pn - pt: 9-21 sb: 10-14
Schowek
 58 741 59 20

Egipt - wakacje, wczasy, wycieczki - Dreamtours.pl

Egipt to kraj, który już sama geografia skazuje na niezwykłość: leży niemal w połowie drogi pomiędzy Azją i Afryką, nad Morzem Śródziemnym, a życie w tym pustynnym państwie koncentruje się wokół najdłuższej rzeki świata – Nilu, która mierzy ponad sześć i pół tysiąca kilometrów i przepływa niemal przez wszystkie strefy kontynentu afrykańskiego. Panuje tutaj suchy pustynny klimat, a temperatura w miesiącach letnich dochodzi do pięćdziesięciu stopni Celsjusza.

Egipt jest krajem muzułmańskim i choć uznany jest za dość liberalne państwo islamskie, to jednak jego mieszkańcy na co dzień kierują się surowym kodeksem moralnym. Kobiety muszą mieć zakryte ramiona i nogi oraz przebywać w specjalnie wydzielonych dla siebie strefach, np. w osobnej kolejce albo z przodu pojazdu, razem z innymi kobietami.

Egipcjanie ponadto całkowicie zrezygnowali z picia alkoholu oraz innych używek i pornografii. Za te dwie ostatnie rzeczy można spotkać się z kłopotami już przy odprawie celnej na lotnisku.

Powszechnym w Egipcie zwyczajem jest tzw. „bakszysz”, czyli jałmużna, która jest tutaj uznawana za coś normalnego. Każdy spodziewa się w Egipcie napiwku za jakąkolwiek usługę. Bakszysz jest niemal obowiązkiem religijnym, wynikającym z praktyki wspomagania biedniejszych.

Egipt to nie tylko kraina starożytnych faraonów. Każdy kto tu zawita powinien oprócz piramid, zainteresować się także innymi, wartościowymi miejscami. W Egipcie warto zwiedzić chociażby niezwykłe biblioteki aleksandryjskie czy rzymskie katakumby Kom sl-Shaqua, mające trzy poziomy i wykute w skale.

Koniecznie trzeba obejrzeć osiemnastometrowe kolumny świątyni w Luksorze czy „miasto bogów” – Karnak z największą religijną budowlą na świecie – salą Hypostylową z jej 134 kolumnami.

W tym wyjątkowym kraju nie brakuje także atrakcji dla miłośników nurkowania. Rafę koralową i ławice egzotycznych ryb można obejrzeć w znanym kurorcie Sharm El-Sheik.

Atrakcje Egiptu, co zobaczyć w Egipcie, ciekawostki Egiptu

Muzeum Egipskie

Jednym z miejsc, które z pewnością warto zobaczyć będąc w Kairze jest Muzeum Egipskie. Istnieje ono od 1902 roku. Mieści się tu aż 100 sal pełnych wspaniałych eksponatów, dzięki którym przeniesiemy się w malownicze czasy starożytności. Najcenniejszym eksponatem w muzeum jest sarkofag Tutenchamona. Zobaczymy tu również wiele dzieł sztuki z czasów Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa, a także posągi posągi Ramzesa II i Tutmozisa III.

Oaza Fajum

Fajum to oaza znajdująca się na Pustyni Libijskiej w północnym Egipcie. Powstała ona na skutek przedostania się wody z Nilu do zagłębia tektonicznego. Co można zobaczyć w pobliżu? W miejscowościach Hawara i Al-Lahun znajdują zjawiskowe piramidy faraonów XII dynastii. W północnej części miasta Fajum zobaczymy ruiny starożytnego Szedt.

Dolina Królów

Dolina Królów – jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Egipcie. Odwiedzając je będziemy mieli wrażenie jakby czas stanął w miejscu. Dolina Królów składa się z dwóch dolin – Wschodniej oraz Zachodniej, gdzie znajdują się liczne, wykute w skałach grobowce ze zmumifikowanymi ciałami faraonów od XVIII do XX dynastii. Zobaczymy tu grobowce między innymi: Tutmozis I, Ramzesa IX czy Tutmozisa III.

Sakkara

Sakkara, starożytna nekropolia dawnej stolicy Ehiptu – Memfis. Jest to jedno z najbogatszych w zabytki miejsc na świecie. Zobaczymy tu zjawiskowe grobowce, które datuje się na czasy I dynastii oraz groby królewskie wzniesione za II dynastii. Najsłynniejszym zabytkiem jest tu piramida schodkowa faraona Dżesera z około 2650 r. p.n.e. W 1979 r. Sakkara została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Abu Simbel

Abu Simbel to miasteczko położone nad Jeziorem Nasera w południowej części Egiptu. Ta niewielka miejscowość charakteryzuje się bogatą fauną oraz pięknymi widokami. Po zachodzie słońca, na terenie świątyń odbywa się niesamowity pokaz „Światło i Dźwięk”. Abu Simbel słynie z kompleksu złożonego z dwóch świątyń. Obie zostały wykute w skale. Miały zapewnić pamięć Ramzesie i jego żonie Nefertari.

Stolica Egiptu - Kair - największe miasto Afryki

Stolicą Egiptu jest Kair. Miasto położone jest na północnym krańcu Sahary, na południe od wybrzeża Morza Śródziemnego. Jest to największe i jedno z najlepiej rozwiniętych miast w Afryce. Kair każdego roku przyciąga rzesze turystów z całego świata. Zachwyca wspaniałą architekturą, bogatą historią oraz ciekawą kulturą. Do głównych atrakcji Kairu należą: meczet Ibn Tuluna z IX w, pozostałości Fustatu czy Wiszący Kościół czy Babylon.

Sharm El Sheikh

Sharm el-Sheikh jest jednym z najbardziej popularnych kurortów w Egipcie. Nazwa miasta w dosłownym tłumaczeniu oznacza „Zatoka Szejka”. To miejsce zachwyci nas wspaniałą atmosferą, cudownym krajobrazem, czystymi plażami Morza Czerwonego oraz najpiękniejszymi na świecie podwodnymi ogrodami koralowymi. Sharm el-Sheikh jest idealnym miejscem dla miłośników sportów wodnych!

Egipt - Sfinks i jego Tajemnice

Sfinks w starożytnym Egipcie był symbolem władzy królewskiej. Przedstawiano go jako mitycznego stwora w postaci leżącego lwa z głową człowieka. Najsłynniejszym posągiem jest Wielki Sfinks z Gizy, który mierzy 20 m wysokości i 73 m długości. Pomnik zwrócony jest w kierunku Nilu. Archeolodzy wciąż się spierają o jego pochodzenie oraz cel w jakim go wybudowano, co czyni go jeszcze bardziej zagadkowym. Jaką tajemnicę skrywa Wielki Sfinks z Gizy?

Giza - Piramidy

Jednym z najbardziej tajemniczych i najchętniej odwiedzanych miejsc w Egipcie jest Giza. Giza to starożytne miasto położone w Dolnym Egipcie, na zachodnim brzegu Nilu. Zobaczymy tu wielkie piramidy: Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa oraz monumentalną rzeźbę Sfinksa. Całość kompleksu zabytków w Gizie została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Archeolodzy szacują, że cały kompleks może mieć co najmniej 5000 lat.

El Gouna

El-Gouna (Al-Dżuna) to luksusowy, nowoczesny kurort, położony na Riwierze Morza Czerwonego we wschodniej części Egiptu. Słynie z wysoko rozwiniętej infrastruktury turystycznej, a specjalizuje się szczególnie w rozmaitych sportach wodnych.
El-Gouna jest położona 22 km na północ od międzynarodowego lotniska w Hurghadzie i ciągnie się wzdłuż brzegu morskiego na przestrzeni 10 km. Kurort powstał w 1990 r. specjalnie na potrzeby turystyki. Należy on do osób prywatnych.
Miasto łączy w sobie tradycyjną architekturę egipską z nowoczesnymi rozwiązaniami architektury europejskiej.
Projektantami zabudowy miasta są ojcowie Euro Disneylandu – Gene Bates i Fred Couples, natomiast liczne budynki są dziełami amerykańskiego architekta Michaela Gravesa oraz Włocha Alfredo Freda. Miasto otrzymało liczne nagrody za swoje przepiękne, gustowne rozwiązania architektoniczne. W miejski krajobraz wspaniale wpisują się również liczne wysepki oraz laguny.
Przez miasto przepływa sieć kanałów wodnych, ponad którymi w licznych miejscach przerzucono niewielkie kamienne mostki. Kanały te pozwalają wielu osobom na posiadanie skrawka plaży w głębi lądu, przed własnym domem. Architekt sieci kanałów wyraźnie inspirował się Wenecją.

Makadi Bay

Makadi Bay to słynący z przepięknych plaż i raf koralowych kurort egipski, który oferuje jednocześnie turystom bardziej kameralną, wolną od zgiełku atmosferę niż Sharm el-Sheikh czy Hurghada.
Makadi Bay, czyli Zatoka Makadi, położona jest ok. 30 km na południe od Hurghady, we wschodnim Egipcie (na zachodnim wybrzeżu Morza Czerwonego).
Jest to stosunkowo nowa miejscowość wypoczynkowa. Jeszcze niedawno był to jedynie nadmorski skrawek pustyni, bez żadnej infrastruktury turystycznej. Piękne plaże oraz bogactwo raf koralowych zwróciły jednak uwagę inwestorów i w Makadi Bay hotele zaczęły niemal dosłownie wyrastać jeden po drugim.
Cechą charakterystyczną zatoki jest bardzo niewielka odległość raf koralowych od brzegu. Jest to ogromne udogodnienie dla nurków chcących obejrzeć bogactwa podwodnego świata – zwłaszcza nurków początkujących.
Morze w Makadi Bay jest ciepłe, krystalicznie czyste i pełne przeróżnych gatunków ryb oraz bogate pod względem podwodnej flory. Miejsce słynie też z przepięknych plaż.

Hurghada

Hurghada, jeden z najpopularniejszych egipskich kurortów nad Morzem Czerwonym, to urokliwe miasteczko położone ok 500 km na południe od Kairu. Miejsce to znane jest głównie z przepięknych raf koralowych, dzięki którym stanowi jedną z najpopularniejszych baz nurkowania na świecie. Chętnie przyjeżdżają tu również osoby uprawiające inne sporty, takie jak windsurfing czy pływanie na nartach wodnych.
Hurghada to świetna baza wypadowa wycieczek do Kairu, Luksoru czy Asuanu. Choć znajduje się w znacznej od nich odległości, tutejsze lotnisko oferuje wygodne połączenia czarterowe z miastami egipskimi, a także europejskimi. Z Hurghady do Kairu leci się około godziny, zaś do Szarm ej-Szejk – nieco ponad trzydzieści minut.

Dahab

Dahab to niewielkie miasto położone nad Zatoką Akaba, w południowej części półwyspu Synaj w Egipcie. Jest to niezwykłe miejsce, łączące nieco klimatu z czasów hipisowskich, egzotykę oraz szczyptę historii starożytnego Bliskiego Wschodu.
Podobnie jak wiele innych kurortów czerwonomorskich, Dahab przez długi czas był niewielką osadą. Dopiero ostatnimi laty dzięki pięknym plażom, ciepłemu morzu i wspaniałym rafom koralowym rozwinęła się tam infrastruktura turystyczna.
Nazwa „Dahab” oznacza po arabsku „złoto” i pochodzi od charakterystycznego koloru piasku na plażach rozciągających się na południe od miasta (choć niektórzy przypisują ją złotemu kolorowi nieba w czasie zachodu słońca). Podczas izraelskiej okupacji półwyspu Synaj nazwę zmieniono na „Di-Zahav”. Według przekazów biblijnych Di-Zahav był jednym z miejsc postoju Izraelitów podczas ich ucieczki (Exodusu) z Egiptu. Po odzyskaniu półwyspu przez Egipt przywrócono miastu nazwę Dahab.

Taba

Taba jest niewielką miejscowością turystyczną, położoną nad Zatoką Akaba w Egipcie, przy samej granicy z Izraelem. Ze względu na swą lokalizację Taba jest popularnym miejscem wczasowym przede wszystkim wśród Izraelczyków. Przyjeżdżają tam często osoby chcące odpocząć w czasie weekendu. Zatrzymują się tam również ci, którzy udają się na wycieczkę w głąb Egiptu.
Taba znajduje się ok. 230 km na północny wschód od Sharm el-Sheikh i zaledwie 8 km od granicznego izraelskiego miasta Eljat oraz 15 km od jordańskiej Akaby. Miejscowość – niegdyś mało znana beduińska wioska, a dziś popularny kurort – nazywana jest często „Bramą na Synaj”.
Podobnie jak w przypadku innych kurortów znajdujących się na półwyspie Synaj, infrastrukturę turystyczną w Tabie zaczęli rozwijać Izraelczycy w czasie okupacji tego obszaru w latach 70.

Kiedy jechać do Egiptu, pogoda w Egipcie, temperatura, klimat

Egipt jest doskonałym celem podróży przez okrągły rok. W tym kraju zawsze jest ciepło, a opady prawie nie wstępują (deszczu spada mniej niż 80 mm w ciągu roku, podczas gdy w Polsce roczna suma opadów wynosi ok. 600 mm).
Od czerwca do końca sierpnia w Egipcie jest gorąco i bardzo gorąco. Trzeba się liczyć z tym, że temperatura w lecie przekroczy 35°C. Wiosną oraz jesienią pogoda jest znacznie przyjemniejsza. Także w zimie Egipt jest dobrym miejscem na spędzenie urlopu, pogoda jest łagodna, a temperatura powietrza waha się między 13 i 21°C.
W Egipcie panuje klimat typowo pustynny, z upalnymi latami i łagodnymi zimami. W ciągu dnia może być bardzo gorąco, podczas gdy wieczorem powietrze mocno się ochładza. Również temperatury letnie i zimowe są bardzo zróżnicowane. W Egipcie są właściwie tylko dwie pory roku: lato i zima, które trwają po pół roku.
Egipt jest dużym krajem, na północy panuje inny klimat niż na południu. Na wybrzeżu Morza Śródziemnego jest chłodniej, najwyższe temperatury latem sięgają ok. 32°C. Występuje tu przeciętnie najwięcej opadów. W Kairze jest tylko 6 dni deszczowych w roku, ale w Aleksandrii trzeba częściej rozkładać parasol. Na południu Egiptu opady deszczu praktycznie nie występują.
Klimat Hurgady albo Sharm el Sheikh jest już znacznie cieplejszy. W okresie od maja do września temperatury osiągają tutaj (np. w Hurgadzie) wartość rzędu 30-35°C, a nierzadko w okolicach 40°C. Często wieje tam orzeźwiający wietrzyk, który łagodzi nieco upał. Nie należy jednak zbytnio na to liczyć, ponieważ dni będą raczej duszne i ciężkie.
Jeśli ktoś bardzo lubi ciepło, powinien udać się nad Morze Czerwone właśnie między majem i wrześniem, pozostali mogą wybrać inne miesiące, ponieważ klimat nad Morzem Czerwonym umożliwia kąpiele morskie niemal przez cały rok.

Egipt - waluta

Egipską walutą jest funt egipski. Arabska nazwa egipskiego funta brzmi: el-genēh el-maṣri. Międzynarodowy kod walutowy to EGP. 1 funt egipski = 100 piastrów (qirsh) = 1000 milimów. Skrót funta egipskiego to LE, rzadziej £E (od francuskiej nazwy livre égyptienne).
Funt egipski jest oficjalnym środkiem płatniczym w Egipcie, poza tym jest używany w Strefie Gazy, jako nieoficjalna waluta obok izraelskich szekli.
Przed podróżą warto dobrze zapoznać się z wyglądem egipskich monet i banknotów – przy wymianie pieniędzy w Egipcie bardzo popularne jest podmienianie banknotu 50-funtowego banknotem 50-piastrowym.
Praktycznie wszędzie można płacić dolarami i euro – trzeba tylko znać kursy walut. O tym, że nie powinno się wymieniać pieniędzy na ulicy u przygodnych handlarzy, nie trzeba chyba przypominać. Współczesna egipska waluta zawiera się w przedziale od banknotu 25-piastrów do banknotu 200-funtów. W przeciwieństwie do, na przykład, amerykańskich banknotów, egipskie pieniądze papierowe nie mają jednolitego wymiaru. Im mniejszy jest nominał banknotu, tym mniejsza jest jego fizyczna wielkość. Faktyczna wartość 25 piastrów jest tak niewielka, że sklepy zaokrąglają zwykle ceny w górę do następnego funta.
Jeśli chodzi o walory estetyczne, egipskie pieniądze są zarówno kolorowe, jak i atrakcyjnie zaprojektowane.

Ceny w Egipcie

Jeśli chodzi o ceny, warto sobie uświadomić, że Egipcjanie nie są zbyt zamożni: pracownik hotelu albo sklepu w popularnym kurorcie zarabia miesięcznie zaledwie ok. 150 euro. Nic więc dziwnego, że kiedy pojawiają się turyści z Zachodu, dla Egipcjan bardzo bogaci, ceny automatycznie rosną. Aby zbytnio nie przepłacać, trzeba porównywać ceny w różnych miejscach i targować się.
Ponieważ trudno zgadnąć, jaka jest rzeczywiście najniższa możliwa cena danego towaru, dobrze jest znać przynajmniej rząd wielkości.

Egipt - oferta Itaki

Oferta Itaki do Egiptu dostępna jest tu: http://dreamtours.pl/wakacje/egipt/itaka

Egipt - oferta TUI

Oferta TUI do Egiptu dostępna jest tu: http://dreamtours.pl/wakacje/egipt/tui-deutschland

Egipt - oferta Neckermann

Oferta Neckermann do Egiptu dostępna jest tu: http://dreamtours.pl/wakacje/egipt/neckermann

Egipt all inclusive

Oferta all inclusive do Egiptu dostępna jest tu: http://dreamtours.pl/wakacje/egipt/all-inclusive

Egipt last minute

Oferta last minute do Egiptu dostępna jest tu: http://dreamtours.pl/wakacje/egipt/last-minute

Egipt - Hurghada

Oferta last minute do Egiptu do Hurghady dostępna jest tu: http://dreamtours.pl/wakacje/egipt/hurghada

Egipt - Marsa Alam

Oferta last minute do Egiptu do Marsa Alam dostępna jest tu: http://dreamtours.pl/wakacje/egipt/marsa-alam

Egipt - Sharm El Sheikh

Oferta last minute do Egiptu do Sharm El Sheikh dostępna jest tu: http://dreamtours.pl/wakacje/egipt/sharm-el-sheikh

Egipt - Taba

Oferta last minute do Egiptu do Taby dostępna jest tu: http://dreamtours.pl/wakacje/egipt/taba

Egipt - Dahab

Oferta last minute do Egiptu do Dahabu dostępna jest tu: http://dreamtours.pl/wakacje/egipt/dahab

rozwiń filtry Vzwiń filtry ^
Egipt
Dowolne
Wybierz lotnisko wylotu
Polska
Niemcy
Inne
X
Zatwierdź
-
7-15
Wybierz długość pobytu
X
Zatwierdź
Dowolne
Wybierz wariant wyżywienia
X
Zatwierdź
Dowolny
  • od 1 gwiazdki
  • od 2 gwiazdek
  • od 3 gwiazdek
  • od 4 gwiazdek
  • od 5 gwiazdek

Dowolny
Wybierz udogodnienia
Pokój
Położenie
Obiekt
Dla ciała i duszy
Dzieci
Sport
Narty
X
Zatwierdź
Dowolny
Wybierz organizatorów
Polscy organizatorzy:
Niemieccy organizatorzy:
X
Zatwierdź
Dowolna
Cena za osobę
  • do 300 euro
  • do 400 euro
  • do 500 euro
  • do
X Zatwierdź
Proszę czekać, trwa wczytywanie ...
Proszę czekać, trwa wczytywanie ...

Zadzwoń

58 741 59 20

Pomóc Ci znależć wycieczkę? Kliknij >