Dzień 1
Zbiórka na lotnisku im. F. Chopina w Warszawie przy stanowisku odpraw Rainbow na3 godziny przed wylotem. Aktualne rozkłady prosimy sprawdzać na stronie operatora. Przelot do Johannesburga liniami rejsowymi z przesiadką.
Dzień 2
Przylot do Johannesburga. Panoramiczny przejazd przez miasto, podczas którego zobaczymy m.in. budynki pierwszej giełdy oraz Uniwersytetu Witwatersrand, na którym studiował pierwszy czarnoskóry prezydent RPA - Nelson Mandela. Następnie przejazd do małego, prywatnego rezerwatu lwów, Lion Park, który znajduje się na przedmieściach Johannesburga. Z pojazdów 4x4 zobaczymy z niewielkiego dystansu kilka rodzin lwów, często z młodymi w różnym wieku, a także gepardy, likaony i surykatki. Dodatkową atrakcją będzie karmienie żyrafy (jedzenie można zakupić na miejscu). Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja. (Trasa ok. 80 km).
Dzień 3
Po śniadaniu wyjazd na jedną z najpiękniejszych tras krajobrazowych w Południowej Afryce - „Panorama Route” w Górach Smoczych. Obejrzymy cuda natury, które rozsławiły ten region na całym świecie: Blyde River Canyon - jeden z najgłębszych zielonych kanionów na świecie oraz słynne Three Rondavels - trzy szczyty uformowane w kształcie okrągłych tubylczych chat, jak również Bourke's Luck Potholes - spektakularne, wyrzeźbione w skale przez wodę cylindryczne formacje tzw. kotły eworsyjnepowstałe w wyniku zbiegudwóch rzek: Blyde i Treur, które zawdzięcza swoją nazwę wspaniałym widokom na rozciągającą się poniżej (ok. 900 m) równinę tzw. Lowveld, przechodzącą przez Park Krugera aż do Mozambiku - znajduje się ona na terenie tropikalnego lasu deszczowego. Następnie zatrzymamy się na sesję fotograficzną przy wodospadzie Lisbon. Przejazd do Parku Narodowego Krugera. Zakwaterowanie na obrzeżach parku Krugera. Obiadokolacja i nocleg. (Trasa ok. 485 km)
Dzień 4
We wczesnych godzinach porannych (śniadanie w formie pakietu) wyjazd na całodniowe jeep safari w Parku Krugera, które będzie okazją do obserwacji dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku. Park Krugera jest jednym z najstarszych i największych parków narodowych Afryki. Rozciąga się na długości ok. 352 km, od rzeki Limpopo na północy do Krokodylej Rzeki na południu, a jego powierzchnia przekracza 2 mln ha, które zamieszkuje ok. 150 gatunków ssaków i 500 gatunków ptaków. Park Krugera to także dom tzw. „wielkiej piątki”, czyli pięciu najniebezpieczniejszych zwierząt Afryki: słonia, lwa, nosorożca białego, lamparta i bawołu. Po południu powrót do hotelu/lodgy. Obiadokolacja i nocleg. (Trasa ok. 100 km ).
Dzień 5
Po wczesnym śniadaniu wykwaterowanie i przejazd do Nelspruit. wizyta w instytucie szympansów imienia Jane Goodall, gdzie prowadzi się obserwacje tych fascynujących zwierząt, z którymi dzielimy 98% DNA! Wieloletnie obserwacje, wielka miłość do tych zwierząt i zaangażowanie doprowadziły do ciekawych odkryć i wniosków. Jednym z nich jest fakt, że szympansy są jednymi z nielicznych zwierząt, które potrafią posługiwać się narzędziami.W instytucie przebywają zwierzęta odebrane poprzednim właścicielom, którzy trzymali je w nieodpowiednich warunkach, jak również osierocone czy zranione osobniki.W tym półnaturalnym środowisku pracownicy instytutu starają się zapewnić swoim podopiecznym jak najlepsze warunki. Spacer z przewodnikiem, który opowie nam, często smutne, historie przebywających tam szympansów oraz zapozna nas z ich zachowaniami. Będziemy również świadkami karmienia stada. Wizyta w instytucie z pewnością zostanie na długo w pamięci. Następnie przejazd przez królestwo Eswatini, jedno z najmniejszych państw kontynentu afrykańskiego, usytuowane na wschodnich zboczach Gór Smoczych, które zachwyca krajobrazami, tradycjami folklorystycznymi oraz rękodziełem. Kraj słynie z wyrobu ekologicznego szkła oraz oryginalnych, artystycznych świeczek o przeróżnych kształtach i kolorach. Po drodze przystanki. Obiadokolacja i nocleg w okolicach parku narodowego Hluhluwe-Imfolozi(trasa ok. 530 km).
Dzień 6
Wczesny wyjazd na safari do Parku Narodowego Hluhluwe-Imfolozi (śniadanie w formie pakietu). Ten najstarszy na terenie Afryki rezerwat (od 1895 r.), słynie z ochrony nosorożca białego i czarnego. Dzięki działalności tego rezerwatu uratowano zanikającą populację nosorożców. Obecnie Hluhluwe może pochwalić się największą populacją tych pięknych i rzadkich zwierząt na świecie. Spotkać tutaj można również przedstawicieli tzw. „wielkiej piątki” zwierząt afrykańskich. Przejazd do hotelu w Saint Lucia. Po południu, dla chętnych (płatne dodatkowo, ok.55 USD/os.), rejs po estuarium rzeki St. Lucia, które znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Estuarium to poszerzone, lejkowate ujście rzeki, powstałe w wyniku działania pływów morskich uniemożliwiające uformowanie się delty. Podczas rejsu zobaczymy licznie występujące tam hipopotamy oraz krokodyle. Będzie to również doskonała okazja do obserwacji wielu gatunków ptaków. Występują tam m.in. czaple, warzęchy, zimorodkiczy bieliki afrykańskie. Obiadokolacja, nocleg. (Trasa ok. 60 km)
Dzień 7
Po śniadaniu udamy się na dziką plażę w pobliżu St, Lucia. Będzie to czas na relaks, spacery po plaży, zażywanie kąpieli słonecznych oraz zabawę w wodzie (na plaży znajduje się prysznic, będzie można odświeżyć się przed dalszą podróżą). Przejazd do Durbanu, który jest mieszanką kultury Zulu, barwnej tradycji i wpływów orientalnych pochodzących od przeważającej tutaj społeczności pochodzenia hinduskiego. Miasto słynie z pięknych plaż i subtropikalnego klimatu, co sprawia, że jest to popularne miejsce wypoczynku. Panoramiczne zwiedzanie miasta. Obiadokolacja, nocleg. (Trasa ok. 250 km)
Dzień 8
Śniadanie. Przelot do Port Elizabeth. Popołudniowe safari w Parku Narodowym Addo. Ten trzeci co do wielkości w RPA rezerwat słynie z zamieszkujących go stad słoni. Dodatkowo zobaczyć można tu guźce, surykatki, zebry, bawolce rude, kudu (gatunek zagrożony, obecnie jego największa populacja znajduje się na terenie RPA i Namibii). Jeżeli czas pozwoli, krótkie panoramiczne zwiedzanie Port Elizabeth. Obiadokolacja i nocleg w ok. Port Elizabeth. (Trasa ok. 80 km)
Dzień 9
Po śniadaniu przejazd do Parku Narodowego Tsitsikamma. To rezerwat chroniący ujście rzeki Sztormowej do Oceanu Indyjskiego. Aby ułatwić przejście z jednego urwistego brzegu rzeki na drugi zbudowano wiszące mosty, po których przejdziemy, żeby nacieszyć oczy przepiękną panoramą. Do ujścia rzeki prowadzi drewniana ścieżka (część trasy pokonuje się po drewnianych schodach). Tsitsikamma w języku Khoisam oznacza „miejsce gdzie znajduje się mnóstwo wody”. Jest to raj dla obserwatorów ptactwa wodnego. 30% parku pokrywa fynbos - typowa dla tego regionu formacja roślinna. Teren wchodzi w skład Parku Narodowego Garden Route, który ciągnie się wzdłuż południowego wybrzeża RPA i stanowi jeden z najpiękniejszych odcinków wybrzeża na świecie. Następnym naszym przystankiem będzie Tsitsikamma Big Tree - tutaj zachwyci nas największe i najstarsze drzewo Yellonwood (Podocarpus falcatus), które pamięta czasy, gdy przybył tu portugalski odkrywca Bartolomeo Dias, pierwszy Europejczyk, który stanął na terenach obecnego RPA. Drzewo mierzy 36,6 m i liczy ok. 1000 lat. Przejedziemy przez najwyższy most na świecie, z którego organizowane są skoki na bungee - rozpięty na wysokości216 m nad rzeką Bloukrans. Przejazd do miejscowości Knysna, położonej pięknie na lagunie, słynącej z charakterystycznego wejścia do naturalnego portu zwanego „Dwie Głowy” oraz z hodowli wyśmienitych ostryg. Dla chętnych i smakoszy degustacja miejscowych ostryg (dodatkowo płatna). Obiadokolacja, nocleg w Knysna lub okolicach. (Trasa ok. 380 km)
Dzień 10
Po śniadaniu przejazd do malowniczej miejscowości Mossel Bey. Bartolomeo Dias dotarł tam jako pierwszy Europejczyk w roku 1488 podczas wyprawy wzdłuż wybrzeży Afryki. Aby uczcić to wydarzenie utworzono Muzeum Diasa, gdzie podziwiać można replikę karaweli naturalnych rozmiarów. Przejazd do Oudtshoorn na terenie Małego Karru - regionu słynącego z hodowli strusi. Odwiedzimy jedną z lokalnych farm, gdzie okryte zostaną wszelkie tajniki hodowli, życia i zwyczajów tych ciekawych ptaków. Chętni będą mieli możliwość pogłaskania strusia, zmęczonym podróżą grupa strusi zaoferuje delikatny masaż szyi, a odważni będą mogli sprawdzić twardość skorupy strusich jaj. Odwiedzimy też lokalną winnice Karusa z tradycją sięgającą pradziadów. Doskonałe umiejętności swoich przodków i idealne warunki glebowe i klimatyczne w okolicy pozwalają na uprawę kilkunastu szczepów winogron, z których produkowane są doskonałe lokalne wina, wielokrotnie nagradzane na prestiżowych konkursach. Karusa w jezyku Khoi San oznacza - miejsce z małą ilością wody. Winnica położona jest na małym Karoo z pięknym widokiem na majestatyczne góry Swartberg. Będzie okazja, aby skosztować tych wyśmienitych trunków. Nocleg na farmie strusi. Obiadokolacja, nocleg. (Trasa ok. 120 km)
Dzień 11
Po śniadaniu przejazd słynną trasą panoramiczną R62 przez Małe Karru do Kapsztadu. Niesamowity kalejdoskop pejzaży, zmienność ukształtowania terenu, barwy mijanych pasm górskich, roślinność Małego Karru to wszystko składa się na popularność i sławę tej niezwykłej drogi. Nie zabraknie nam w tym dniu atrakcji. Przejedziemy w ok. Montagu w górach Langeberg. Tam przesiądziemy się na turystyczną przyczepę podpiętą do traktora, który zabierze nas piękną, widokową trasą na wysokość ok. 1500 m. n.p.m., skąd podziwiać będziemy cudowne widoki na dolinę Koo i Robertson oraz delektować się lokalnym lunchem (w cenie, możliwa zmiana tego punktu programu na Przylądek Igielny). Obiadokolacja i nocleg w hotelu w Kapsztadzie. (Trasa ok. 430 km).
Dzień 12
Po śniadaniu przejazd przez historyczną część miasta: Zamek Dobrej Nadziei, Ratusz Miejski, Plac Grande Parade, następnie spacer w Ogrodach Kampanii Indyjskiej oraz kolorowej dzielnicy malajskiej Bo-Kaap. Wjazd na Górę Stołową (1086 m n.p.m), zaliczaną do 7 Przyrodniczych Cudów Świata. Do jej podnóża prowadzi kręta droga, z której roztaczają się przepiękne widoki na miasto, zatokę Table Bay i Ocean Atlantycki. Na górę wjeżdżamy kolejką linową, której wagoniki obracają się wokół własnej osi. W przypadku złej pogody lub czasowych napraw możliwa zmiana tego punktu programu na wjazd na Wzgórze Sygnału (Signal Hill). Na zakończenie dnia wypłyniemy w rejs katamaranem, aby z oceanu podziwiać słynny kapsztadzki zachód słońca. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg. (Trasa ok. 100 km ).
Dzień 13
Śniadanie. Dzień wolny na odpoczynek lub dla chętnych całodniowy wyjazd fakultatywny na Przylądek Dobrej Nadziei (dodatkowo płatne, od ok.145 USD/os.). W programie przejazd wzdłuż najpiękniejszych plaż atlantyckich: Clifton Beach i Camps Bay do Hout Bay, skąd popłyniemy statkiem na wyspę fok - Duiker Island. Następnie przejazd wzdłuż wybrzeża Atlantyku przez jedną z najpiękniejszych tras widokowych - Chapman’s Peak (5-kilometrowy odcinek trasy wykuty w stromych zboczach góry) na Przylądek Dobrej Nadziei -jeden z ciekawszych odcinków wybrzeża. Wjazd kolejką zębatą na taras widokowy przy latarni morskiej (zejście schodami). Droga powrotna przebiega wzdłuż wschodniego wybrzeża przylądka wokół Zatoki Fałszywej. Odwiedzimy plażę Boulders zamieszkałą przez kilka tysięcy afrykańskich pingwinów. Wieczorem dla wszystkich kolacja w jednej z najciekawszych restauracji Kapsztadu – Gold Restaurant. Jest to niesamowite przeżycie, nie tylko kulinarne. Na początku, podczas 30-minutowego pokazu, będziemy mieli okazję nauczyć się gry na afrykańskich bębnach. Następnie czeka nas prawdziwa uczta i wycieczka po kulinarnej mapie Afryki. Będziecie Państwo mieli okazję spróbować dań np.: z Egiptu, Tunezji, Malawi, Kamerunu, Sierra Leone, RPA i wielu innych zakątków (menu restauracji zmienia się cyklicznie co 4 miesiące – aktualne menu poda Państwu pilot na miejscu). W trakcie posiłku, czas umilać Państwu będą występy artystów prezentujących wielobarwne historie i tradycje poprzez muzykę i taniec. Powrót do hotelui nocleg.
Dzień 14
Śniadanie, czas wolny. Możliwość skorzystania z wycieczki: Stellenbosch i Franschoek oraz degustacja lokalnego wina (dodatkowo płatna, od ok.90 USD/os.). Szczegółyopis wycieczkipoda Państwu pilot wycieczki. Po południu transfer na lotnisko. Wylot do Polski z przesiadką.
Dzień 15
Przylot do Warszawy.
Uwagi do programu
Kolejność realizacji punktów programu może ulec zmianie lub odwróceniu.
Porady ogólne:
Sugerujemy zabranie ze sobą szalików/chust, które będą chroniły twarz przed kurzem i wiatrem. Jeśli chodzi o obuwie to podczas całego dnia należy wystrzegać się klapek i stosować buty zakrywające całą stopę - uchroni to przed ugryzieniem przez jakiegoś nieprzyjemnego insekta. Przyda się także kapelusz przeciwsłoneczny i krem z wysokim filtrem. Jeśli chodzi o ubiór, to temperatura w ciągu dnia jest zmienna (rano i wieczorem chłodno, w ciągu dnia gorąco). Dlatego sugerujemy spodnie z dopinanymi nogawkami i przewiewną koszulę z długim rękawem (dodatkowo ochrona przed insektami). Na wieczór sweter lub polar. Radzimy zabranie lornetek do wypatrywania zwierząt, latarek (niektóre alejki w lodgach są słabo oświetlone) i repelentów na komary.