Kraj tak ogromny i zróżnicowany jak Chiny, o historii liczącej ponad 5 tys. lat, to marzenie każdego globtrotera, które warto zrealizować na wycieczce z ITAKĄ. W programie egzotyczne krajobrazy, spotkania z tradycją, fascynujące oryginalnością zabytki, wielkie miasta. Na trasie: Pekin – stolica Chin od 800 lat, słynny Chiński Mur – monumentalna budowla widoczna nawet z Księżyca, i Szanghaj – porównywane z Paryżem, najbardziej kosmopolityczne i awangardowe chińskie miasto. Wizyta w ogrodach Suzhou pokazuje wspaniałe połączenie urody krajobrazu i piękna budowli, stąd właśnie wywodzi się sztuka zakładania ogrodów. Fantastyczna Terakotowa Armia z Xi’an zachwyca realizmem przedstawień wojowników, którzy mieli służyć cesarzowi w życiu po śmierci. Znakomicie przygotowana propozycja imprez fakultatywnych to świetne uzupełnienie turystycznego programu.
1. DZIEŃ.:
Zbiórka uczestników na lotnisku. Wylot do Chin.
2. DZIEŃ.:
Przylot do PEKINU, stolicy Chin, kulturalnego, gospodarczego i politycznego centrum kraju. Miasto, którego oblicze zmienia się w ogromnym tempie, jest fascynującą mieszanką hipernowoczesności, szklanych wysokościowców i cichych, spokojnych zaułków ze wspaniałą tradycyjną architekturą. Wizyta w Świątyni Nieba, uważanej za łącznik z niebiosami, jednym z najbardziej cenionych i rozpoznawalnych zabytków Pekinu. Transfer do hotelu. Zakwaterowanie. Czas wolny. Kolacja i nocleg.
3. DZIEŃ.:
Śniadanie. Zwiedzanie Placu Tiananmen, położonego w samym centrum Pekinu. Tiananmen jest największym publicznym placem na świecie, znajdują się przy nim gmach parlamentu i mauzoleum Mao Zedonga. Przejście do Zakazanego Miasta i zwiedzanie pochodzącego z XV w. Pałacu Cesarskiego, rezydencji cesarzy dwóch ostatnich dynastii: Ming i Qing. Zwiedzanie Pałacu Cesarskiego rozpocznie się od Bramy Niebiańskiego Spokoju, przez część administracyjną pałacu, dziedzińce i pawilony zastrzeżone jedynie dla cesarza, rodziny cesarskiej i najwyższych dostojników państwowych do prywatnych sypialni i dziedzińców, które zamieszkiwały liczne nałożnice cesarskie. Czas wolny w ogrodach Zakazanego Miasta. Spacer Parkiem Węglowego Wzgórza, który jest oazą zieleni i spokoju w samym centrum gwarnej metropolii. Fakultatywnie (za dodatkową opłatą na miejscu): przejazd rikszami po tradycyjnej dzielnicy Pekinu, tzw. Hutongach. Malowniczo położone wokół jezior są miejscem, które licznie odwiedzane jest przez turystów i samych mieszkańców Pekinu. Czas wolny. Powrót do hotelu, kolacja i nocleg.
4. DZIEŃ.:
Śniadanie. Przejazd na WIELKI MUR – jedną z największych atrakcji turystycznych Chin. Imponująca budowla znajduje się na liście UNESCO. Czas wolny na spacer jednym z najlepiej zachowanych odcinków muru. Przejazd do grobowców cesarzy dynastii Ming. Zwiedzanie grobowca Chang Ling. Znajduje się tu interesująca ekspozycja strojów cesarskich, przedmiotów codziennego użytku oraz biżuterii cesarzowej. W drodze powrotnej do Pekinu przystanek przy parku olimpijskim i możliwość podziwiania z zewnątrz Stadionu Narodowego, znanego również jako Ptasie Gniazdo. Wieczorem fakultatywnie (za dodatkową opłatą na miejscu): Kung-Fu Show – niezwykle interesujący pokaz chińskich sztuk walki, świat buddyjskich mnichów przedstawiony w oprawie wspaniałej muzyki i w barwnej scenerii. Powrót do hotelu, kolacja i nocleg.
5. DZIEŃ.:
Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Zwiedzanie Świątyni Lamy – jednej z najważniejszych świątyń lamaistycznych w tej części Chin. Znajduje się tu największa na świecie figura Buddy wyrzeźbiona w jednym kawałku drewna. Przejazd do Pałacu Letniego, wybudowanego na polecenie kontrowersyjnej cesarzowej Cixi. Pałac wraz z imponującymi ogrodami, blisko 3 tys. pawilonów, i malowniczym jeziorem Kunming, na którym podziwiać można marmurową łódź, stanowi jedną z największych atrakcji Pekinu. Spacer wzdłuż słynnej Długiej Galerii położonej nad jeziorem Kunming, z którego rozpościera się wspaniały widok na okoliczne wzgórza i pawilony pałacowe. Powrót do Pekinu, kolacja. Wieczorem transfer na dworzec kolejowy. Nocny przejazd do Xi’an (przedziały sypialne).
6. DZIEŃ.:
Przyjazd do XI’AN, kolebki chińskiej cywilizacji. Przejazd do hotelu na śniadanie. Przejazd do Muzeum Armii Terakotowej. Zbrojne zastępy ok. 8 tys. naturalnej wielkości terakotowych wojowników miały bronić dostępu do grobowca cesarza Qin Shi Huang. Znajdująca się na liście UNESCO armia jest jednym z najważniejszych i najbardziej imponujących świadectw historii w dziejach ludzkości. Powrót do Xi’an. Spacer po dzielnicy muzułmańskiej – najbardziej fascynującym zakątku miasta pełnym sklepików i straganów. Czas wolny na obiad i zakupy. Zwiedzanie Wielkiego Meczetu – największej muzułmańskiej świątyni w Chinach. Kolacja. Wieczorem fakultatywnie (za dodatkową opłatą na miejscu): udział w pokazie Tang Dynasty Show, niezwykle barwnym pokazie muzyki i tańca z czasów dynastii Tang, której panowanie Chińczycy uważają za najwspanialszy okres w dziejach kraju. Powrót do hotelu, nocleg.
7. DZIEŃ.:
Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Przejazd super szybkim pociągiem do LUOYANG – jednego z najstarszych ośrodków miejskich w Chinach. Zwiedzanie: Groty Longmen – wspaniały kompleks buddyjskich świątyń powstałych w skalnych niszach i jaskiniach. Tysiące miniaturowych i monumentalnych posągów buddy zdobią skałę na przestrzeni blisko kilometra. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, kolacja i nocleg.
8. DZIEŃ.:
Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Zwiedzanie KLASZTORU SHAOLIN, kolebki chińskich sztuk walki, położonego na stokach jednej ze świętych gór taoistycznych o nazwie Song Shan. Corocznie Shaolin odwiedzają tysiące miłośników Kung-Fu zafascynowanych legendą Bruce’a Lee, a wokół klasztoru gromadzą się liczne grupy trenujących sztuki walki. Zwiedzanie klasztoru i tzw. Lasu Pagód – miejsca pochówku klasztornych mnichów. Transfer do Zhenzhou. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja i nocleg.
9. DZIEŃ.:
Wczesne śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Przejazd super szybkim pociągiem do SUZHOU – miasta ogrodów i słynnego ośrodka produkcji jedwabiu. Miejsce to słynie z malowniczych kanałów i bajkowych ogrodów, wpisanych na listę UNESCO, którymi zachwycał się już Marco Polo. Zwiedzanie wspaniałego Ogrodu Mistrza Sieci. Wizyta w fabryce jedwabiu – poznanie procesu produkcji tego materiału, możliwość zakupów w przyfabrycznym sklepie. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja i nocleg.
10. DZIEŃ.:
Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Przejazd do HANGZHOU, miasta, które Marco Polo opisał jako najpiękniejsze na świecie. Zwiedzanie: Świątynia Lingyin, zwana Świątynią Natchnionego Odosobnienia, jeden z najbardziej znanych buddyjskich kompleksów świątynnych w Chinach. Wizyta na plantacji herbaty w pobliskiej miejscowości Longjing, co w tłumaczeniu oznacza Smoczą Studnię. Przejazd nad malownicze jezioro zachodnie. Spacer po Parku Huagang usytuowanym nad brzegiem Jeziora Zachodniego. Fakultatywnie (za dodatkową opłatą na miejscu): rejs łodzią po Jeziorze Zachodnim, będącym symbolem miasta i jego największą atrakcją. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja i nocleg.
11. DZIEŃ.:
Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Przejazd i zwiedzanie WUZHEN, malowniczego miasteczka usytuowanego niczym Wenecja, które urzeka plątaniną kanałów. Wizyta w miasteczku to podróż w czasie, panuje tu niezwykła atmosfera dawnych Chin, znana już tylko ze starych filmów. Spacer po miasteczku, okazja do podziwiania drewnianych domków przeglądających się w tafli wody. Przejazd do SZANGHAJU, miasta drapaczy chmur i nowoczesnej architektury. Szanghaj to miasto, które w ciągu ostatnich kilku dekad rozwijało się bardzo dynamicznie, spełniając sen i marzenia milionów Chińczyków na dostatnie i bogate życie. Spacer po słynnej ulicy Nanjing – głównej ulicy handlowej rozświetlonej tysiącem neonów, gdzie znajduje się niezliczona ilość domów towarowych, sklepów i restauracji oferujących kuchnie niemal z całego świata. Spacer nadbrzeżną promenadą Bund. Fakultatywnie (za dodatkową opłatą na miejscu): wycieczka statkiem po rzece Huang Pu. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, nocleg.
12. DZIEŃ.:
Śniadanie. Zwiedzanie Świątyni Nefrytowego Buddy, która mieści wspaniały skarb sztuki sakralnej – posąg Buddy wysadzany klejnotami o wysokości 1,9 m. Spacer ulicami starego miasta, które kusi niepowtarzalną atmosferą. Tradycyjna architektura starego miasta kontrastuje z dominującymi w krajobrazie wysokościowcami. Czas wolny na zakupy. W ciągu dnia fakultatywnie (za dodatkową opłatą na miejscu): wjazd na taras widokowy Perły Orientu (468 m) – najwyższa w Azji wieża telewizyjna górująca nad Pudongiem. Kolacja. W zależności od godziny wylotu: czas wolny lub transfer na lotnisko. Fakultatywnie (za dodatkową opłatą na miejscu) przejazd na lotnisko jedyną komercyjną koleją magnetyczną świata MAGLEV, która osiąga maksymalną prędkość 431 km/h i pokonuje 30,5 km odcinek na lotnisko w 7 minut i 21 sekund.
13. DZIEŃ.:
Przylot do Polski.
Cena obejmuje:
9 noclegów w hotelach*** w miastach lub okolicy miast: 3 w Pekinie, 1 w Xian, 1 w Luoyang, 1 w Zhenzhou, 1 w Suzhou, 1 w Hangzhou, 1 w Szanghaju, 1 nocny przejazd pociągiem (4-os. klimatyzowane przedziały sypialne); 2-os. pokoje (możliwość 1 dostawki) z łazienkami; wyżywienie: 10 śniadań, 10 kolacji; przelot: Polska-Pekin, Szanghaj-Polska; przejazd autokarem; opieka pilota ubezpieczenie KL i NW
Obowiązkowe opłaty na miejscu:
Bilety wstępu, lokalni przewodnicy, serwis bagażowy, tour guide, dopłata do kuszetek (4-os. klimatyzowane przedziały sypialne) i bilety kolejowe na przejazdy superszybkimi pociągami: ok. 275 EUR, napiwki: ok. 5 EUR/os./dzień.
Uwagi:
Wymagane jest podanie pełnych danych paszportowych w momencie rezerwacji (w tym konieczne wszystkie imiona i nazwiska występujące w paszporcie). Wprowadzenie niekompletnych danych paszportowych może skutkować odmową przyjecia na pokład pociągu.; W Pekinie, jeśli czas pozwoli, wizyta w fabrykach pereł i herbaty, możliwość zakupów.; Zabierając ze sobą dolary amerykańskie należy pamiętać, że przy wymianie akceptowane są banknoty nieuszkodzone, niepopisane, wydane po 2009 r.; W zależności od terminu podczas przejazdów pociągiem nocnym bagaż nadawany jest oddzielnym transportem. Należy spakować się w torbę podręczną. W kwocie opłat na miejscu wliczone jest nadanie jednej sztuki bagażu/os. Bagaże poddawane są kontrali bezpieczeństwa, zdarza się skonfiskowanie takich przedmiotów jak: kosmetyki w sprayu powyżej 100 ml, zapalniczki, scyzoryki.
Dodatkowe atrakcje podczas wycieczki:
Opłaty fakultatywne: Kung-Fu Show: ok. 35 EUR; wycieczka rikszami po tradycyjnej dzielnicy Pekinu, tzw. Hutongach: ok. 30 EUR; Tang Dynasty Show: ok. 35 EUR; rejs łodzią po Jeziorze Zachodnim: ok. 15 EUR; wycieczka statkiem po rzece Huang Pu: ok. 35 EUR; wieża Perła Orientu: ok. 40 EUR; przejazd na lotnisko koleją MAGLEV: ok. 10 EUR (dostępny w zależności od godziny wylotu samolotu). Wszystkie imprezy fakultatywne realizowane są dla min. 10 osób, podane ceny obejmują koszty wstępu, transportu, pracy przewodnika lokalnego i kierowcy.