Zbiórka na Lotnisku Chopina w Warszawie, stanowisko odpraw LogosTour. Wylot do Gruzji.
TBILISI (Gruzja)
Przylot do Tbilisi. Transfer do hotelu i zakwaterowanie. Śniadanie. Zwiedzanie katedry św. Trójcy, która jest siedzibą katolikosa Gruzji. Spacer reprezentacyjną aleją Rustawelego oraz ulicą Barataszwili, na której znajdują się stare domy, z pięknymi, tradycyjnymi balkonami. Wizyta w teatrze marionetek Rezo Gabriadze - znanego gruzińskiego artysty. Gruzińsko-prawosławna katedra Sioni z VI wieku, w której przechowuje się krzyż świętej Nino, dzięki której Gruzja stała się chrześcijańska. Zwiedzanie świątyni Metechi z XII w., leżącej na skale nad rzeką Kurą (Mtkvari). Przejście w okolice Abanotubani - tradycyjnych łaźni siarkowych, mieszczących się w piwnicach o orientalnej architekturze. Wizyta w pracowni Tamaza (Temura) Dżałagania - najbardziej znanego w Gruzji artysty rzemieślnika wyrabiającego tradycyjną białą broń. Dla chętnych możliwość sfotografowania się w tradycyjnych strojach gruzińskich w Muzeum Etnograficznym. Kolacja powitalna.
TBILISI - STEPANCMINDA
Przejazd słynną Gruzińską Drogą Wojenną przez malownicze tereny nad rzeką Tergi. Zwiedzanie twierdzy Ananuri. Następnie przyjazd do Stepancmindy (daw. Kazbegi), otoczonej skalistymi szczytami Wielkiego Kaukazu. Zmiana pojazdu i wjazd samochodami terenowymi na szczyt góry, do zabytkowego kościoła Gergeti z XIV wieku, który stoi na wys. 2170 m n.p.m. Jeśli pogoda pozwoli, rozciąga się stamtąd widok na Kazbek, jeden z najwyższych szczytów Kaukazu (5047 m n.p.m.) . Powrót do Tbilisi. Kolacja.
TBILISI - MTSHKETA - SIGHNAGHI - KVARELI
Przejazd do Mthkety, jednego z najstarszych miast kraju, które przez osiemset lat (III w. p.n.e.- V w. n.e.) było stolicą królestwa gruzińskiego. Od tamtej pory Mccheta jest religijnym ośrodkiem Gruzji. Tutaj Gruzini przyjęli chrześcijaństwo (w IV w.). Zwiedzanie Katedralnego Soboru - Sweti Cchoweli - będącego przez stulecia siedzibą gruzińskich katolików. Wizyta w klasztorze Samtavro. Przejazd do klasztoru Jvari (Dżwari - św. Krzyża) leżącego niedaleko Mthkety, a następnie do regionu Kachetia (Kakheti), który jest kolebką uprawy winorośli i produkcji wina. Zwiedzanie muzeum Niko Prirosmani w Mirzaani. Wizyta w klasztorze w Bodbe, w którym pochowana została święta Nino. Przejazd do odrestaurowanego Sighnaghi, niegdyś królewskiego miasta, wciąż otoczonego murami obronnymi z wieżami, z których widać ośnieżone szczyty Kaukazu. Spacer urokliwymi, malowniczymi uliczkami. Przejazd do Gurjaani na degustację win i tradycyjną gruzińską biesiadę. Kolacja i nocleg w Kvareli.
TSINANDALI - TELAWI - GREMI
Przejazd do Tsinandali. Zwiedzanie zabytkowej rezydencji księcia Czawczawadze. W parku, który ją otacza, rosną egzotyczne rośliny, m.in. drzewa bambusowe. Przejazd do Telawi, skąd rozpościera się piękny widok na dolinę rzeki Alazani. Zwiedzanie twierdzy Batonis - Ciche. Przejazd do znajdującego się nieopodal klasztoru Ikalto, a następnie do klasztoru Alaverdi. Zwiedzanie Gremi, dawnej stolicy Kachetii, gdzie zachowała się królewska cytadela, cerkiew Mtawar Angelozi (Świętych Archaniołów), dzwonnica, wieża zamkowa. Wizyta w klasztorze Nekresi położonym na wysokiej górze wznoszącej się nad doliną Alazani. Powrót do Kvareli. Kolacja.
ZAQATALA - QAX (Azerbejdżan)
Wizyta w słynnym, winnym tunelu w okolicach Kvareli. Degustacja wina. Przekroczenie granicy z Azerbejdżanem. Przejazd do Zaqatala. Wizyta na plantacji herbaty. Następnie degustacja lokalnych potraw m.in.; mahara wyrabiana z mąki oraz mleka i smażona w formie gwiazd oraz sabalid qutabi - rodzaj naleśników z kasztanami. Zwiedzanie twierdzy, zbudowanej przez Rosjan w latach trzydziestych XIX w. oraz spacer po placu Dede Qorqud. Przejazd do miejscowości Qax. Kolacja.
QAX - ILISU - QUM - SZEKI
Wizyta na bazarze Iceri Bazar. Przejazd do Ilisu - dawnej stolicy tutejszego sułtanatu. Kamienne domy Ilisu są zbudowane z rzecznego kamienia, w charakterystycznym stylu tego regionu. Zwiedzanie wieży Sumuqala - tradycyjnej wieży kaukaskich górali z XVIII w., która pełniła też funkcję strażnicy, strzegąc przejścia do Dagestanu. Meczet Ulu, zbudowany w XVIII w. (z zewnątrz). Zwiedzanie pozostałości albańskiej bazyliki w Qum oraz Zielony Wodospad (Yasil Selale). Przejazd do Szeki. Prezentacja miejscowych gier konnych, podczas których jeźdźcy w tradycyjnych strojach popisują się brawurową zręcznością. Kolacja.
SZEKI - KISZ - OGUZ
Zwiedzanie Szeki, jednego z najstarszych i najpiękniej położonych miast kraju. Wstęp do pałacu szekińskich chanów (Szeki Xan Sarayi) z XVIII w., pełnego oryginalnych malowideł o żywej i intensywnej kolorystyce. Atmosferę pałacu tworzą też barwne witraże szebeke Wizyta w Szekixanovlarin evi, domu z XVIII w. którego piękne wnętrza przypominają pałac chanów, oraz w zabytkowym karawanseraju. Miasto słynie z rękodzieła, więc warto kupić m.in. tradycyjne jedwabne chusty klagayi, szale, kaukaskie czapki. Przejazd do Kisz, gdzie znajduje się najstarsza cerkiew chrześcijańska na Kaukazie. Przejazd do miasteczka Oguz. Biesiada z mieszkańcami w liczącym ponad 100 lat domu udińskiej rodziny - przystawki i potrawy regionalnej kuchni, degustacja samogonu.
OGUZ - LAHIC - BASQAL - SZAMAXI - BAKU
Przejazd do wioski Nic w większości zamieszkanej przez Udinów, potomków kaukaskich Albanów, którzy jako jedyni pozostali przy chrześcijaństwie, mimo likwidacji Kościoła albańskiego w 1836 r. przez władze carskie. Wizyta w cerkwi Cotari (Dżotari). Postój i czas na degustację win oraz brandy firmy winiarskiej Agro-Azerinvest. Wizyta na przydrożnym bazarze nieopodal wioski Vendam, gdzie sprzedawane są owoce, kompoty, przyprawy, zioła lecznicze oraz słynne w całym regionie konfitury. Po drodze zwiedzanie otoczonej wysokimi górami osady Lahic. Dzięki zachowanej starej kamiennej zabudowie Lahic jest praktycznie skansenem pod gołym niebem. Od wieków słynie z produkcji ręcznie kutych wyrobów miedzianych. Przejazd do Basqal, miejscowości słynącej m.in. z tradycyjnych, jedwabnych chust klagayi - możliwość zrobienia zakupów. Przejazd do miasta Samaxi, które największy rozkwit i świetność osiągnęło pod rządami szyrwanszachów, kiedy stało się stolicą Szyrwanu. Wizyta w wielkim meczecie z VIII wieku. Wizyta w mauzoleum Diri Baba w Mereze. Położone w wąwozie duże mauzoleum sprawia wrażenie, jakby było przymocowane do skały. Przyjazd do Baku. Kolacja.
BAKU - QUBA - LAZA - QUSAR
Rano przejazd w góry północno-wschodniego Azerbejdżanu. Można tam podziwiać majestatyczne, pokryte śniegiem szczyty Wielkiego Kaukazu, głębokie wąwozy, ukryte wysoko w górach wioski, zielone dąbrowy i połacie owocowych sadów. Przejazd do miejscowości Quba znanej przede wszystkim z najlepszych dywanów na Kaukazie. Wizyta w osadzie Krasnaja Słoboda, zamieszkiwanej przez górskich Żydów. Przejazd do Qusar, regionu, w którym żyją Lesgini. To właśnie tu znajdują się najwyższe szczyty Azerbejdżanu. Przesiadka na samochody terenowe i przejazd do górskiej wioski Laza. Spacer do największego z wodospadów i powrót do Qusar. Następnie występ miejscowego zespołu folklorystycznego prezentującego lezginkę, najsłynniejszy taniec Kaukazu. Kolacja.
QUBA - XINALIQ - QUBA - BAKU
Przejazd do miasta Quba. Przesiadka na terenowe uazy i przejazd górskimi drogami do słynnej osady Xinaliq, najwyżej położonej miejscowości na Zakaukaziu (2500 m n.p.m). Droga do Xinaliq należy do najbardziej widowiskowych na Kaukazie. Po drodze piknik wysoko w górach. Położona na wierzchołku góry osada Xinaliq, z widniejącym nad nim, pokrytym śniegiem trójkątnym szczytem Tufan Dag wyróżnia się zbudowanymi z szarego kamienia i przylepionymi jeden do drugiego dziesiątkami domów. Powrót do Quba i przejazd do Baku. Kolacja.
BAKU
Zwiedzanie stolicy Azerbejdżanu - Baku. To największe i najbogatsze miasto Kaukazu, jest także najbardziej kosmopolityczne, wielonarodowościowe i wielokulturowe. Zwiedzanie najstarszej części miasta. Następnie wizyta w pałacu Szyrwanszachów. Położony w najwyższym punkcie starego miasta był jedną z rezydencji władców Szyrwanu, państwa istniejącego w IX-XVI w. na terenie Azerbejdżanu i płd. Dagestanu. W przerwie zwiedzenia tradycyjny azerbejdżański stół herbaciany (herbata przyrządzana w samowarze, opalanym węglem drzewnym). Centrum miasta zbudowane zostało w okresie słynnej gorączki naftowej. Domy i kamienice przepychem często przypominają pałace - ich projektantami byli polscy architekci; zapoczątkowali oni w tym okresie oryginalny styl zwany bakijską secesją. Następnie zwiedzanie Muzeum Historycznego mieszczącego się w byłej rezydencji milionera z czasów gorączki naftowej Zeynalabdina Tagiyeva. Kolacja w regionalnej restauracji z szeroką gamą dań kuchni azerbejdżańskiej i miejscowym alkoholem. Po kolacji nocny spacer po Baku. Centrum miasta w nocy jest pięknie oświetlone.
PÓŁWYSEP APSZEROŃSKI
Zwiedzanie Półwyspu Apszerońskiego (Abszeron), na którym leży Baku. W dawnych czasach, w związku z "wiecznymi ogniami", bardzo silne wpływy na tym terenie miał zoroastryzm (zaratusztrianizm), w którym kult ognia ma wielkie znaczenie. Zwiedzanie jednego z najpiękniejszych meczetów w miejscowości Emircan, ufundowanego przez milionera epoki gorączki naftowej oraz unikalnej zoroastriańskiej Świątyni Ognia Atesgah w Suraxani, znanej już w średniowieczu. Odwiedziny zamku w Merdekan z XII w. oraz w mauzoleum Mir Movsum Aga, który był postacią niezwykłą. Mauzoleum z piękną kopułą pokrytą majoliką o błękitnawym odcieniu i roślinnym ornamencie przypomina budowle Samarkandy. Następnie przejazd do Yanar Dag - "Płonącej Góry" będącej już w czasach prehistorycznych miejscem kultu z racji stale płonącego tu ognia. Powrót do Baku i spacer po Teze Bazar, gdzie można kupić m.in. świeże i suszone owoce, przyprawy, czarny kawior, wędzonego jesiotra, azerbejdżańską herbatę. Degustacja wędzonego jesiotra zwanego królewską rybą i czarnego kawioru uznawanego za jeden z najlepszych na świecie. Kolacja z regionalną kuchnią.
Transfer na lotnisko. Wylot do Europy. Przylot do Warszawy.
2000 PLN płatna przy zapisie
płatna na 45 dni przed wyjazdem
* przeloty międzynarodowe,
* przejazdy autokarem/mikrobusem, samochodami terenowymi - uazami,
* zakwaterowanie w hotelach 4*/5*, pokoje 2-osobowe, dopłata do pokoju 1-osobowego 3800 PLN,
* śniadania (szwedzki stół), kolacje z regionalną kuchnią,
* degustacje (win, koniaku, wędzonego jesiotra, czarnego kawioru, lokalnych słodyczy oraz kilku rodzajów samogonu),
* biesiadę u udińskiej rodziny,
* tradycyjny azerbejdżański stół herbaciany, w tym kilka rodzajów konfitur, ciasto, rodzynki z orzechami,
* występ miejscowego zespołu folklorystycznego,
* pokaz tradycyjnych gier konnych,
* opłatę za bilety wstępu do zwiedzanych obiektów,
* opiekę lokalnego polskojęzycznego pilota-przewodnika w Gruzji i Azerbejdżanie,
* ubezpieczenie Signal Iduna (NW, KL, bagaż).
* Na 45 dni przed wyjazdem należy złożyć w biurze skan paszportu (strona ze zdjęciem zeskanowana w kolorze w formacie JPG), wypełniony w jęz. angielskim wniosek wizowy do Azerbejdżanu (1 egz.), 1 skan zdjęcia - jak do paszportu (jasne tło, 3,5 cm x 4,5 cm w formacie JPG) oraz uiścić opłatę za wizę 90 PLN i za pośrednictwo wizowe 50 PLN. Paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty zakończenia wycieczki. W paszporcie powinny być min. 2 strony wolne.
* Na zwyczajowe napiwki oraz opłatę za fotografowanie i filmowanie należy przeznaczyć ok. 40 EUR.
09.10 - 22.10.2018, 12500.00 PLN