

Region Side to niewielki obszar położony wzdłuż śródziemnomorskiego wybrzeża. Otacza go Region Belek oraz Region Alanya. Charakteryzuje się długimi złocistymi plażami, błękitnym morzem i, rysującymi się w oddali, górskimi grzbietami Taurus. Na północny wschód od Side i Manavgat można podziwiać wody dwóch zalewów Manavgat Baraji i Oymapinar Baraji.

Region słynie z pięknych plaż. Dziś przy większości z nich znajdują się hotele i kluby rekreacyjne, bez problemu można tu wynająć sprzęt do uprawiania sportów wodnych, łódź lub jacht Dużą atrakcją jest aquapark w pobliżu wioski turystycznej Club Alibey Manavgat zajmujący pow. ok. 17.000 m²
Niezapomnianych przeżyć dostarczy rejs do wodospadów Manavgat. Dla bardziej odważnych polecamy rafting na rzece Koprucay (Kopruçay) Istnieje wiele możliwości żeglowania wzdłuż brzegu (Błękitne Rejsy), można korzystać z łodzi, jachtów i promów.
W regionie znajduje się wiele stadnin, co umożliwia jazdę na koniach Panują tu bardzo dobre warunki do uprawiania sportów wodnych, w tym nurkowanie, windsurfing, parasailing, żeglarstwo, narty wodne.
Agencje turystyczne w okolicznych miejscowościach wycieczki jeepem w góry Taurus.

Bodrum

Bodrum bo najpiękniejsza miejscowość letniskowa w południowej części wybrzeża Egejskiego. Sławę zawdzięcza zmarłemu przed wiekami Mauzolosowi oraz jego grobowcowi, którego też od dawna już nie ma.

Wakacje w Bodrum to wczasy pełne atrakcji. Najbardziej rzuca się w oczy bajkowy zamek św. Piotra, który wznosi się w środku miasta, strzegąc dwóch bliźniaczych zatok. Wysadzane palmami ulice i białe domki na wzgórzu dodają osadzie uroku. Oprócz żeglowania, wycieczek łodzią, kąpieli oraz nurkowania można wybrać się (łodzią lub minibusem) na pobliskie ciche plaże lub odwiedzić spokojne wioski. Miłośnikom podróży pozostaje jeszcze odwiedzenie greckiej wyspy Kos.

Bodrum to także miasto hałaśliwe. Turyści poszukujący ciszy nie powinni wynajmować pokoju w centrum. Liczne dyskoteki skutecznie uniemożliwiają spokojny sen. Skargi są jednak bezcelowe, w końcu - jak mówił były gubernator miasta - "jeśli chciałeś ciszy i spokoju, to dlaczego przyjechałeś do Bodrum?". Poza sezonem, wiosną i jesienią, miasteczko przeistacza się jednak w spokojny kurort.

Kemer

Kemer to przepięknie położony, jeden z najbardziej znanych i cenionych kurortów Riwiery Tureckiej, znajduje się mniej więcej 40 km na południowy zachód od Antalyi. Odkryty przed wieloma laty, stał się słynny przede wszystkim ze względu na przepiękne krajobrazy.

Zalesione zbocza gór i majestatyczne nagie grzbiety skał dominują tutaj nad turkusową tonią Morza Śródziemnego. Góry schodzą w wielu miejscach niemal pionowo do morza, tworząc malownicze zatoczki o nieskazitelnie czystej wodzie. W ostatnich latach również tutaj zainwestowano olbrzymie środki, by uatrakcyjnić samo miasto Kemer. Stworzono przepiękny park w pobliżu samego centrum Kemer wraz z plażą Moonlight, jedną z najpiękniejszych w tym regionie. Można tu wspaniale wypocząć – są kawiarnie, bary, małe delfinarium, dyskoteka, a w pobliżu przystań jachtowa, skąd można popłynąć w niezapomiany rejs po zatoce.
Warto wspomnieć również, że Kemer jest ceniony nie tylko ze względu na przepiękne krajobrazy, ale również ze względu na wysoki standard hoteli. Była to pierwsza miejscowość odkryta przez zagranicznych turystów, w związku z tym poziom obsługi jest tu zdecydowanie lepszy niż w nowo powstałych kurortach. Atutem tego przepięknego miejsca jest również łatwy dojazd do Antalyi, gdzie znajduje się międzynarodowy port lotniczy, oraz bliskość wielu starożytnych pozostałości, takich jak: Phaselis, Myra, Demre, Kekova.

Antalya

Antalya leży nad zatoką o tej samej nazwie (Antalya Körfezi), u podnóża stromych gór Bey (Beydaćlarî). Wzdłuż brzegu zatoki rozciąga się szeroka plaża. Miasto ma do zaoferowania ciekawe muzea i starą dzielnicę Kaleiçi, a także restauracje, bary i kluby. Mury, które były niegdyś przeszkodą dla obcych wojsk, dzisiaj bronią miasta przed naporem ruchu ulicznego.

Żwirowe plaże na kilkukilometrowym odcinku na wschód i zachód od centrum przyciągają tłumy amatorów kąpieli.
Zwiedzanie najlepiej rozpocząć od Yivli Minare. Piękny minaret zbudowano na pocz. XIII w. z polecenia sułtana seldżuckiego Alaeddina Keykobada I obok kościoła, który władca kazał zamienić w meczet. Dalej na północ wznosi się Mevlevi tekke (klasztor wirujących derwiszy) z XIII w. Obok można podziwiać dwa grobowce: Zincirkîrana Mehmeda Paszy (1377 r.) oraz Nigar Hatun. Z głównego placu rozciąga się wspaniały widok na Kaleici, zatokę i góry Bey w oddali.

Poszukiwaczom pradawnych skarbów polecamy odwiedziny na starym mieście, gdzie na uwagę zasługuje Yivli Minare (Żłobiony Minaret), wznoszący się na wysokość 38 m port rzymski, który dziś służy jako przystań jachtowa, otoczony historyczną dzielnicą Kaleici, gdzie podczas spaceru krętymi uliczkami możemy podziwiać osmańskie budynki porozdzielane gdzieniegdzie ruinami z czasów rzymskich i Bramę Hadriana (Hadrianus Kapisi), która została zbudowana w 130 r. n.e. z okazji wizyty cesarza Hadriana i jego żony Sabiny. Warto też odwiedzić pięknie położony park miejski, który wydaje się idealnym miejscem do długich spacerów i relaksu przy uspokajającym szumie fontann w otoczeniu egzotycznej roślinności.

Lara – to najnowsza i najnowocześniejsza dzielnica hotelowa w Turcji. To tutaj znajdują się najwyższej klasy hotele, tylko pięciogwiazdkowe, położone przy pięknej szerokiej plaży, gdzie szybko rozwijają się bary, tawerny i centra handlowe. To właśnie tutaj znajdują się sławne już teraz na całym świecie hotele, takie jak Top Kapi, przypominający pałac w Istambule, Kremlin, jakby żywcem przeniesiony z Moskwy, czy Venezia, gdzie można wypoczywać w „Pałacu Dożów”.

Belek

Belek to jeden z najbardziej cenionych kurortów Turcji, znany z najwyższej klasy hoteli, oferujących wysoki standard dla najbardziej wymagających Klientów. Wielką atrakcją są także doskonale przygotowane pola golfowe, które co roku przyciągają tysiące pasjonatów tego sportu z całego świata.

Dzięki sprzyjającemu klimatowi hotele w Belek czynne są przez cały rok. W lecie chętnie przyjeżdżają tu osoby lubiące wypoczywać w dobrze wyposażonych, komfortowych hotelach. W zimie natomiast Belek przeżywa najazd fanów golfa, goszczą tu także piłkarskie kluby, gdyż przy wielu hotelach są pełnowymiarowe i profesjonalnie przygotowane boiska piłkarskie. Obsługa w hotelach zatrudniona jest przez okrągły rok, co gwarantuje wysoki poziom serwisu.
Belek jest niewielką miejscowością ok. 30 km na wschód od Antalyi. W ciągu kilku ostatnich lat powstało tu centrum turystyczne z licznymi sklepikami, bazarem i restauracjami. Hotele, które znajdują się w okolicy Belek, są otoczone gęstymi lasami piniowymi, co sprawia, że turyści znajdują tu spokój i znakomity mikroklimat. Powietrze pachnie piniami, jest bardzo zielono, nie ma ruchliwych ulic. Hotele zajmują olbrzymie obszary, mają piękne ogrody i bardzo rozbudowaną infrastrukturę: liczne baseny, restauracje, bary, możliwość uprawiania szerokiej gamy sportów, w tym także wodnych.

Codzienne animacje dla dorosłych i dla dzieci, a także wieczory rozrywkowe zapewniają Gościom wszelkie rozrywki bez potrzeby opuszczania terenu hotelu. Wszystko to sprawia, że jest to idealne miejsce na wczasy rodzinne z dziećmi. Plaża jest tutaj szeroka, piaszczysta, z łagodnym zejściem do morza. Poza znakomitymi hotelami wielkim atutem Belek jest jego położenie. Belek leży blisko lotniska, więc transfer jest krótki i wygodny, a dodatkowo w okolicy są tak znane miejsca, jak Antalya, Manavgat, Perge czy Aspendos.

Turcja egejska

Marmaris

Marmaris to jeden z najbardziej popularnych kurortów w Turcji, od lat cieszący się rosnącym zainteresowaniem wśród turystów z całej Europy. To nowoczesny kurort, znany z pięknych widoków, dogodnego położenia oraz niezwykle bogatego życia nocnego. Marmaris otulone jest wzgórzami pokrytymi zielenią, które w wielu miejscach niemal pionowo schodzą do morza, tworząc niezapomniane krajobrazy.

Zatoka lśni turkusem morza, największy w Turcji port jachtowy imponuje rozmachem. Idealne położenie blisko wielu turystycznych atrakcji sprawia, że program wycieczek fakultatywnych jest tu wyjątkowo ciekawy. Można wybrać się m.in. do Pamukkale, Efezu, Dalyanu czy nawet na grecką wyspę Rodos, dokąd płynie się z Marmaris tylko 45 min! Warto zwiedzić także samo Marmaris, którego historia sięga IV w. p.n.e. Marmaris to drugie po Bodrum największe centrum rozrywkowe w Turcji. Jest w nim wiele dyskotek, barów, pubów i restauracji. Miasto, senne i leniwe w ciągu dnia, budzi się nocą, tętniąc muzyką i wspaniałą wakacyjną atmosferą.Około 8 km od centrum Marmaris, po drugiej stronie zatoki, znajduje się Içmeler. To bardzo ekskluzywna dzielnica, gdzie hotele są zdecydowanie lepszej klasy niż w samym Marmaris. Miejscowość oferuje również dużo ładniejszą, piaszczystą plażę. Jest tu centrum ze sklepikami, barami i restauracjami, ale samo miasteczko jest dużo spokojniejsze niż Marmaris i idealnie nadaje się dla rodzin z dziećmi. Dla osób chcących w dzień wypoczywać w spokoju, na pięknej plaży, a wieczorami korzystać z uroków życia nocnego, Içmeler oferuje dogodną komunikację lokalnymi minibusami do rozrywkowego centrum Marmaris (w sezonie kursują co 15 min).Turunc – co po turecku oznacza „Cytrus”, to niewielka, bardzo urokliwie położona miejscowość turystyczna, ok. 12 km od Içmeler i 20 km od centrum Marmaris. Dawna osada rybacka, otoczona zielonymi wzgórzami, z ładną plażą, o długości ponad 1,5 km, jest miejscem idealnym do wypoczynku w ciszy i spokoju, z dala od zgiełku dużych miast. Atutem tego miejsca jest również łatwy transport do Marmaris, który odbywa się lokalnymi minibusami lub łódkami, które w sezonie kursują co godzinę z portu Turunc do Marmaris (czas rejsu ok. 40 min). Turunc tonie w zieleni, a zatoka mieni się tysiącami barw krystalicznie czystej wody obfitującej w ryby i owoce morza, dzięki czemu jest tu wiele restauracji serwujących znakomite dania rybne. - jeden z największych kurortów na wybrzeżu - piaszczyste plaże otoczone zielonymi wzgórzami - port jachtowy z licznymi restauracjami - doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych - idealne miejsce dla pasjonatów morskich rejsów.

Sarigerme – to przede wszystkim piękna, szeroka, ciągnąca się przez wiele kilometrów piaszczysta plaża, uznawana za jedną z najlepszych w Turcji. Piasek ma złoty kolor, jest drobny i miękki, idealny zarówno dla dzieci, jak i osób aktywnie odpoczywających, a do tego rozpościera się stąd piękny widok na zatokę i porozrzucane po niej malownicze wysepki. Do tego jest to miejsce idealne dla osób ceniących sobie wypoczynek w otoczeniu natury, z lasem piniowym, który zdobi okoliczne wzgórza i z terenem otoczonym parkiem narodowym, gdyż również tutaj pojawiąją się znane nam z Dalyanu żółwie Caretta caretta. Dzięki temu na plaży panuje spokój i cisza sprzyjająca prawdziwemu wypoczynkowi z dala od zgiełku, mimo iż wzdłuż plaży zbudowano kilka dużych, luksusowych hoteli – wiosek turystycznych z mnóstwem atrakcji na miejscu, jak parki wodne dla dzieci, szeroki wachlarz możliwych do uprawiania sportów, animacje w ciągu dnia i wieczorami. Wielkość plaży gwarantuje jednak wypoczynek w prawdziwej ciszy i spokoju. Miejscowość jest też idealną bazą wypadową dla licznych organizowanych stąd wycieczek, jak np. do ruin starożytnego Efezu, cudu natury – Pamukkale – czy na greckie Rodos. Są też wyprawy czysto rekreacyjne, jak na kąpiele błotne do Dalyanu, rejs po 12 wyspach z Fethiye, czy spacer po wąwozie Saklikent. Sarigerme oddalone jest zaledwie ok. 15 km od międzynarodowego portu lotniczego w Dalaman, stąd bardzo krótki transfer z lotniska do hotelu, co sprawia, iż podróż tutaj jest wyjątkowo wygodna i polecana rodzinom z dziećmi.

Pamukkale

Pamukkale leży 19 km na północ od Denizli. Olśniewająco białe wapienne formacje trawertynowe wyglądają z daleka jak jasne blizny na górskim zboczu. Gdy podjeżdża się bliżej, nabierają bardziej konkretnych kształtów. Staje się zrozumiałe, dlaczego miejsce to nazwano "bawełnianą twierdzą". Trawertyny wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Ciepłe, bogate w wapń wody, spływając kaskadami z urwisk, ulegały ochłodzeniu, w wyniku czego wytrącały się skały osadowe, z których powstawały naturalne półki, płytkie baseny i stalaktyty. Rzymianie, aby móc korzystać z leczniczych właściwości wód, zbudowali nad trawertynami ogromne miasto-uzdrowisko, które nazwali Hierapolisem. Od lat 60. XX w. powstawały nowoczesne hotele, które miały służyć rzeszom turystów odwiedzających to niezwykłe miejsce. W latach 90. XX w. ogromny napływ turystów stał się poważnym problemem, ponieważ czerpanie wody bez umiaru doprowadziło niemal do wyschnięcia źródeł. Hotele zamknięto, a turystom zabroniono kąpieli w sadzawkach. Przepływ wód wciąż jednak jest niewielki, więc prawdopodobnie przyczyną wysychania źródeł są baseny poniżej wioski.

Dla wszystkich, którzy chcą zobaczyć zjawiskowe Pammukale wakacje last minute w Turcji.

Izmir

Izmir, znany w starożytności jako Smyrna, to największe miasto Regionu Egejskiego i trzecie co do wielkości miasto w Turcji (ponad 3,3 mln mieszkańców). Jest położone nad Zatoką Izmirską, w zachodniej części regionu.

Izmir, uważany za rodzinne miasto Homera, nie przypomina dzisiaj miejsca przesiąkniętego historią. Inaczej niż w przypadku Stambułu, gdzie w samym sercu europejskiej części miasta dumnie prezentują się wiekowe budowle, w Izmirze większość zabytków znajduje się poza najbardziej zurbanizowanym obszarem, bądź też niknie wśród innych obiektów. Centrum miasta zajmują raczej sklepy, restauracje, kawiarnie, hotele i kluby. Życie towarzyskie kwitnie tam zarówno w dzień, jak i w nocy.

Szczególną atmosferę ma wybrzeże Zatoki Izmirskiej. W ciągu dnia warto przespacerować się deptakiem oraz zobaczyć symbol miasta – zbudowaną w 1901 r. w stylu osmańskim Wieżę Zegarową. Wieczorem oraz nocą warto udać się natomiast do jednej z licznych kawiarni. Jeśli nie chcemy pozbyć się nadmiaru lir, w tych rejonach uważajmy na niektórych bardzo nachalnych sprzedawców ulicznych oraz na Cyganki, niemal dosłownie goniące osoby, którym chcą sprzedać niezbyt tanie kwiaty czy też powróżyć z ręki.

Kapadocja

Kapadocja (Kapadokya) - region między Ankarą i Sivasem oraz między Konyą i Malatyą - była niegdyś sercem imperium hetyckiego, później niepodległym królestwem, a następnie wspaniałą rzymską prowincją.

Obecnie nazwa ta funkcjonuje jako określenie jednego z najczęściej odwiedzanych przez turystów regionów Turcji (dotyczy to zwłaszcza księżycowego krajobrazu wokół Ürgüpu i doliny Göreme). Ponieważ nie widnieje na oficjalnych mapach drogowych, dobrze wiedzieć, że granice dzisiejszej Kapadocji wyznacza Kayseri na wschodzie, Aksaray na zachodzie, Hacibektaş na północy i Nicde na południu.

Pomimo pozornej jałowości, obfita w minerały wulkaniczna gleba jest bardzo żyzna, dlatego to głównie rolniczy region z wieloma owocowymi sadami i winnicami. Małe winnice eksperymentują ze znakomitymi winogronami, osiągając czasami wspaniałe rezultaty.

Obecnie głównym źródłem dochodu Kapadocji jest turystyka. Ludzie przybywają tu z całego świata, aby zobaczyć kaplice i kościoły Göreme oraz muzea pod gołym niebem w Zelve i Socanli. Chcą też zbadać wyciosane w skale siedziby w okolicznych dolinach, obejrzeć baśniowe kominy, pospacerować w dolinie Ihlara i odkryć na nowo podziemne miasta w Derinkuyu i Kaymakli.

Wszystkim planującym zobaczyć Kapadocję polecamy wczasy last minute do Turcji.

Waluta w Turcji

Większość turystów przyjeżdżających do Turcji dla własnej wygody nie wymienia pieniędzy. W niemal wszystkich sklepach możliwa jest płatność w Euro i Dolarach. Niestety, nasze lenistwo jest często nieopłacalne, ponieważ wielu sklepikarzy przyjmuje, że 1 Lira równa jest Dolarowi lub Euro. I w ten sposób zamiast zapłacić za zakupy 100 Lir (1 Lira= ok. 1,70 PLN), płacimy 100 Dolarów lub co gorsza - Euro! Warto więc przemyśleć wymianę dewiz.

Gdzie wymieniać?
Pieniądze, podobnie jak w każdym innym kraju, powinno się wymieniać w kantorach i bankach. Rzadko który turysta wwozi do Turcji tak zawrotne sumy, by myśleć o ewentualnych stratach na kursie. Mając przy sobie przeciętnie 300-500 Euro możemy stracić co najwyżej kilkanaście Lir zamieniając pieniądze w banku, zamiast u tureckiego „cinkciarza”. Kupując Liry w sprawdzonych miejscach niwelujemy także zagrożenie posiadania fałszywych pieniędzy, które w Turcji są przepustką do więzienia i ciągnących się latami procesów.

Wizy do Turcji

1. E-wiza – 15 euro lub 20 USD
- za pomocą strony www.evisa.gov.tr w cenie 15 euro lub 20 USD
– Płatność możliwa jest wyłącznie za pomocą kart kredytowych lub debetowych w systemach Visa lub Mastercard. (innych systemów nie sprawdzałem)
– wydrukowaną e-wizę należy mieć ze sobą przy przekraczaniu granicy
– system miał mieć również polską wersję językową, na razie dostępny jest jedynie po turecku, francusku, angielsku i hiszpańsku

2. Na lotnisku- 25 euro – 30 USD
– na lotnisku w tzw. e-kioskach w cenie 25 euro – płatność kartami płatniczymi lub kredytowymi i podobno ma zostać jedno okienko z płatnością gotówką (informacja niepotwierdzona)

3. W Konsulacie – 252 zł
– w Konsulacie Ambasady Republiki Tureckiej w Warszawie w cenie 252 zł. Wyśmienita zamiana „ułatwiająca” zdobycie wizy. Z opłaty 15-20 euro i wizy na lotnisku zrobiło się 252 zł i wizyta w Warszawie.

Ceny w Turcji

Najtańsze miejsca do zrobienia zakupów w Turcji to oczywiście bazar, zwłaszcza dla warzyw i owoców. W trybie ekonomicznym żywność można kupić w marketach BIM i A101 (najtańsze w Turcji), w Stambule dodatkowo w Halkmar. To odpowiedniki tureckiej Biedronki, ale uwaga – nie kupimy tutaj alkoholu ani papierosów.

W Turcji można zrobić zakupy także w Carrefourze, lokalnych sieciach marketów (np. Ismar) i oczywiście małych bakkalach – sklepikach spożywczych. Zwykle są otwarte dłużej (część nawet do 2.00, 3.00 w nocy), ceny są jednak troszkę wyższe. W niektórych miastach jest też Rossman, inne popularne sieci sklepów z kosmetykami to np. Watson i Gratis.

Turcja - oferta Itaki

Oferta Itaki do Turcji dostępna jest tu: http://dreamtours.pl/wakacje/turcja/itaka

Turcja - oferta TUI

Oferta TUI do Turcji dostępna jest tu: http://dreamtours.pl/wakacje/turcja/tui-deutschland

Turcja - oferta Neckermann

Oferta Neckermann do Turcji dostępna jest tu: http://dreamtours.pl/wakacje/turcja/neckermann

Turcja - oferta Wezyr Holidays

Oferta wezyr Holidays do Turcji dostępna jest tu: http://dreamtours.pl/wakacje/turcja/wezyr-coral-travel

Turcja all inclusive

Oferta all inclusive do Turcji dostępna jest tu: http://dreamtours.pl/wakacje/turcja/all-inclusive

Turcja last minute

Oferta last minute do Turcji dostępna jest tu: http://dreamtours.pl/wakacje/turcja/last-minute

rozwiń filtry Vzwiń filtry ^
Turcja
Dowolne
Wybierz lotnisko wylotu
Polska
Niemcy
Inne
X
Zatwierdź
-
7-15
Wybierz długość pobytu
X
Zatwierdź
Dowolne
Wybierz wariant wyżywienia
X
Zatwierdź
Dowolny
  • od 1 gwiazdki
  • od 2 gwiazdek
  • od 3 gwiazdek
  • od 4 gwiazdek
  • od 5 gwiazdek

Dowolny
Wybierz udogodnienia
Pokój
Położenie
Obiekt
Dla ciała i duszy
Dzieci
Sport
Narty
X
Zatwierdź
Dowolny
Wybierz organizatorów
Polscy organizatorzy:
Niemieccy organizatorzy:
X
Zatwierdź
Dowolna
Cena za osobę
  • do 300 euro
  • do 400 euro
  • do 500 euro
  • do
X Zatwierdź
Proszę czekać, trwa wczytywanie ...
Proszę czekać, trwa wczytywanie ...

Zadzwoń

58 741 59 20

Pomóc Ci znależć wycieczkę? Kliknij >