pn - pt: 9-21 sb: 10-14
Schowek
 58 741 59 20

Malediwy - wakacje, wczasy, wycieczki - biuro podróży Dreamtours.pl

Niewiarygodny lazuru wód, zielone lądy otoczone złotymi pierścieniami piaszczystych plaż i długie rzędy drewnianych willi wcinające się w morze – ten bajkowi krajobraz to widziane z lotu ptaka rajskie Malediwy.
Malediwy znajdują się na wodach Oceanu Indyjskiego, w odległości około 700 km w kierunku południowo-zachodnim od indyjskiego przylądka Komoryn.
Archipelag Malediwski zawdzięcza swój niezwykły krajobraz pewnym szczególnym warunkom geograficznym. Podstawę wchodzących w jego skład wysepek stanowią wystające ponad powierzchnię wody fragmenty podwodnego grzbietu górskiego, osadzonego na dnie morza. Wokół wyniosłości górskich narosły z czasem gęste rafy koralowe, które doprowadziły do wykształcenia się licznych atoli – płaskich wysp koralowych, na powierzchni których powstały początkowo piaski, a z czasem rozwinęło się życie roślinne.
Dziś, dzięki tym niesamowitym zmaganiom górskich skał i koralu, mamy szereg malediwskich wysp otoczonych białymi plażami, błękitnymi lagunami i pierścieniami raf. Spośród wysp archipelagu, ponad dwieście należy do terenów zamieszkanych, zaś na niespełna osiemdziesięciu ulokowano luksusowe kurorty wypoczynkowe.
Malediwy są prawdziwie turystycznym rajem ze względu na panujące tu warunki pogodowe : najwyższe temperatury wynoszą 30-32ºC, zaś najniższe 25-26ºC. Podczas tego niekończącego się lata występuje jednak, trwająca od kwietnia do grudnia, pora o zwiększonych opadach deszczu.
Wyspy porasta tropikalna szata roślinna. Wiele spośród gatunków tutejszych drzew i krzewów stanowi ważny element krajowej gospodarki np.: palmy kokosowe, drzewa chlebowe, bananowce, melony i cytrusy. Szczególnie bogate jest tu także życie morskie, ukryte pośród błękitnych fal i raf koralowych. W malediwskich wodach żyją m.in. tuńczyki będące podstawą lokalnego rybołówstwa.
Wyspy, które w starożytności stanowiły ważny punkt wymiany handlowej pomiędzy największymi potęgami ówczesnego świata, dziś są przede wszystkim centrum turystyki. Zdążają tu wszyscy stęsknieni za słońcem, szukający relaksu pośród bezkresnego błękitu wód i chwili wytchnienia w cieniu tropikalnej dżungli.
Na obszarze poszczególnych atoli rozwinęły się nowoczesne centra turystyczne oferujące nie tylko wspaniałą bazę hotelową (szczególnie na atolach: Male, Ari i Baa), ale także wiele możliwości atrakcyjnego i aktywnego spędzania wolnego czasu. Największą popularnością cieszy się oczywiście nurkowanie w przepastnym błękicie tutejszych mórz. Odkryjemy tu nie tylko wspaniałe podwodne metropolie, ale także wraki statków, a naszymi nieodłącznymi towarzyszami będą mureny, płaszczki i delfiny. Najlepsze nurkowiska znajdują się na terenie atoli: Male, Ari i Raa.
Ponieważ tylko mały odsetek terenów Malediwów jest zamieszkany, mamy szansę poznawana, odkrywania i eksplorowania tutejszych samotnych wysp, z których jedne zaskoczą nas bogactwem tropikalnej roślinności, inne zaś ruinami buddyjskich świątyń ukrytych pośród drzew.
Ponieważ Malediwy są państwem muzułmańskim, w tutejszej stolicy, a zarazem jedynym ośrodku miejskim – Male, znajduje się wiele meczetów. Choć miasteczko to jest niewielkie, zachwyca swą malowniczością. Malediwy znajdują się jakby poza współczesnością, istnieje tu jedynie 88 km utwardzonych dróg, zaś jedynymi gałęziami przemysłu są: przemysł rybny, odzieżowy, produkcja łodzi, a także wyrób artykułów z włókien kokosowych. To prawdziwa oaza pośród nieustającego pędu współczesnego świata.

Malediwy - pogoda, temperatury, klimat, pora deszczowa, kiedy jechać na Malediwy ?

Nazwa tego państwa oznacza „łańcuch wysp” i rzeczywiście tworzy je ponad tysiąc koralowych wysepek na 26 atolach. Leżą na Oceanie Indyjskim w pobliżu równika. Klimat Malediwów można określić jako wilgotny-tropikalny. Temperatury są tam przez cały rok znośnie wysokie i prawe niezmienne.
Temperatury powietrza na Malediwach wahają się od ok. 25°C do 30°C, a woda ma niemal stałą temperaturę ok. 28°C.
Wyspy leżące najbliżej równika charakteryzują się największą sumą opadów, ale ich średnia liczba jest prawie równomiernie rozłożona na wszystkie miesiące. Nieco więcej deszczu pada między listopadem i marcem. Słońce świeci na Malediwach przeciętnie 8-9 godzin dziennie przez 9 miesięcy i tylko w deszczowych miesiącach liczba słonecznych godzin spada do 3-4 dziennie.
Północne wyspy Malediwów uważane są za bardziej burzowe. Szczególnie między sierpniem i listopadem trzeba się tam liczyć z gwałtownymi burzami. Poza tym południowo-zachodni monsun może przynieść od maja do października deszcz i burze.
Przeciwieństwem jest monsun północno-wschodni, który przeważnie od stycznia do kwietnia przynosi ze sobą raczej suche i trochę burzowe powietrze.
Bardzo interesujący jest okres między tymi monsunami. Jest on niezupełnie przewidywalny, ale czas zmiany monsunów przynosi około dwutygodniową bezwietrzną pogodę. Jest to idealny czas na wypoczynek nad wodą z wyjątkiem tych rodzajów sportu, które wymagają podmuchów wiatru. Żeglarze i windsurferzy na pewno nie byliby wtedy zachwyceni. Te okresy zmian zdarzają się wiosną i jesienią.
Tropikalne trąby powietrzne przeciągają zwykle daleko od Malediwów, natomiast tropikalne burze z gwałtownymi ulewami i wysokimi falami są w porze deszczowej możliwe i mogą być, zwłaszcza podczas podróży łodzią między wyspami, bardzo nieprzyjemne.

Optymalny czas na urlop na Malediwach to miesiące od stycznia do marca.

Pogoda na Malediwach jest idealna dla tych, którzy chcą pooddychać świeżym morskim powietrzem nasyconym jodem i odpocząć w promieniach równikowego słońca.
Kto potrzebuje do pełni szczęścia trochę więcej wiatru, może wybrać się na Malediwy w okresie monsunu południowo-zachodniego, ponieważ wieje wtedy mocna bryza.

Styczeń – od połowy miesiąca zaczyna się pora sucha.
Luty – dalszy ciąg głównego sezonu turystycznego, dobry miesiąc na podroż, mało deszczu.
Marzec – najbardziej suchy miesiąc w roku, idealna pora na podróż na Malediwy.
Kwiecień – wysokie temperatury, nocą bardzo uciążliwe.
Maj – początek zmiany monsunu i pory deszczowej, ceny korzystne, gorąco.
Czerwiec – coraz więcej deszczu.
Lipiec – jak w czerwcu, możliwe krótkotrwałe burze.
Sierpień – może padać przez kilka dni pod rząd.
Wrzesień – jak sierpień, niekorzystne warunki na wycieczki łodzią.
Październik – zmiana monsunu, temperatury lekko rosną, bardzo wilgotno.
Listopad – również bardzo gorąco i duszno, często wilgotny wiatr z zachodu.
Grudzień – zaczyna się główny senon, ceny w czasie świąt są wysokie, a miejsca przeważnie już dawno zarezerwowane.

Malediwy - waluta

Walutą Malediwów jest rupia malediwska.
Na wyspę najlepiej zabrać ze sobą dolary amerykańskie. Jest to jedyna waluta, którą można wymienić na rupie malediwskie. Zdarza się, że trafimy na kantor, w którym będziemy mogli wymienić inną walutę niż USD, ale jest to naprawdę rzadkość. Większość sklepów i restauracji akceptuje płatność dolarami amerykańskimi.

Malediwy - ciekawostki

Malediwy to niezwykle barwny kraj. Oprócz wspaniałych plaż zobaczymy tu ciekawe zabytki, skosztujemy wyśmienitej kuchni, a także spotkamy gościnnych mieszkańców. Czego jeszcze są Malediwy i czego można się spodziewać?

Malediwy to blisko 1200 niewielkich wysp.
Stolicą Malediwów jest Male.
Jedną z malediwskich używek jest Supami.
Domena internetowa Malediwów to .mv.
Male – stolica Malediwów jest najmniejszą stolicą na świecie.
Całkowita powierzchnia państwa wynosi 300 km².
Głową państwa jest prezydent Mohammed Waheed Hassan.
Malediwy nie mają rzek ani jezior.
Mieszkańcy Malediwów porozumiewają się w języku malediwskim.
Średnia długość życia mieszkańca Malediwów wynosi 64,8 lata.
Głównym środkiem transportu na Malediwach są łodzie.
Jednostką monetarną jest Rupia malediwska.
Malediwy oferują 17 tys. miejsc noclegowych na 80 wyspach.
Na wyspie uprawiane są: palmy kokosowe, drzewa chlebowe i banany.
Około 99,41 mieszkańców Malediwów wyznaje Islam.
1/3 kraju leży poniżej poziomu morza.
Malediwczycy to niezwykle gościnny naród.
Gospodarka Malediwów oparta jest głównie na turystyce.
Malediwy leżą dwa metry nad powierzchnią poziomu morza i są zagrożone całkowitym zalaniem.
Malediwy są jedynym krajem na świcie, który do 2020 roku planuje zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do zera.
Na Malediwy nie można wwozić alkoholu.
Polscy turyści nie potrzebują wizy wjazdowej.
W każdej z malediwskich szkół, dzieci już od 6 roku życia uczą się kilku języków obcych.
Na Malediwach występują dwie pory roku: pora sucha i deszczowa.
Najwyższy punkt wznosi się zaledwie na 4 m.
Malediwy są 1050 mniejsze od Polski.
Najwyższy szczyt znajduje się na wyspie Wilingili i ma 2,3 m n.p.m.

Malediwy - nurkowanie

Przybrzeżne wody Malediwów – archipelagu otoczonego rafą koralową, osadzonego na atolach – to jedno z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie. Wszystko to dzięki ciepłej i czystej wodzie, różnorodności zwierząt morskich oraz przepięknemu podwodnemu krajobrazowi.
Malediwy to miejsce zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych nurków. W wodach przybrzeżnych, wewnątrz atoli, morze jest zazwyczaj spokojne. Poza atolami nie brakuje natomiast wrażeń w postaci silniejszych prądów oraz stromych ścian skalnych. 

W wielu miejscach da się nurkować prosto z plaży. Do dalszych miejsc nurkowych dopływają dhoni, czyli łodzie nurkowe, które dryfują z prądem razem z nurkami (nie są kotwiczone).
Zgodnie z prawem Malediwów nurkowanie dozwolone jest tylko do głębokości 30 metrów.
Wody przybrzeżne archipelagu cechuje wspaniała widoczność – w niektórych miejscach nawet do 50 metrów. Temperatura wody wynosi 27-29°C.
Osobom, które szczególnie chciałyby obserwować manty zaleca się wyprawę w terminie między lipcem a październikiem.
Komory dekompresyjne dostępne są w dwóch miejscach na archipelagu: na Kuramanthi (atol Rasdoo) oraz na Bandos (atol North Male).
Przed wyjazdem trzeba zabrać ze sobą certyfikat nurkowy, świadectwo zdrowia oraz rejestr nurkowań (logbook).
Rafy koralowe Malediwów są domem dla około 1100 gatunków ryb, 5 gatunków żółwi morskich, 21 gatunków waleni (wielorybów i delfinów) oraz wielu gatunków bezkręgowców. Gatunków samych koralowców naliczono tu 187.
Do ryb, które możemy zobaczyć, nurkując wokół Malediwów należą m.in. rekiny wielorybie, manty, rekiny rafowe, rekiny młoty, mureny, płaszczki, skorpenowate, barakudy oraz wiele małych, wielokolorowych rybek.
Bardzo popularnym miejscem jest atol Ari, zlokalizowany w zachodniej części archipelagu. Do atrakcji należy tu m.in. Złamana Skała („Broken Rock”). W miejscu jej przełamania znajduje się kanał, przez który nurkowie mogą przepływać. W okolicach skały prąd może być silny.
Niezwykle barwną rafą jest Hukrueli Faru. Często można tu zobaczyć manty. Przepiękne widoki zapewni również chroniony obszar Kudarah Thila.
Maalhos Thila jest z kolei miejscem tylko dla zaawansowanych, ponieważ schodzi się tu na głębokość poniżej 25 m.
Najpopularniejszymi miejscami są natomiast Maaya Thila oraz Mushi Mas Mingili Thila.
Również w zachodniej części archipelagu znajduje się atol Baa. Jest to rezerwat biosfery, na którego terenie spotkamy przede wszystkim manty i rekiny wielorybie. W sezonie zobaczymy tu jedno z najliczniejszych skupisk mant na świecie (nawet 200 na raz).
Atol South Male, a zwłaszcza miejsce zwane Cocoa Thila, to teren polecany szczególnie obserwatorom rekinów. W obrębie atolu North Male znajduje się natomiast najstarsze centrum nurkowe na Malediwach (i cały czas bardzo popularne) – Rafa Bananowa („Banana Reef”). Cocoa Thila oraz Kuda Haa to miejsca atrakcyjne pod względem fauny morskiej.
Atol Addu to jedyne miejsce na Malediwach, które nie zostało dotknięte ogólnoświatowym zjawiskiem blaknięcia korali (1998 r.). Doświadczymy tu ogromnego bogactwa barw i różnorodności fauny. Tu również znajduje się największy na Malediwach wrak statku – „British Loyalty”. Addu to najbardziej wysunięty na południe atol Malediwów.

Male - stolica Malediwów

Male – stolica Malediwów znajduje się na wyspie Male w atolu Male Północne. Miasto zamieszkuje nieco ponad 100 tys. obywateli. Znajduje się tu główny port morski oraz port lotniczy.
Male to najmniejsza stolica na świecie. Ma zaledwie 2 km długości i 1 km szerokości. Jest to najbardziej zaludnione miasto w archipelagu Malediwów (czwarte na świecie).
Miasto podzielone jest na sześć rejonów, cztery z nich znajdują się na wyspie: Galolhu, Maafannu i Macchangolhi i Henveiru. W pobliżu wyspy znajdują się: Vilingili (ośrodek turystyczny) i Hulhumalé. 
Male znajduje się w strefie klimatu tropikalnego, w którym widoczne są: pora sucha trwająca od stycznia do kwietnia i mokra, która rozpoczyna się w maju i trwa do grudnia. Maksymalne temperatury wynoszą około 30 stopni Celsjusza, najniższe natomiast – około 27 stopni. Średnia roczna suma opadów wynosi 1600 mm.
Dumą miasta jest wybudowany w 1656 roku meczet The Grand Friday Mosque oraz widoczny już z daleka minaret. W pobliżu znajduje się też rezydencja prezydencka (Mulee-Aage), wybudowana przed I wojną światową. Swoje kroki warto też skierować do Muzeum Narodowego, w którym poznamy historię Malediwów.
W Male znajduje się też wiele sklepów, w których kupimy zawsze świeże owoce, warzywa i ryby, obuwie, odzież, biżuterię, elektronikę czy książki.
W północnej części miasta znajdziemy lokalne produkty rolne. Nasz wzrok przyciągną wiszące żółte banany czy inne kolorowe, soczyste owoce. Jeśli natomiast mamy ochotę na rybę, powinniśmy wybrać się dwie ulice dalej od rynku lokalnego, na Targ Rybny. Bez problemu się tam dostaniemy, z pewnością poprowadzi nas węch. Najlepiej robić tu zakupy po południu, kiedy rybacy wracają z połowu.
Dużą popularnością cieszą się sklepy z tkaninami. Malediwskie kobiety często wolą uszyć sobie ubrania niż kupować gotowe. Po powrocie do Polski my również możemy uszyć sobie stylową bluzkę czy szal. 
W Male znajduje się również wiele sklepów z pamiątkami. Turyści najczęściej decydują się na karty do gry, popielniczki w kształcie żółwi czy naszyjniki z muszelek. 
Niemal wszystkie sklepy w stolicy są klimatyzowane.
26 grudnia 2004 roku Male zostało niemal w całości zalane przez falę tsunami. Wywołało ją trzęsienie ziemi na Oceanie Indyjskim.

Malediwy - hotel pod wodą

Conrad Maldives Rangali Island zajmujący dwie wysepki na Malediwach był dwukrotnie wybierany jako najlepszy hotel świata.
W hotelu znajduje się jedna z najpiękniejszych na świecie restauracji, całkowicie zanurzona pod wodą (ok. 5 m pod poziomem morza) w błękitnych wodach atolu Alif Dhaal Atoll. Jest to pierwszy tego typu obiekt na świecie.
Restauracja Ithaa Undersea Restaurant może pomieścić do 14 osób jednocześnie (znajduje się tam 7 stolików). Wyróżnia ją szklany sufit i ściany zbudowane ze szkła akrylowego, które charakteryzuje niemal idealna w tych warunkach przeźroczystość, czyli widoczność na atol i podwodne życie.

Malediwy - świecące plaże

Za świecenie się wody na Malediwach, a właściwie tego, co się w niej znajduje, odpowiedzialne jest zjawisko bioluminescencji, które występuje u wielu żywych organizmów, m.in. grzybów, bakterii, owadów, stawonogów, ryb czy mięczaków. W morskiej wodzie znajdują się Lingulodinium polyedrum - bruzdnice, glony należące do grupy protistów, które pod wpływem ruchu otoczenia i stresu zaczynają emitować niebieską poświatę. Dzięki ich obecności na niebiesko połyskiwały nie tylko morskie fale, ale również piasek.

Malediwy - wiza

Na lotnisku w Male podczas kontroli paszportowej otrzymuje się bezpłatnie stempel władz imigracyjnych zezwalający na wjazd i pobyt na terytorium Malediwów do 30 dni.  Warunkiem otrzymania wizy pobytowej (turystycznej) jest: przedstawienie ważnego paszportu, biletu powrotnego, rezerwacja hotelu lub potwierdzenia posiadania wystarczających środków finansowych pokrywających zamierzony pobyt (150 USD/dzień) (źródło: Departament Imigracji i Emigracji: http://www.immigration.gov.mv).
Pobyt cudzoziemca na wyspie zamieszkanej przez ludność miejscową w celach innych niż turystyczny wymaga zgody MSW lub zaproszenia od przedstawiciela społeczności lokalnej, potwierdzonego przez MSW.

Malediwy - czas lotu, ile trwa lot na Maledwy ?

Lot bezpośreni z Warszawy trwa około 10 godzin i 30 min. Do tego należy doliczyć czas na przesiadki jeśli lot jest przez jeden z portów europejskich.

Malediwy - ceny na miejscu

Cena obiadu na wyspie-resorcie to koszt rzędu kilkudziesięciu dolarów, ale w lokalnej knajpie najemy się za równowartość kilku dolarów. Najbardziej popularne dania, jak ryż z tuńczykiem i warzywami czy curry kosztuje około 50-70 Rf, kawa 10 Rf, a koktajl ze świeżego mango 25 Rf, czyli nie więcej niż 5 zł. W samym Male, na sąsiadujących wyspach, Villingili i Hulhumale i każdej innej lokalnej wyspie znajdziemy zwykłe bary, w których zawsze podawane jest świeże, pyszne i niedrogie jedzenie. Nieco drożej może być na turystycznej Maafushi, ale i tam ceny w restauracjach są niższe niż w Polsce.

Malediwy - szczepienia

Międzynarodowe świadectwo szczepień nie jest warunkiem wjazdu, ale trzeba pamiętać o dużym niebezpieczeństwie zarażenia się cholerą, tyfusem, polio, żółtaczką typu A, B i E. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzka stacją sanitarno - epidemiologiczną.
Obowiązkowe jest posiadanie świadectwa szczepienia przeciwko żółtej febrze, jeżeli przybywa się z regionu obecności te choroby. Zagrożenie malarią w zasadzie zanika, należy jednak zabrać ze sobą niezbędne leki i zadbać o ochronę przed komarami, jako że wzrosła w 2011 r. liczba zachorowań na dengę. Zaleca się wykupienie ubezpieczenia od kosztów leczenia. Na Malediwach znajdują się zaledwie dwa szpitale.

Malediwy - oferta Itaki

Oferta Itaki na Malediwy dostępna jest tu: http://dreamtours.pl/wakacje/malediwy/itaka

Malediwy - oferta TUI

Oferta TUI na Malediwy dostępna jest tu: http://dreamtours.pl/wakacje/malediwy/tui-deutschland

Malediwy - oferta Neckermann

Oferta Neckermann na Malediwy dostępna jest tu: http://dreamtours.pl/wakacje/malediwy/neckermann

Malediwy all inclusive

Oferta all inclusive na Malediwy dostępna jest tu: http://dreamtours.pl/wakacje/malediwy/all-inclusive

Malediwy last minute

Oferta last minute na Malediwy dostępna jest tu: http://dreamtours.pl/wakacje/malediwy/last-minute

rozwiń filtry Vzwiń filtry ^
Malediwy
Dowolne
Wybierz lotnisko wylotu
Polska
Niemcy
Inne
X
Zatwierdź
-
7-15
Wybierz długość pobytu
X
Zatwierdź
Dowolne
Wybierz wariant wyżywienia
X
Zatwierdź
Dowolny
  • od 1 gwiazdki
  • od 2 gwiazdek
  • od 3 gwiazdek
  • od 4 gwiazdek
  • od 5 gwiazdek

Dowolny
Wybierz udogodnienia
Pokój
Położenie
Obiekt
Dla ciała i duszy
Dzieci
Sport
Narty
X
Zatwierdź
Dowolny
Wybierz organizatorów
Polscy organizatorzy:
Niemieccy organizatorzy:
X
Zatwierdź
Dowolna
Cena za osobę
  • do 300 euro
  • do 400 euro
  • do 500 euro
  • do
X Zatwierdź
Proszę czekać, trwa wczytywanie ...
Proszę czekać, trwa wczytywanie ...

Zadzwoń

58 741 59 20

Pomóc Ci znależć wycieczkę? Kliknij >