Wyjątkowe przeżycie – Wielki Tydzień i święta Wielkiej Nocy w Gwatemali. Barwne, widowiskowe procesje Wielkiego Tygodnia, ulotne, bajecznie kolorowe „dywany” układane na ich trasie, korowody wiernych przybywające, aby uczestniczyć w obchodach znane są na całym świecie. Wyniosłe, czynne wulkany. Wyprawa do pozostałości po dawnym imperium Majów w poszukiwaniu śladów zaginionych cywilizacji prekolumbijskich w Tikal i w Copan (Honduras).
PANAMA CITY (Panama)
Zbiórka na Lotnisku Chopina w Warszawie, stanowisko odpraw LogosTour. Wylot do Panamy. Przylot do stolicy Panama City. Transfer do hotelu. Nocleg w Panama City.
PANAMA CITY – CIUDAD GUATEMALA (Gwatemala) – ANTIGUA
Wylot do Gwatemali. Przylot do stolicy kraju – Ciudad Guatemala i stąd transfer do najpiękniejszego miasta w kraju – Antigua. Zakwaterowanie w hotelu. Wieczorny spacer po brukowanych ulicach wśród ciekawie iluminowanych budynków w stylu kolonialnym, barokowych fasad kościołów i ruin klasztorów zniszczonych w trzęsieniu ziemi w 1773 roku. Nocleg w Antigua.
CHICHICASTENANGO - Wielki Czwartek
Wyjazd do Chichicastenango, miasteczka będącego duchową i ekonomiczną stolicą majańskiego ludu Quiche. W czwartki i niedziele miasteczko przekształca się w wielobarwny targ. Mieszkańcy z okolicy przybywają kolorowymi autobusami, a niektórzy pokonują wiele kilometrów pieszo, aby sprzedać swoje towary. Zwiedzanie kościoła św. Tomasza, będącego doskonałym przykładem kolonialnej architektury. Hiszpanie zbudowali kościół w miejscu świątyni Majów. Szamani ludu Quiche do dziś wykorzystują schody prowadzące do kościoła i jego wnętrze do tajemniczych obrzędów. W mrocznej, głównej nawie kościoła, na bocznych ołtarzach mieszkańcy składają ofiary – świeczki, kwiaty, płody ziemi. Jest to przykład synkretyzmu religijnego – połączenia wierzeń Majów z chrześcijańską symboliką. Wizyta w domu miejscowej rodziny i poczęstunek składający się z prostych dań charakterystycznych dla miejscowej kuchni. Możliwość skosztowania specjalnego napoju z owoców i rumu spożywanego w okresie wielkanocnym – „la cusha”. Będzie też okazja do samodzielnego przygotowania placka kukurydzianego (tortilla). Kobiety ludów rdzennych na co dzień zachowują tradycyjne, barwne stroje ludowe. Jednak na czas podniosłych uroczystości religijnych Wielkiego Tygodnia przyozdabiają głowy białymi i czarnymi welonami. Jest również duża szansa zobaczenia mężczyzn ubranych w tradycyjne, uroczyste stroje „cofrade”. Przejazd tuk-tukami (trójkołowe ryksze motorowe, nazywane w Gwatemali "torito") na unikalny miejscowy cmentarz. Ponoć jest to najbardziej kolorowy cmentarz świata. W dni świąteczne można być świadkiem tajemniczych obrzędów szamańskich odprawianych w tym świętym dla ludu Quiche miejscu. Powrót na nocleg do Antigua.
ANTIGUA - Wielki Piątek
Dzień poświęcony na bezpośredni udział w życiu mieszkańców dawnej stolicy Gwatemali. Wielki Tydzień w Antigua jest pięknym i doniosłym przeżyciem. Miasto, zawsze urzekające, w okresie Wielkiego Postu i Wielkanocy wybucha niezwykłą feerią barw, zapachów i uniesień religijnych. W tych szczególnych dniach ulice Antigua wyścielone są cudownymi, ulotnymi, kolorowymi „dywanami" (hiszp. alfombras) przedstawiającymi wzory zaczerpnięte zarówno z tradycji chrześcijańskiej, jak i z tradycji Majów. Sztuka układania bajecznie kolorowych dywanów przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Dla chętnych pobudka wcześnie rano (ok. 5 rano), aby zobaczyć jak mieszkańcy miasta przygotowują się do procesji Wielkiego Piątku. Poranny spacer szlakiem alfombras, by podziwiać różnorodność form i stylów kompozycji tworzonych na krótką chwilę, jeszcze niezniszczonych pod stopami wiernych. Trasa procesji udekorowana jest kolorowymi bukietami kwiatów, zachwycającymi alfombras i fioletowymi, wielkopostnymi proporcami. Powrót do hotelu na śniadanie. Po śniadaniu wyjście na górujące nad miastem wzgórze Cerro de la Cruz. Niepowtarzalny widok na rozpościerającą się w dole szachownicę ulic kolonialnego miasta oraz na wyniosły wulkan Agua, u stóp którego miasto zostało wybudowane (widok zależy od pogody). Po południu będzie można uczestniczyć wraz z mieszkańcami Antiqua w tworzeniu kolorowego dywanu i skosztować tradycyjnego deseru wielkanocnego – „jocotes en miel” (owoce jocote w syropie z trzciny cukrowej). Po południu udział w kulminacji największej procesji Wielkiego Piątku, która wyrusza o 03.00 w nocy i ok 15.00 kończy 12-godzinną wędrówkę ulicami miasta. Gigantyczna, ustrojona kompozycjami kwiatowymi platforma z figurą Chrystusa dźwigającego krzyż, niesiona na ramionach wiernych w takt podniosłej muzyki, wprowadzona jest do kościoła La Merced. Reszta popołudnia – czas wolny na chłonięcie atmosfery i niezapomnianą sesję fotograficzną. Nocleg w Antigua.
PANAJACHEL – JEZIORO ATITLAN – SAN JUAN LA LAGUNA - Wielka Sobota
Przejazd do miejscowości Panajachel, położonej nad pięknym jeziorem Atitlan, które jest zalanym wodą gigantycznym kraterem pradawnego wulkanu. Rejs łodzią po jeziorze. Dopłynięcie do położonego nad brzegiem miasteczka San Juan La Laguna, w którym mieszkają Indianie z ludu Tz’utujil. Jest to znakomita okazja do zapoznania się z życiem codziennym tej grupy etnicznej, jednej z ponad 20 obecnie mieszkających w Gwatemali wywodzących się od dawnych Majów. Wizyta w warsztacie tkackim połączona z prezentacją wyrobu tkanin w typowej dla tej okolicy kolorystyce. Następnie wizyta w szkółce roślin leczniczych, prowadzonej przez miejscowe znachorki. Obiad u tutejszej rodziny będzie okazją do opowieści na temat zwyczajów Indian Tz’utujil, ich życia codziennego i do zapoznania się z lokalna kuchnią. Mieszkańcy San Juan La Laguna, podobnie jak mieszkańcy innych miast gwatemalskich przygotowują procesje wielkanocne. W Wielką Sobotę tutaj też widać atmosferę świąteczną, a miasteczka nad jeziorem Atitlan tłumnie odwiedzane są również przez turystów gwatemalskich, wykorzystujących wolną od pracy przerwę świąteczną. Powrót łodzią do Panajachel będzie okazją do fotografowania sąsiadujących z jeziorem wulkanów San Pedro, Toliman i Atitlan. Z przystani w Panajachel przejazd autobusem na nocleg do Antigua.
ANTIGUA – SAN JUAN DEL OBISPO - Niedziela Wielkanocna
Poranny spacer po mieście Antigua malowniczo położonym pośród trzech wulkanów Acatenango, Agua i Fuego. Ten ostatni – „wulkan ognia” jest ciągle aktywny. Widok miasta na tle majestatycznego wulkanu pozostaje w pamięci na zawsze. Zwiedzanie kolonialnej, barokowej zabudowy miasta Antigua, zniszczonego w trzęsieniu ziemi w 1773 roku. Miasto jest obecnie w znakomitej części odbudowane. Spacer po starówce, która zachowała charakterystyczny układ ulic krzyżujących się pod kątem prostym. Wizyta w czynnym kościele i ruinach dawnego konwentu La Merced oraz w przekształconych na kompleks muzealno-hotelowy pozostałościach po klasztorze dominikanów - Casa-Museo Santo Domingo. Wymeldowanie z hotelu. Przejazd do położonego nieopodal Antigua miasteczka San Juan El Obispo słynącego z upraw kawy oraz kakao. Niezapomnianym doświadczeniem będzie przygotowanie i degustacja lokalnej potrawy na bazie sosu „el pepian”. Udział w warsztatach kulinarnych prowadzonych przez miejscową gospodynię z pomocą kobiet z rodziny. Przywdziejemy fartuchy i będziemy gotować pepian razem z Doną Carmen a potem zjemy wynik tego wspólnego, gwatemalsko-polskiego gotowania. Po obiedzie przejazd do Finca la Azotea – rancho kawowego i zapoznanie się ze specyfiką oraz odmianami gwatemalskiej kawy wraz z degustacją kawy parzonej w tradycyjny sposób. Marzec i kwiecień to okres kwitnienia kawowców – jest zatem duża szansa na zobaczenie plantacji obsypanej białymi kwiatami. Na tym samym rancho ma miejsce prezentacja owoców kakao oraz powstającej z nich czekolady. Udział w procesie jej wyrobu tradycyjnymi, ręcznymi metodami – od ziarna kakaowca do gotowej tabliczki. Przejazd do stolicy kraju Guatemala City. Nocleg w Guatemala City.
GUATEMALA CITY – COPAN (Honduras)
Zwiedzanie stolicy kraju – Plaza Central z pałacem prezydenckim Palacio Nacional (z zewnątrz), katedra. Spacer Calle 6 – deptakiem pełnym sklepików i kawiarni. Wizyta na stołecznym targu „Mercado Central”, gdzie w podziemnej części stoiska sprzedawców odwiedzane są przez mieszkańców miasta robiących codzienne zakupy. Przejazd przez nowsza część miasta– Avenida Reforma, rozdzielająca dwie zamożne dzielnice z restauracjami, hotelami, bankami i biurowcami - dzielnicę 9. i 10. Przejazd przez „Centro Civico” z najważniejszymi urzędami (nowoczesny Ratusz, urzędy miejskie, ministerstwa, Sąd Najwyższy, Bank Centralny). Około południa wyjazd w kierunku granicy z Hondurasem. Przekroczenie granicy i przejazd do Copan. Nocleg w Copan.
COPAN
Rano zwiedzanie imponujących pozostałości Copan (pod patronatem UNESCO od 1980 r.) – dawnej stolicy jednego z ważniejszych miast-państw Majów, nazwanego przez badaczy „Atenami Nowego Świata”. Było to jedno z najdłużej nieprzerwanie zamieszkanych miast Ameryki prekolumbijskiej. Niezwykłe, ażurowe stele przedstawiające władców Copan sprawiły, że zaczęto je nazywać „barokiem Majów”, a słynne Schody Hieroglificzne są najdłuższym, ocalałym do naszych czasów zapisem historycznym w dawnym piśmie Majów. Wizyta w centrum ochrony, leczenia i reintrodukcji ptaków występujących w tym regionie – Macaw Mountain Bird Park and Reserve, gdzie w tropikalnym lesie, obfitującym w egzotyczne ptaki, rośliny i drzewa prowadzony jest projekt edukacyjno-ekologiczny. Celem projektu jest propagowanie ochrony lokalnych gatunków flory i fauny. W wolierach można tu zobaczyć z bliska m.in. wielkie papugi ara, papużki, dzioborożce, tukany, dzikie indyki (Highland Guan, Great Currasow). Powrót do Gwatemali. Przejazd w pobliże Jeziora Izabal nad Morzem Karaibskim. Nocleg niedaleko jeziora i rzeki Rio Dulce, uchodzącej do Zatoki Amatique.
RIO DULCE – LIVINGSTON
Rejs łodzią po Rio Dulce do Livingston. Jest to okazja do obejrzenia specyficznej lokalnej fauny i flory charakterystycznej dla tropikalnych rzek tego regionu. Wizyta w miasteczku zamieszkanym przez członków społeczności afro-indiańskiej Garifuna. W Gwatemali stanowią oni niewielką mniejszość zamieszkującą krótki pas gwatemalskiego wybrzeża karaibskiego. Są to potomkowie Karibów i afrykańskich niewolników sprowadzanych na plantacje Ameryki Środkowej. W Livingston będzie można skosztować "coco loco" – mleczka kokosowego z rumem, podawanego w orzechu kokosowym i zrelaksować się przy dźwiękach karaibskich rytmów granych na pochodzących z afrykańskiej tradycji bębnach "conga". Powrót łodzią do miejscowości Rio Dulce. Po drodze obiad - doskonałe regionalne danie z ryb i owoców morza „El Tapado”. Przejazd na nocleg do miasta Flores-San Benito położonego nad jeziorem Peten-Itza na północy Gwatemali.
TIKAL – CIUDAD GUATEMALA
Zwiedzanie tajemniczego, wymarłego miasta Majów z zagubionymi w dżungli unikalnymi piramidami. Spacer między świątyniami, placami i ruinami dawnych pałaców kasty arystokratów – Acropolis Norte, Gran Plaza z piramidą Wielkiego Jaguara i piramidą Masek oraz najwyższa z budowli – Templo IV (74 m wysokości), znana też jako Świątynia Dwugłowego Węża. Po zwiedzaniu obiad w strefie archeologicznej. Przejazd na lotnisko we Flores i lot do Miasta Gwatemala (Ciudad Guatemala). Nocleg w Mieście Gwatemala.
CIUDAD GUATEMALA – PANAMA CITY (Panama)
Przejazd na lotnisko i przelot do Panamy. Transfer z lotniska do hotelu Panama City. Nocleg w Panama City.
PANAMA CITY
Przejazd nad Kanał Panamski. Oglądanie systemu śluz Miraflores wraz z powkazem filmu w systemie 3D przedstawiającego historię europejskich odkryć geograficznych w Panamie, budowy kanału oraz wyjaśniającego mechanizmy działania tego cudu techniki. Przejazd przez dzielnicę Amador na wysepki połączone groblą usypaną z materiału wydobytego w trakcie budowy kanału. Z wysepek rozciąga się imponująca panorama drapaczy chmur w centrum Panama City. Przejazd do starej dzielnicy Casco Viejo. Spacer po ulicach starego miasta wśród zabytkowych domów budowanych w XVIII i XIX wieku. Przejazd do strefy archeologicznej Panama Viejo, gdzie od 1519 roku powstawało i prosperowało hiszpańskie miasto Panama, do momentu aż w 1671 roku zostało splądrowane i spalone przez piratów pod wodzą Henry'ego Morgana. Pozostałości dawnych klasztorów, kościołów, fundamenty rezydencji możnych położone są w przepełnionym zielenią parku. Znajduje się tutaj też niewielkie muzeum historii Panamy. Transfer na lotnisko. Wylot do Polski.
4000 PLN - płatna przy zapisie
płatna na 40 dni przed wyjazdem
przeloty międzynarodowe rejsowymi liniami lotniczymi w klasie ekonomicznej,
przeloty wewnętrzne rejsowymi liniami lotniczymi w klasie ekonomicznej,
przejazdy mikrobusem/autokarem z klimatyzacją,
11 noclegów; zakwaterowanie w hotelach 4*, pokoje 2-os., dopłata do pokoju 1-os. 3150 PLN,
11 śniadań, 5 obiadów, 11 kolacji,
degustacje lokalnych potraw,
warsztaty wyrobu czekolady,
rejs łodzią po jeziorze Atitlan,
bilety wstępu do wymienionych w programie obiektów,
opiekę polskiego pilota,
usługi lokalnych przewodników,
ubezpieczenie Signal Iduna (KL, NNW, bagaż, OC).
Zgodnie z Warunkami uczestnictwa do ceny imprezy zostanie doliczona składka na TFG – 13 PLN oraz składka na TFP – 13 PLN.
Wymagane jest złożenie kserokopii paszportu.
Na opłaty lotniskowe oraz opłaty graniczne należy przeznaczyć ok. 40 USD.
Na zwyczajowe napiwki sugerujemy przeznaczyć ok. 80 USD.
Uprzejmie informujemy, że więcej informacji o składkach na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy, dostępnych jest na naszym blogu we wpisie zatytułowanym Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
15.04 - 27.04.2025, 19990.00 PLN