pn - pt: 9-21 sb: 10-14
Schowek
 58 741 59 20

Meksyk - wakacje, wczasy, wycieczki - biuro podróży Dreamtours.pl

Meksyk to przede wszystkim majańskie i azteckie miasta, skąpane w słońcu Acapulco, wyśmienita tortilla, ostre papryczki i słynna czerwona fasolka – teraz już wiemy dlaczego nazywany bywa „krajem o stu twarzach”. Meksyk znajduje się w Ameryce Północnej, a konkretnie: w południowej części kontynentu, za sąsiadów mając: Stany Zjednoczone od północy, Gwatemalę i Belize od południa, wody Oceanu Spokojnego od zachodu i fale Zatoki Meksykańskiej oraz Morza Karaibskiego od wschodu. Powierzchnię kraju w dużej mierze zajmuje Wyżyna Meksykańska oraz potężne pasma górskie Sierra Madre. Głównie wzdłuż wybrzeży występują niziny. Linia brzegowa kraju jest urozmaicona dwoma półwyspami: Jukatan i Kalifornijskim, a także niewielkimi wyspami Morza Karaibskiego i Oceanu Spokojnego. Miłośnicy nurkowania z pewnością zainteresują się wyspami koralowymi, które najliczniej gromadzą się w pobliżu Jukatanu. <br> Klimat Meksyku jest dość zróżnicowany, jednak przez zdecydowaną większość roku panuje tu przyjemna, słoneczna pogoda. Pora deszczowa w Meksyku przypada zwykle na miesiące od maja do września, w październiku zaś możliwe są huragany. Najstarszymi cywilizacjami zamieszkującymi ziemie Meksyku byli Olmekowie, Majowie i Aztekowie. Imponujące ruiny majańskich miast zobaczyć możemy np. w Teotihukan. Istnym rajem dla miłośników historii z pewnością okaże się Chichén Itzá. Stopień zaawansowania dawnych cywilizacji nieustannie wprawia w zachwyt, a tajniki ich kultury spędzają sen z powiek największym znawcom.
Jednym z najbardziej atrakcyjnych turystycznie zakątków Meksyku jest Półwysep Jukatan – tu na tle przepięknej tropikalnej przyrody malują się zachowane ruiny miast Majów. Na oblanych słońcem plażach Jukatanu można się oddać szaleństwu sportów wodnych, zaś w pobliskich rezerwatach przyrody – stanąć oko w oko z flamingiem lub rekinem. Życie w tutejszych nadmorskich miasteczkach upłynie nam na plażowaniu, wieczory zaś spędzimy w klimatycznych kawiarenkach oraz wesołych dyskotekach.

Meksyk - temperatura, klimat, pora deszczowa, pogoda, kiedy jechać do Meksyku

Każdy ma swoje indywidualne upodobania i oczekiwania, co do klimatu i pogody miejscu planowanego odpoczynku. Meksyk jest dużym krajem leży między 14° i 32° szerokości geograficznej północnej. Jego północna połowa znajduje się poza tropikami, zaś południowa w obszarze klimatu tropikalnego.
Główny okres dreszczów w Meksyku trwa zwykle w całym kraju od maja do października. Także między październikiem i kwietniem występują opady deszczu, ale znacznie mniejsze niż latem. Najbardziej obfitującym w opady regionem Meksyku są równiny wybrzeża karaibskiego. Północne wybrzeże półwyspu Jukatan jest suchsze w porównaniu z wybrzeżem wschodnim albo wnętrzem półwyspu.
Wybrzeże Pacyfiku i Zatoka Kalifornijska są natomiast bardzo suche. Miejscami suma opadów rocznych nie przekracza 250 mm.
Optymalny czas podroży do Meksyku trudno jest zdefiniować. Może niekonieczne wybierać się tam od maja do października? Chyba, że ktoś nie boi się mocnych upałów, wilgotnego powietrza i możliwości przemoknięcia. Jest to w Meksyku sezon deszczowy, co jednak wcale nie znaczy, że ulewa będzie trwała przez cały czas. Mało tego: mając szczęście można spędzić urlop w porze deszczowej bez deszczu.
A może zaplanować urlop w Meksyku zimą, czyli od grudnia do marca? Nie jest wtedy ani zbyt duszno, ani deszczowo, ani też – jak na nasze europejskie warunki – zbyt zimno. Meksykańskiej zimie może pozazdrościć niejedno polskie lato, temperatura powietrza w ciągu dnia nie spada poniżej 25°C, a nocą poniżej 20°C. Oczywiście taka pogoda jest charakterystyczna dla wybrzeża, na wyżynie i w górach zimą bywają spadki temperatur poniżej zera.

Meksyk - wizy, przepisy wizowe

Dla tych, których jedynym celem jest wypoczynek np. w nadbrzeżnych, pełnych atrakcji kurortach, i nie trwa on dłużej niż sto osiemdziesiąt dni – wiza jest niepotrzebna. W innych przypadkach wiza oraz pozostałe dokumenty, o których mowa za chwilę – jak najbardziej tak. Przede wszystkim, by otrzymać wizę do Meksyku trzeba oczywiście udać się do najbliższego punktu konsularnego. Na terenie Rzeczpospolitej Polskiej takie miejsca znajdują się w Warszawie.
Generalnie jednak turysta musi liczyć się z tym, że przy wjeździe do kraju dostanie w paszporcie stempel z zezwoleniem na pobyt. Paszport, jak wspominano, musi być ważny na co najmniej sześć miesięcy do przodu. Oczywiście, takie zezwolenie można potem przedłużyć na podstawie wypełnionego formularza imigracyjnego FMT, który otrzymamy przy wjeździe na teren Meksyku. W samolocie dostaniemy także do wypełnienia deklarację celną o tym, że nie przewozimy broni, jedzenia czy lekarstw. Jeśli przekraczamy granicę drogą lądową, taki sam formularz również nas obowiązuje. Ponadto trzeba mieć w kieszeni dwadzieścia pięć dolarów na zapłacenie opłaty turystycznej. Pasażerowie linii lotniczych mają ją wliczoną w cenę biletu. Ważne jest by FMT został przedstawiony urzędnikowi migracyjnemu już na pierwszym lotnisku na terenie Zjednoczonych Stanów Meksyku, a nie na stacji docelowej. Urzędnicy zatrzymują oryginał pisma, my zaś dostajemy jego kopię.

Nurkowanie w Meksyku

Jadąc do Meksyku na wakacje nurkowe nie można pominąć nurkowania w Morzu Karaibskim. Główne miejsca nurkowe na morzu to przede wszystkim wyspa Cozumel oraz Riwiera Maya. Znaną miejscowością na riwierze jest Playa del Carmen - dawna osada rybaków, dziś miasteczko żyjące z turystki. Poza nurkowaniem, w okolicy można pozwiedzać Antyczny port Majów w Tulum, czy też dawną stolice Majów - Chitzen Itza. W Morzu Karaibskim u wybrzeży Meksyku, nie spotkamy tak pięknych raf jak w Egipcie czy też Australii. Należy pamiętać, że w regionie tym występują silne huragany, które niszczą nie tylko to, co znajduje się nad powierzchnią wody. Dlatego też w meksykańskich wodach występują zazwyczaj koralowce miękkie, które jednak także mają swój niepowtarzalny klimat. W Morzu Karaibskim występują m. in. rekiny wielorybie. Atrakcję stanowią też krewni delfinów z oceanariów - humbaki. Są to walenie o charakterystycznych, długich płetwach. Słyną z imponujących, akrobatycznych wyskoków ponad wodę oraz z przepięknych pieśni, czyli niskich dźwięków o bardzo dużej mocy. Podczas nurkowań w Morzu Karaibskim należy uważać na występujące w okolicy  prądy morskie. Na nurkowanie nie należy wyjeżdżać pomiędzy majem a wrześniem. Występują wtedy huragany. Jeśli chcemy mieć dobrą pogodę i uniknąć wysokich cen, najlepiej wyprawę nurkową zorganizować na początku lub pod koniec sezonu, czyli w październiku lub kwietniu. Atrakcją riwiery jest także możliwość pływania z delfinami w parkach wodnych. Można potraktować to jako przedsmak nurkowania.

Meksyk - cenoty

Słynne meksykańskie Cenoty powstały podczas ostatniego zlodowacenia, czyli około 1,5 miliona lat temu, kiedy to nastąpiło powiększanie się czopów lodowych na biegunach, co z kolei spowodowało obniżenie się poziomu morza. Wówczas woda deszczowa zaczęła rzeźbić wapienne podłoże Jukatanu. Gdy lód znów stopniał, podniósł się poziom morza, a woda zalała wcześniej wykształcone formy. Tak właśnie powstały Cenoty, naturalne studnie wyrzeźbione w wapiennej skale i zalane wodą. Pod nazwą Cenoty rozumiemy jednak cały system zalanych wodą jeziorek, jaskiń oraz tuneli, znajdujących się na półwyspie Jukatan.

Cenoty od wieków zachwycały ludzi. Zajmowały one bardzo ważne miejsce w życiu Majów. W ich języku słowo dzonot oznaczało przepastny i głęboki. Cenoty były czymś niezdobytym i tajemniczym, dlatego też  wierzono, iż stanowią wejście do innego świata - Xibala.
Cenoty były także miejscem łączącym świat żywych i umarłych. Ponadto wierzono, że zamieszkuje je bóg wody, roślinności, deszczu i burzy – Chac. Dlatego też Majowie  w Cenotach  składali swoim bogom ofiary ze złota, jadeitu oraz… ludzi. Po dziś dzień nurkując w meksykańskich Cenotach możemy natknąć się na szczątki złożonych w ofierze ludzi. Milszym aspektem może być odkrycie skarbu Majów.
Cenoty to nie tylko bogactwo zachwycających form skalnych, ale także interesująca fauna. W Cenotach możemy spotkać m.in.: Molinezję Żaglopłetwą, suma słodkowodnego, węgorza, żółwia słodkowodnego, a nawet niewielkich rozmiarów aligatory, czy też jadowite węże.
Zanim jednak damy nura wymagana jest odpowiednia wiedza na temat uprawnień nurkowych. W Cenotach mogą nurkować wszyscy, zarówno nurkowie rekreacyjni, jak i osoby uprawiające snorkeling. 
Na Jukatanie rozróżnia się jednak dwa rodzaje nurkowań jaskiniowych - cavern oraz cave diving. Cavern to nurkowanie z przewodnikiem w niewielkiej grupie. Cave diving to nurkowanie techniczne, do którego wymagane są odpowiednie uprawnienia nurka jaskiniowego, najlepiej uzyskane na Jukatanie.
W Meksyku znajduje się aż 3000 Cenotów, z czego jedynie połowa z nich została poddana eksploracji. Długość systemu podziemnych kanałów mierzy ponad 500 kilometrów.

Meksyk  - co warto kupić ?

Będąc w Meksyku nie zapomnijmy zaopatrzyć się w pamiątki! Bazary, sklepy i uliczne stoiska wprost pękają w szwach od cudownych, często ręcznie wykonywanych przedmiotów. Co zatem warto kupić?
W każdym sklepie z pamiątkami kupimy kalendarz Azteków. Może być wykonany w drewnie, kamieniu, glinie albo gipsie. Często też pojawia się na koszulkach albo poszewkach na poduszki.
W całym Meksyku można kupić też słynny kalendarz Majów, który przepowiedział koniec świata (21 grudnia 2012 r.).  Tak jak kalendarz Azteków sprzedawany jest w różnej formie.
Będąc w Meksyku warto też zwrócić uwagę na ręcznie rzeźbione, drewniane maski. Są to prawdziwe dzieła sztuki, które ozdobią nasze wnętrze.
Symbolem Meksyku jest sombrero. Jest to chyba najczęściej kupowana pamiątka w tym kraju. W sprzedaży dostępne są sombrera ozdobne oraz nieco tańsze – tradycyjne. 
Innym, droższym już nakryciem głowy są kapelusze Panama zrobione z liści łyczkowca dłoniastego.
Z Meksyku warto przywieźć tradycyjną wódkę, czyli mezcal. Najlepsza jest podobno z gąsienicą na dnie butelki… Bardziej popularną odmianą tego alkoholu jest tequila.
Ręcznie robione kubki, misy, dzbany i talerze – to tylko część niezwykłej, ręcznie robionej ceramiki, którą możemy zakupić z Meksyku.
Panie z pewnością zachwyci meksykańska biżuteria. Kolorowe kolczyki albo naszyjniki Indian Huichol uważane są za magiczne. W sklepach dostępna jest też przepiękna, srebrna biżuteria.  Warto również zwrócić uwagę na naszyjniki z turkusem albo onyksem.
Alebrijes to drewniane indiańskie zabawki wykonywane przez mieszkańców stanu Oaxaca, ale kupić je można w całym kraju. Najczęściej przedstawiają zwierzęta. Najtańsze zabawki można kupić już za 5 USD.

Meksyk - ciekawostki, zabytki, piramidy, atrakcje turystyczne, co warto zobaczyć ?

 

Miasto Meksyk

Stolica Meksyku jest rzeczywiście ogromna - zamieszkuje ją 20 milionów osób. Miasto położone jest na wysokości 2400 m n.p.m., co czyni z niego jedną z najwyżej położonych stolic na świecie. Meksyk jest miastem niezwykle zróżnicowanym: mieści się tu administracja państwowa, centra biznesowe, eleganckie dzielnice mieszkaniowe, a także slumsy. Ogromne zróżnicowanie dotyczy też ludności. Bliskie sąsiedztwo elit finansowych i najbiedniejszych warstw społecznych zaowocowało dość dużą przestępczością. Jednak nie należy z tego powodu rezygnować z wizyty w Meksyku. Wystarczą zwykłe środki ostrożności, by pobyt w stolicy przyniósł wyłącznie miłe wspomnienia. Do uciążliwości należy też zaliczyć duże zanieczyszczenie i smog. Na pewno jednak nie można narzekać tu na nudę. W stolicy Meksyku turyści znajdą zarówno bogactwo zabytków pochodzących z różnych epok, jak i ślady miejscowego folkloru czy fascynujące życie nocne.
Na zwiedzanie stolicy potrzeba co najmniej kilku dni.
Meksyk zbudowano na obszarze dawnej azteckiej stolicy (mieściła się ona w obrębie dzisiejszego centrum). Jedna z głównych ulic, wzdłuż której można rozpocząć zwiedzanie, to zaczynająca się na rynku Calle Madero prowadząca do Zocalo. Zocalo to największy plac w Meksyku. Znajduje się tu Pałac Narodowy, katedra i Wielka Świątynia Azteków. To centrum życia religijnego dawnych mieszkańców Meksyku zostało niestety zniszczone przez Hiszpanów. Udało się jednak odkopać ruiny leżące pod dawną świątynią: znaleziono tu między innymi kamienny ołtarz i pozostałości piramid. Dla Azteków charakterystyczne było wielokrotne przebudowywanie świątyń i wznoszenie nowych budowli na miejscu dawniejszych. Obecnie można podziwiać nie tylko ruiny azteckich świątyń, ale też muzeum, które prezentuje zabytki sztuki tego ludu znalezione podczas prac archeologicznych. Tuż obok ruin wspomnianej świątyni znajduje się katedra, którą zaczęto budować w XVI wieku, a ukończono w wieku XIX. W efekcie powstała interesująca budowla łącząca style architektoniczne kilku epok. Wschodnia pierzeja placu to Pałac Narodowy wybudowany przez Hiszpanów po zdobyciu miasta – obecnie siedziba władz miejskich. W obrębie historycznego centrum, w pobliżu Zocalo, znajdziemy wiele zabytków pochodzących z różnych okresów w historii Meksyku. Szczególnie warte uwagi są kościoły: Templo de Sante domingo z XVIII wieku i  La Santisima.

Cancun

Cancún to ciekawa alternatywa turystyczna dla osławionego, a tym samym nieco tłocznego, Acapulco. Miejscowość ta liczy dopiero 40 lat, a powołano ją do istnienia głównie ze względu na licznie przybywających do Meksyku turystów. Taka jest właśnie historia tej wspaniałej, słonecznej miejscowości, położonej we wschodniej części półwyspu Jukatan nad Morzem Karaibskim, gdzie turystyka rozwija się w zawrotnym tempie. Każdego roku przybywa gości, którzy nie tylko chcą wylegiwać się na piaszczystej plaży, lecz szukają także aktywnej formy wypoczynku. Nowoczesny i luksusowy kurort Cancún z pewnością daje taką możliwość. Nazwa prawdopodobnie pochodzi od słowa „kankun”, co w języku Majów oznacza „gniazdo węży”. Cancún jest miejscem żyjącym turystyką, dlatego też bez problemu można tutaj porozumiewać się w języku angielskim i płacić w dolarach. Poza urokami plaży, warto posmakować (i to dosłownie) także innych atrakcji, jak chociażby tradycyjnej kuchni meksykańskiej. Ciekawostka jest, że kurort Cancún jako jedyny w Meksyku oferuje wodę z kranu, która jest zdatna do picia. Cancún może się poszczycić także pewnym bogactwem historycznym, mianowicie: pozostałościami po dawnej potężnej cywilizacji tego obszaru. Mowa tu oczywiście o Majach. Warto zobaczyć małą świątynię w części Zona Arqueológica El Rey czy też ruiny świątyni na skraju plaży, które, choć zniszczone przez warunki pogodowe, wciąż zachowują swój magiczny urok. Obowiązkowym punktem programu podczas pobytu w Cancún jest także wizyta w pobliskim prekolumbijskim mieście - Chichén Itzá. Poza tym Cancún oferuje łatwy i szybki dostęp na Kubę (bilet statkiem ok. 300 dolarów w obie strony). Nie ma wątpliwości, że warto pomyśleć o tym kurorcie turystycznym, kiedy wybierzemy się do Meksyku.

Chichen Itza - dawne miasto Majów

Najbardziej znanym i najchętniej odwiedzanym miejscem Meksyku jest znajdujące się na półwyspie Jukatan – Chichén Itzá. Miasto założone przez Majów w V wieku, pozwala nam obecnie poznać kulturę, charakterystyczną architekturę i zwyczaje tego dawnego ludu. Intensywny rozwój miasta miał miejsce do X wieku za sprawą Tolteków, jednak pierwsze imponujące budowle wznoszono już w VIII wieku. Do najznamienitszych budynków zaliczyć możemy Świątynię Kukulkana mającą kształt piramidy stopniowej. Cała świątynia sięga 24 metrów i aby wejść na sam szczyt musimy przemierzyć 91 stopni. Kolejną, nie mniej ważną budowlą jest Świątynia Wojownika (Templo de los Guerreros) zbudowana z filarów w kształcie pierzastych węży, na której architekturę wpływ miały ludy Tolteków. Następnie wyróżnić można wieżę, która ze względu na swoją spiralną klatkę schodową nazywana jest Ślimakiem (el Caracol) oraz platformę czaszek – Tzompantli, której ściany ozdobione są rzędami czaszek. Gdy mowa o poznawaniu zwyczajów Majów, nie sposób nie wspomnieć o bardzo popularnej i często wówczas praktykowanej grze w piłkę – Tlachtli. Zawody rozgrywało się na specjalnych, szerokich boiskach, a gra polegała na trafieniu piłką w pierścień kamienny, które kończyło mecz i decydowało o wygranej. Był to sport dość brutalny, czasem nawet okrutny, a stawka niekiedy była tak wysoka, że przegrana okupywana była życiem, zaś wygrana gwarantowała objęcie znaczącego stanowiska w mieście. Warto dodać, że Chichén Itzá od 1988 roku widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO i uznane zostało za jeden z siedmiu nowych cudów świata. To chyba wystarczający dowód na to, że warto ująć to niezwykłe miejsce w planie wycieczki.

Tulum

Głównymi atrakcjami Tulum, 130 km na południe od Cancunu, są ruiny budowli Majów i piękne plaże. Wraz z powstawaniem nowych hoteli i restauracji (wiele włoskich) rośnie liczba przyjeżdżających tu obcokrajowców. Dobrze zachowane budowle Tulum wznoszą się w pięknej okolicy. Ciemnoszare, stare mury stoją przy otoczonej palmami plaży, oblewanej turkusowymi wodami Morza Karaibskiego. Nawet w pochmurne sztormowe dni widok majestatycznych ruin na szczycie urwiska pozostawia niezatarte wspomnienie. Nie ma tu monumentalnych piramid ani niczego przypominającego architekturę Chichen Itza lub Uxmalu - obiekty, w których widać wpływy tolteckie, powstały bowiem u schyłku cywilizacji Majów. 

Merida

Merida powstała na miejscu miasta Majów. Dzisiaj stanowi ważny kurort wypoczynkowy. To stolica stanu Jukatan, zwana również „Paryżem Zachodu” (niegdyś importowano tu towary francuskiego pochodzenia) czy „Białym Miastem” (znajdują się tu budowle z białego kamienia, mieszkańcy zaś ubierają się również na biało). Merida przyciąga przede wszystkim turystów, którzy są zafascynowani podziwianiem pamiątek historycznych Majów.
Sprzedawcy w Meridzie często zaczepiają turystów już na ulicy. Potrafią godzinami rozprawiać na dowolny temat, żartować, zapraszać na drinka. Nie omieszkają oczywiście co jakiś czas wspomnieć o odwiedzeniu ich sklepu. Jeśli uda im się kogoś zwabić, następuje demonstracja. Pokazują zdjęcia, swoje mieszkania, w którym zamiast łóżek są hamaki i które każą samemu wypróbować, podsuwają pod nos przeróżne specjały do wąchania i degustowania. Jak zatem w takiej sytuacji odmówić?

Acapulco

Acapulco jest oddalone od miasta Meksyk o ok. 400 km. Leży na wąskiej równinie, ciągnącej się przez ok.11 km. To bez wątpienia jeden z najpopularniejszych i najstarszych kurortów wypoczynkowych Meksyku. Dlaczego? Otóż turystyka zawsze była i pozostaje do dziś najważniejszym sposobem utrzymania mieszkańców.
Każdy kto tu przyjedzie, z pewnością znajdzie dla siebie odpowiednią formą wypoczynku - ciepłe oceaniczne wody, białe piaszczyste plaże, szeroko rozwinięta baza hotelowa, niezliczona ilość barów, pubów, restauracji. To istny raj dla turystów.
Acapulco podzielone jest na trzy części - Stare Acapulco, Złociste oraz Diamentowe, będące najbardziej luksusowym kurortem. Ponieważ plażowanie to numer jeden wśród ulubionych czynności turystów przyjeżdżających do Acapulco, warto odwiedzić plaże wzdłuż Zatoki Bahia, czyli nadmorskiej równiny. Najpopularniejsze to: Hornos, Hornitos, Condesa oraz Icacos. Wyznaczono nawet specjalne plaże dla rodzin z małymi dziećmi - Playa Caleta i Playa Caletilla, gdzie morze jest wyjątkowo spokojne, zatem bezpieczne dla maluchów.

Coba

Największym majańskim miastem okresu klasycznego w północnej części półwyspu Jukatan, na terenie obecnego stanu Quintana Roo, było niewątpliwie Cobá, zajmujące powierzchnię aż 70 kilometrów kwadratowych. Majowie zbudowali je wokół jezior Cobá, Macanxoc, Xcanhá i Sakacal. Zwiedzanie ruin robi wielkie wrażenie, gdyż są one otoczone tropikalną roślinnością. Wydaje się, że nie pasują zupełnie do miast na Jukatanie i aż chciałoby się przenieść je na ziemie gwatemalskiej dżungli Petén. W Cobá bowiem można wyróżnić dwa style architektoniczne, jeden właśnie z Petén, typowy dla miast okresu klasycznego, i drugi – ze wschodniego wybrzeża, dominujący w okresie postklasycznym.

Playa del Carmen

Playa del Carmen jest miastem, stanowiącym siedzibę gminy Solidaridad. Znajduje się w północnej części meksykańskiego stanu Quintana Roo. Zajmuje trzecią pozycję wśród meksykańskich miast pod względem wielkości w tym stanie. Miasto położone jest na wybrzeżu Morza Karaibskiego i stanowi częsty cel wakacji zagranicznych turystów. Playa del Carmen to nic innego, jak strefa hotelowa w Cancun. Jest oddalona od centrum miasta o godzinę drogi samochodem. Turyści chętnie przyjeżdżają do Playa del Carmen na wakacje ze względu na przepiękne, piaszczyste plaże, lazurową, turkusową wodę, skrywającą przepiękny świat podwodny, który można do woli podziwiać podczas nurkowania. To jedno z  najlepszych miejsc do jego uprawiania nie tylko w Meksyku, ale i na całym świecie, z uwagi na bogactwo fauny i flory morskiej oraz niezwykłe, podmorskie jaskinie. Miejscowości Playa del Carmen była niegdyś zwykłą wioską rybacką, która została przekształcona w ultranowoczesny kurort wakacyjny. Można tu spędzać czas na błogim wypoczynku na plaży, jak również oddać się aktywnemu wypoczynkowi, np. w postaci gry na tutejszych polach golfowych. Będąc w Playa del Carmen warto wybrać się do San Miguel de Cozumel, największego miasta na wyspie Cozumel. Można do niego dotrzeć dzięki stałemu połączeniu promowemu.  Inną atrakcją są starożytne ruiny wioski Coba Mayan, albo rezerwat Jungle Place, gdzie można obcować z przyjaźnie nastawionymi do odwiedzających małpkami. Na zamożnych turystów czeka oferta luksusowych sklepów i butików przy deptaku Quinta Avenida  - czyli przy Piątej Alei.Osada ta stała się w ciągu ostatnich kilku lat najpopularniejszym kurortem w okolicy. Przepiękne plaże i atrakcyjne życie nocne oraz dobre warunki do nurkowania przyciągają turystów jak magnes.  

Cozumel

Położona zaledwie 20 km od wybrzeży Jukatanu wyspa przez Majów zwana była „wyspą jaskółek”. Dzięki krystalicznie czystej wodzie, wspaniałej rafie koralowej i dobrej infrastrukturze, wyspa stała się mekką dla miłośników podwodnego świata. Cozumel jest nie tylko chętnie odwiedzane przez nurków, ale także przez młode małżeństwa, pragnące w tej egzotycznej scenerii spędzić swój miesiąc miodowy. Największym miastem na wyspie jest San Miguel de Cozumel, w którym znajdują się liczne ośrodki wypoczynkowe. Ze względu na swoje położenie, w okresie huraganów, Wyspa Cozumel jest zagrożona niszczycielskim działaniem żywiołu. 

Puerto Vallarta

Puerto Vallarta nie jest duże, ale długie. To kurort turystyczny wybrzeża Oceanu Spokojnego. Na linii brzegu znajduje się ponad dziesięć plaż. Na największą uwagę niewątpliwie zasługuje ta, utworzona z wolno spływającej lawy wulkanicznej. To miasteczko otoczone górami, w którym aż roi się od rzemieślników. Kwitnie handel, usługi i rękodzieła. Domy z czerwonymi dachami niewątpliwie przypominają oazę hiszpańskiego kolonialnego miasta. Serce Vallarta stanowi rzeka Rio Cuale, która dzieli się na dwie odnogi i wpływa do Pacyfiku. Warty zwiedzenia jest kościół Guadalupe, w którym w XVI wieku nastąpiło objawienie maryjne oraz Wieża Dzwonnicza, majestatycznie spoglądająca na miasto. Nieopodal Wallarta znajduje się wiele innych miejscowości wypoczynkowych, z których turyści najczęściej udają się na wycieczki do pobliskich dżungli.

Cabo San Lucas

Cabo San Lucas – miasto w Meksyku, kurort wypoczynkowy na południowym krańcu Półwyspu Kalifornijskiego. W pobliżu miasta leży Przylądek Świętego Łukasza (Cabo San Lucas), zakończony charakterystycznym łukiem skalnym (El Arco de Cabo San Lucas). Miasto jest słynne z okolicznych piaszczystych plaż, licznych miejsc klasy światowej do uprawiania nurkowania oraz największego na świecie turnieju połowu marlinów.

Meksyk - ile trwa lot ?

Lot do Meksyku trwa około 12h - jeżeli mamy przesiadkę w którymś z portów europejskich, należy do tego doliczyć czas przesiadki.

Waluta w Meksyku

Oficjalnym środkiem płatniczym obowiązującym w Meksyku jest peso meksykańskie. W polskich kantorach nie ma możliwości zakupu peso, dlatego też należy zabrać ze sobą inną walutę, najlepiej dolary amerykańskie, i na miejscu wymienić ją na peso. Zgodnie z obowiązującymi w Meksyku przepisami kwota, którą można wwieźć na teren tego kraju bez konieczności składania deklaracji celnej, to 10 tysięcy USD lub jej równowartość w innej walucie. Wymiany waluty dokonać można w bankach (czynne są z reguły do godziny 17), ponadto w większych miastach znajdują się kantory. Przed dokonaniem transakcji dobrze jest porównać kurs wymiany w różnych placówkach, by znaleźć ten najkorzystniejszy.

W najpopularniejszych ośrodkach turystycznych można również uiszczać płatności dolarami amerykańskimi, jednak często przelicznik takich transakcji nie jest specjalnie korzystny.

Czas w Meksyku, która godzina w Meksyku?

Między Polską a Jukatanem różnica w czasie wynosi - 7 godzin w odniesieniu do czasu w Polsce np., kiedy w Polsce, jest godzina 15 po południu na Jukatanie będzie 8 rano tego samego dnia. Odejmując 7 od aktualnej godziny w Meksyku najprościej otrzymać czas w Polsce. 19 - 7 = 12:00 :). Lub odwrotnie, jeśli w Meksyku jest  7 rano + 7 i w Polsce mamy 14:00. Czas z letniego na zimowy zmienia się podobnie jak w naszym kraju, w ostatni weekend października. Natomiast zmiana czasu z zimowego na letni jest dokonywana około dwóch tygodni później niż w Polsce. Oznacza to, że przez kilka tygodni różnica w czasie wynosić będzie 8 godzin. 
UWAGA:  od roku 2015 stan Quintana Roo (czyli Playa del Carmen, Cancun, Tulum, cała Riviera Maya) decyzją prezydenta Meksyku  - nie zmienia czasu z letniego na zimowy!

Szczepienia

Przy wjeździe do Meksyku nie jest wymagane posiadanie międzynarodowej karty szczepień. Nie mniej jednak, dla własnego bezpieczeństwa warto wykonać szczepienie przeciwko: wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, błonicy, tężcowi i polio. Osoby wybierające się w tereny wiejskie powinny rozważyć zaszczepienie się przeciwko durowi brzusznemu oraz wściekliźnie.

Meksyk - oferta Itaki

Oferta Itaki do Meksyku dostępna jest tu: http://dreamtours.pl/wakacje/meksyk/itaka

Meksyk - oferta TUI

Oferta TUI do Meksyku dostępna jest tu: http://dreamtours.pl/wakacje/meksyk/tui-deutschland

Meksyk - oferta Neckermann

Oferta Neckermann do Meksyku dostępna jest tu: http://dreamtours.pl/wakacje/meksyk/neckermann

Meksyk all inclusive

Oferta all inclusive do Meksyku dostępna jest tu: http://dreamtours.pl/wakacje/meksyk/all-inclusive

Meksyk last minute

Oferta last minute do Meksyku dostępna jest tu: http://dreamtours.pl/wakacje/meksyk/last-minute

rozwiń filtry Vzwiń filtry ^
Meksyk
Dowolne
Wybierz lotnisko wylotu
Polska
Niemcy
Inne
X
Zatwierdź
-
7-15
Wybierz długość pobytu
X
Zatwierdź
Dowolne
Wybierz wariant wyżywienia
X
Zatwierdź
Dowolny
  • od 1 gwiazdki
  • od 2 gwiazdek
  • od 3 gwiazdek
  • od 4 gwiazdek
  • od 5 gwiazdek

Dowolny
Wybierz udogodnienia
Pokój
Położenie
Obiekt
Dla ciała i duszy
Dzieci
Sport
Narty
X
Zatwierdź
Dowolny
Wybierz organizatorów
Polscy organizatorzy:
Niemieccy organizatorzy:
X
Zatwierdź
Dowolna
Cena za osobę
  • do 300 euro
  • do 400 euro
  • do 500 euro
  • do
X Zatwierdź
Proszę czekać, trwa wczytywanie ...
Proszę czekać, trwa wczytywanie ...

Zadzwoń

58 741 59 20

Pomóc Ci znależć wycieczkę? Kliknij >